Gold Song #326: „Whiplash”

Wbrew tytułowi ten wpis nie nawiązuje do filmu „Whiplash”.

Metallica w drugiej połowie lat 80. (foto: Ross Halfin, metallica.com)

Dokładnie trzydzieści trzy lata temu, 25 lipca 1983 roku, do sprzedaży trafił pierwszy studyjny materiał grupy, która uznawana jest dzisiaj za najbardziej rozpoznawalny zespół w historii metalu. Sympatycy zespołu Metallica zapewne celebrują ten ważny dzień na swój sposób, ja dokładam małą cegiełkę w postaci cyklu Gold Song.

„Kill’ Em All”, bo o tym albumie mowa, okazał się tytułem, który wyznaczył punkt zwrotny w dziejach muzyki współczesnej. Sukces nie był jednak natychmiastowy. Do końca 1983 roku płyta sprzedała się w liczbie siedemnastu tysięcy egzemplarzy (tak zwane pierwsze tłoczenie liczyło piętnaście tysięcy sztuk), co nie pozwoliło jej zagościć wśród najchętniej kupowanych tytułów w Stanach Zjednoczonych, jakie prezentuje magazyn „Billboard”. Udało się to dopiero kilka lat później, kiedy sprzedaż debiutanckiego krążka wzrosła na fali popularności zespołu, którą zapewnił kultowy album „Master Of Puppets” (1986). Materiał wylądował wówczas na 155. miejscu. Najwyżej, bo na 120. pozycji „Kill’ Em All” pojawiło się w 1988 roku, kiedy do sklepów trafiła reedycja materiału. Szesnaście lat później album oficjalnie otrzymał certyfikat potrójnej platyny za sprzedaż minimum trzech milionów egzemplarzy na terenie USA.

Gdzie (i czy w ogóle!?) tkwi siła „Kill’ Em All”, skoro na laury i wyróżnienia trzeba było czekać tak długo? Każdy znajduje ją gdzie indziej. Scott Ian (członek zespołu Anthrax) jest pod wrażeniem ciężkiego klimatu poszczególnych piosenek. Bernard Doe recenzując płytę dla magazynu „Metal Forces” stwierdził, że materiał ten jest „jednym z najszybszych i najcięższych albumów w historii”. Z kolei dziennikarz „Billboardu” zauważył, że płyta zmienia oblicze muzyki popularnej, używając do tego unikalnej kombinacji punka i metalu. Inny ważny periodyk branżowy „Rolling Stones” umieścił „Kill’ Em All” na 35. miejscu stu najlepszych albumów lat osiemdziesiątych, dodatkowo wyróżniając pierwszy krążek Metalliki 54. pozycją wśród najlepszych debiutów w historii muzyki. To tylko mała próbka pochwał.

Pierwszym singlem promujących „Kill’ Em All” był utwór „Whiplash”. Zamykający stronę A numer napisany został, jak większość tracków z tej płyty, przez wokalistę Jamesa Hetfielda i perkusistę Larsa Ulricha. Jeśli wierzyć słowom gitarzysty Kirka Hammetta, kompozycję tę cenił sobie ponoć sam Kurt Cobain, uznając ją za najlepszą w dorobku amerykańskiego zespołu. Co ciekawe, piosenka wykonywana przez Metallikę nie zapisała się w muzycznych annałach. Owszem, na zawsze pozostanie pierwszym singlem promującym jej debiutancki album, ale to coverowa wersja utworu wykonana przez formację Motörhead jest bardziej popularna. Utworowi „Whiplash” nieżyjący już Lemmy i spółka zawdzięczają przecież pierwszą statuetkę Grammy Awards, którą przyznano im w 2005 roku. Z wykonaniem Anglików zapoznać możecie się tutaj, natomiast poniżej oryginalna wersja dzisiejszego tematu przewodniego cyklu Gold Song. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.