Gold Song #325: „Sow Into You”

Kilka dni temu do sprzedaży trafiła nowa płyta Róisín Murphy. Nim przejdziemy do premiery, przypomnijmy sobie debiutancki materiał irlandzkiej wokalistki.

Róisín Murphy (foto: last.fm)

Róisín Murphy kojarzona jest dzisiaj głównie ze swojej solowej działalności, ale nie można zapominać, że wcześniej przez prawie dekadę stanowiła o sile zespołu Moloko, z którym nagrała cztery albumu studyjne. Grupa rozpadła się jednak w 2003 roku, ale wokalistka postanowiła nie porzucać muzyki. Dwa lata po zakończeniu przygody z Moloko, Murphy oficjalnie otworzyła nowy rozdział w artystycznym życiu, czego symbolem była premiera debiutanckiej solowej płyty „Ruby Blue”. Zanim materiał trafił do sprzedaży jako całość, artystka zdecydowała się na stopniowe jego ujawnianie, oddając w ręce słuchaczy trzy epki zebrane pod wspólnym tytułem „Sequins”. To, co pojawiało się systematycznie w formie krótkich płyt, znalazło się później na pełnoprawnym longplayu.

Płyta „Ruby Blue”, chociaż od strony muzycznej utrzymana była na dobrym poziomie (mieszanka elektroniki, popu i jazzowych inspiracji), zanotowała bardzo słabą sprzedaż. Być może niejeden wykonawca marzyłby o tym, aby jego album pojawił się na 88. pozycji brytyjskiej listy najchętniej kupowanych tytułów oraz w pierwszej pięćdziesiątce tożsamych notowań w Belgii, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Danii, ale nie w tym przypadku. Aspiracje Róisín Murphy, jak i szefów wydawnictwa Echo Records, były zapewne o wiele większe. Co miało wpływ na taki stan rzeczy? Według mnie duże znaczenie miał fakt, że zawartość całej płyty była dobrze znana jeszcze przed jej premierą. I gdyby chodziło o kradzież piosenek lub tzw. wyciek i nielegalne umieszczenie ich w internecie, można by mówić o pechu i nie winić za to drugiej strony. Jednak wydanie trzyczęściowej serii „Sequins”, a tym samym podanie słuchaczom na tacy zawartości „Ruby Blue” jeszcze przed oficjalną premierą, nie mogło skończyć się inaczej. Nie pomogły pozytywne recenzje w branżowej prasie, ani takie przebojowe numery jak chociażby „Sow Into You”, który wybrany został na drugi singiel promujący. Świetny elektroniczny utwór utrzymany częściowo w stylistyce disco, do którego powstał prosty teledysk – białe tło i tańcząca w różnych kostiumach Murphy (naprawdę uważaliście, że patent z „Blurred Lines” był oryginalny?). A wszystko podszyte nutką erotyzmu. Taka muzyka zasługuje na więcej niż dolna strefa zestawienia najlepszych płyt u naszych zachodnich sąsiadów. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.