Gold Song #323: „Summer In The City”

Piosenka, którą większość kojarzy dzięki Joe Cockerowi.

Okładka singla „Summer In The City”

W połowie lat 90. angielski wokalista Joe Cocker sprawił, że słuchacze na Starym Kontynencie oszaleli na punkcie utworu „Summer In The City”. Odświeżona wersja piosenki z 1966 roku odniosła sukces w krajach niemieckojęzycznych, krajach Beneluksu, a także we Francji. Brak zainteresowania wykazali natomiast Amerykanie i Anglicy. Ci dostrzegli chyba, że numer pod oryginalną postacią miał w sobie większy magnetyzm.

The Lovin’ Spoonful nagrywając „Summer In The City” byli już zespołem znanym i lubianym. Ich trzy wcześniejsze płyty zawsze pojawiały się w głównym notowaniu Billboard 200. Co warte zauważenia, premiery debiutanckiego materiału i albumu „Hums Of The Lovin’ Spoonful”, na którym pojawiła się wspomniana piosenka, dzielił dokładnie rok czasu. Dzisiaj może uchodzić to za coś niewiarygodnego, ale tak właśnie było. Pomiędzy 1965 a 1966 rokiem grupa nagrała i wydała aż cztery albumy studyjne – w tym jeden, „What’s Up Tiger Lily?”, będący również ścieżką dźwiękową do reżyserskiego debiutu Woody’ego Allena pod tym samym tytułem.

„Summer In The City” to piosenka niezwykle przyjemna i prosta. Jej melodia potrafi – mówiąc kolokwialnie – wkręcić się do tego stopnia, że będziemy nucić ją nawet bezwiednie. Typowy letniak? Jak najbardziej. Amerykanie i Kanadyjczycy dali złapać się w jej sidła już w 1966 roku, kiedy to piosenka przez pewien okres rządziła na tamtejszych listach przebojów. Anglicy, chyba trochę nie dowierzając, że taką rockowo-folkową melodię mógł nagrać ktoś spoza Wysp Brytyjskich, dali jej szansę tylko na miejsce ósme.

Zespół dokonał dwukrotnej reaktywacji. Ta ostatnia z 1991 roku trwa do dzisiaj. „Nowi” The Lovin’ Spoonful (jeden oryginalny członek zmarł w 2002 roku, drugi nie widział sensu dalszego grania z zespołem) cały czas odcinają kupony od sławy zdobytej w latach sześćdziesiątych. Czy słusznie? O tym decydują już sami słuchacze, których poziom zainteresowania wyznacza popyt na muzykę nowojorskiej formacji. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.