Archiwum Polskiego Rocka w formie książki? Trwa zbiórka pieniędzy

Autor strony Polskirock.art.pl zbiera fundusze na papierową wersję katalogu płyt.

Polskirock.art.pl to istniejący od szesnastu lat portal będący swego rodzaju źródłem wiedzy o polskich płytach muzycznych. Strona zawiera opis ponad ośmiu tysięcy albumów i singli oraz blisko dwadzieścia tysięcy zdjęć płyt. Projekt prowadzony jest przez jedną osobę, mieszkającego w Gdańsku melomana i pasjonata muzyki Daniela Wolaka. – „Archiwum Polskiego Rocka 1961–2016” to efekt mojej osiemnastoletniej pracy przy katalogowaniu polskich singli i płyt z gatunku rocka, ale także popu, metalu, bluesa czy jazzu. Zawiera bardzo dokładny opis ponad ośmiu tysięcy krążków, uwzględniający reedycje, wydania specjalne, kolekcjonerskie, a czasem edycje fanowskie (bootlegi) – mówi o swojej książce autor.

Projekt zakłada wydanie dwutomowego zbioru (każdy po około osiemset stron w formacie B5) oraz krążek DVD, na której znajdziemy okładki (przednie i tylne) albumów oraz skany wkładek dołączonych do wszystkich płyt.

Całkowity koszt wydania książki to dwadzieścia tysięcy złotych. Część pieniędzy autorowi udało się zebrać dzięki dotacjom od Prezydenta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. O resztę Wolak postanowił poprosić potencjalnych czytelników. Stąd też pomysł, aby skorzystać z modnego w ostatnim czasie crowdfundingu, czyli formy finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Akcja zbiórki pieniędzy trwa aktualnie na portalu Polakpotrafi.pl. Projekt zostanie zrealizowany, jeżeli do 28 czerwca tego roku uda się zebrać trzy tysięcy złotych.

Każdemu, kto postanowi pomóc, autor zrewanżuje się w odpowiedni sposób. Wśród nagród, oprócz książki, znajdują się również podziękowania dla darczyńców, możliwość umieszczenia reklamy lub logo w książce lub na jej okładce, a także płyty muzyczne. Szczegóły na stronie akcji.

Ewentualna publikacja nie byłaby pierwszą w dorobku Daniela Wolaka. Jest on już autorem dwóch papierowych wydań „Archiwum…” (z 2005 i 2008 roku) oraz trzech „Katalogów cen płyt używanych” za lata 2008-2010. Wolak jest także twórcą „Multimedialnej Encyklopedii Budki Suflera” oraz autorem biografii wokalisty zespołu Turbo, Grzegorza Kupczyka („Spowiedź Kupczyka”, 2009). (MAK/polakpotrafi.pl)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.