Gold Song #315: „Dirty Sticky Floors”

Bo każdy kiedyś był Depeszem.

Dave Gahan (foto: facebook.com/DaveGahan)

Istnieje taka teoria, według której każdy kiedyś był Depeszem. Dzisiaj twierdzenie to jest coraz rzadziej spotykane. Młodsze pokolenia w sporej części nie mają pojęcia co to zespół Depeche Mode. Być może moja wypowiedź wpada w niezbyt lubiany mentorsko-pouczający ton, ale taka jest rzeczywistość. Nie zmienię jej ja, nie zmieni pani Zosia ze sklepu, w którym robię zakupy, nie zmieni też przykładowy pan Smith zamieszkały w NY City, a nawet sam zespół, z którym nieodłącznie związany jest wspomniany termin. Znak czasu, tyle.

Są jednak jeszcze starsi, którzy wiedzą co do znaczy być Depeszem. A słysząc Depeche Mode, niemal automatycznie myśli się Dave Gahan. Lider zespołu pojawił się na świecie dokładnie 54 lata temu, 9 maja 1962 roku w angielskim Epping w hrabstwie Essex. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie wokalista, który wywarł spory wpływ na światową popkulturę, jest dzisiaj bohaterem blogowego cyklu Gold Song. Muzycznie nie będzie jednak nic o Depeche Mode (byłoby jednak zbyt przewidywalnie), ani drugim zespole Anglika – Soulsavers. Cofniemy się o nieco ponad dekadę – do początków solowej działalności artysty.

Gahan solowo debiutował dość późno, bo dopiero po dziesięciu płytach wydanych z kolegami z Depeche Mode. Na rodzimym podwórku w podobnej sytuacji kilka lat temu był Muniek Staszczyk, który po latach spędzonych w różnych projektach, jak chociażby T.Love i Szwagierkolaska, zdecydował się na publikację albumu sygnowanego wyłącznie własnym nazwiskiem. Moim zdaniem wypadło to dość mało atrakcyjnie. Solowa płyta Muńka niczym nie różniła się od klimatu ostatnich płyt T.Love. Być może duet z Anną Marią Jopek wprowadzał pewnego rodzaju koloryt, ale w zasadzie krążek ten można było dopisać do dyskografii zespołu T.Love. Trzeba więc postawić pytanie: czy „Paper Monsters”, solowa płyta wokalisty i frontmana Depeche Mode, była potrzebna? Jej sukces i przyjęcie przez słuchaczy oraz krytyków pokazują, że tak.

Materiał, którego produkcją zajął się Ken Thomas (odpowiedzialny za płyty takich wykonawców, jak między innymi Daisy Chainsaw, Sigur Rós i Psychic TV), zdobył wielu fanów przede wszystkim w Europie, potwierdzając tym samym gwiazdorski status Gahana w tej części świata. Płyta liczyła się na rynku niemieckojęzycznym (Niemcy – 5. miejsce na liście sprzedaży, Szwajcaria – 10.) oraz w Skandynawii (Dania – 11., Finlandia – 26., Szwecja – 5.). Nieźle albumowi wiodło się także w Polsce (23.) i rodzinnym kraju Gahana, Wielkiej Brytanii (36.). Gorzej było w Stanach Zjednoczonych, gdzie co prawda „Paper Monsters” pojawiło się w głównym zestawieniu Billboard 200, ale dopiero na 127. pozycji.

Materiał promowały trzy single – „Dirty Sticky Floors”, „I Need You” i „Bottle Living/Hold On”. W dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song przypominam pierwszy z wymienionych. Był 2003 rok. Teledysk, w którym Gahan pojawia się ubrany naprzemiennie w biały garnitur z czerwonym kwiatem w klapie, dżinsową koszulę i czarny strój łączący go z Depeche Mode, pokazuje ciągłe balansowanie pomiędzy karierą zespołową a solową oraz wyraźną chęć zaznaczenia, że to, co podpisywane tylko własnym nazwiskiem, w zamierzeniu ma być inne do muzyki grupy. W przeszłości wielu nie sprostało temu zadaniu, Gahanowi się jednak udało. „Paper Monsters” jest jedną z tych płyt, które wyróżniają się na tle działalności rodzimego zespołu, przy okazji udowadniając solidny warsztat artysty i to, że jest on w stanie osiągać sukcesy także bez wsparcia kolegów z Depeche Mode. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.