Banda Nella Nebbia zadebiutuje 13 maja

Na przyszły piątek zaplanowano premierę debiutanckiej płyty zespołu Banda Nella Nebbia.

Banda Nella Nebbia (foto: Grzegorz Broniatowski/materiały prasowe)

Dziesięcioosobowy skład Banda Nella Nebbia musi robić wrażenie już samą liczebnością. Wspominam o tym, ponieważ kilka lat temu byłem na koncercie, na którym pod sceną obecnych było… trzynaście osób. Dodajmy do Banda Nella Nebbia akustyka, menadżera oraz przypadkowo spotkaną dziewczynę i mamy równowagę. Jednak to nie ilość członków zespołu jest tutaj najważniejsza, a grana przez nich muzyka. Do zespołu przylgnęła łatka radical ethno. Za terminem tym kryje się dzika i pierwotna energia przy jednoczesnej dyscyplinie wykonawczej. Skomplikowana formalnie, ale swobodnie zagrana, czytelna i łatwa do słuchania. Ten precyzyjnie nakręcony mechanizm poruszany jest przez jedną osobę – basistę, dyrygenta i kompozytora litewskiego pochodzenia – Franciszka Szpilmana.

W tworzonej przez zespół muzyce słuchacze znajdą sporo odniesień do historii muzyki popularnej. Na horyzoncie pojawiają się chociażby Frank Zappa, Les Claypool i Primus, John Zorn, a także Hypnotix Brass Ensemble. Jednakowo ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna muzyka litewska, klezmerska i polska. Odwołując się do tak szerokiej tradycji, zespół buduje swoje własne brzmienie poprzez świadomą dekonstrukcję popkulturowych klisz, serwując nam przy tym przedziwną, zaskakującą i zapierającą dech jazdę na karuzeli. Przykładem chociażby opublikowany niedawno utwór „Opus Acoustic”, którego posłuchać można poniżej.

Wspomniany numer, obok siedmiu innych kompozycji, znajdzie się na debiutanckiej płycie grupy. Jej premierę przewidziano na 13 maja. Wszystkie kawałki zarejestrowane zostały w Studio S4 Polskiego Radia jesienią ubiegłego roku. Producentem muzycznym materiału jest Karol Czajkowski – założyciel niezależnego wydawnictwa Unzipped Fly Records.

Zespół Banda Nella Nebbia jest laureatem Grand Prix festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 2015, zaś lider, Franciszek Szpilman, zdobył nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla wyróżniającej się osobowości. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.