Gold Song #314: „Big Six”

Judge Dread to była parodia muzyki reggae, ale właśnie taka forma pozwoliła osiągnąć sukces na wyspiarskim rynku.

Wokalistka znany jako Judge Dread urodził się 2 maja 1945 roku w angielskim hrabstwie Kent jako Alexander Minto Hughes. Był biały, ale mimo to zdołał zgłębić tajniki jamajskiej kultury i muzyki reggae. Miał szczęście ponieważ pod swoje skrzydła w latach 60. wzięli go czołowi przedstawicieli gatunku na Wyspach Brytyjskich – Derrick Morgan i Prince Buster (autor kultowego singla „Al Capone”). Także dzięki ich naukom i wiedzy, Hughes po okresie szukania dla siebie miejsca (pracował między innymi jako wykidajło w londyńskich nocnych lokalach) odnalazł się w muzycznym świecie i rozpoczął pracę w lokalnej rozgłośni radiowej.

Prawdziwy sukces przyszedł wraz z pojawieniem się utworu „Big Six” – tematu przewodniego 314. odsłony cyklu Gold Song. Kawałek powstał na fali popularności piosenki „Big 5” Prince’a Bustera. Co więcej, sam pseudonim – Judge Dread – pod jakim ukazał się debiutancki singiel Hughesa, to również zapożyczenie z jednej z kompozycji autorstwa czarnoskórego muzyka. Sam numer okazał się nieco pokraczny. Niektórzy doszukiwali się parodiowania muzyki reggae i ska, inni twierdzą tak nawet jeszcze dzisiaj. Pomimo takich głosów Judge Dread stał się bardzo popularnym wykonawcą. Singiel wydany na winylu w 1972 roku dotarł do jedenastego miejsca brytyjskiej listy przebojów, spędzając na niej pół roku (!) i osiągając przy okazji niewyobrażalne statystyki sprzedaży. W tym czasie siedmiocalowa płyta „Big Six” sprzedał się w liczbie ponad trzystu tysięcy egzemplarzy, będąc początkiem podboju angielskiego rynku przez tego artystę. W sumie w latach 70. Judge wprowadził do brytyjskiego zestawienia najchętniej kupowanych singli aż jedenaście numerów, co jako wykonawcę muzyki reggae plasuje go wyżej nawet od samego Boba Marleya.

Judge Dread był aktywny zawodowo do końca lat 90. Jeszcze w 1996 roku ukazał się album „Dread White and Blue” – ostatnia płyta w dorobku wykonawcy. Wokalista zmarł dwa lata później, 13 marca 1998 roku, tuż po koncercie, jaki odbył się w Canterbury – stolicy rodzinnego hrabstwa. Przyczyną śmierci był atak serca. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.