Gold Song #312: „Piosenka La La”

Cykl Gold Song dzisiaj w filmowym tonie.

Słyszysz Jerzy Stuhr, myślisz „Seksmisja” lub „Śpiewać każdy może”. Oczywiście ta osobowość polskiego kina i teatru zrobiła dla krajowej sztuki znacznie więcej niż udział w filmie Juliusza Machulskiego czy występ na opolskim festiwalu w 1977 roku, jednak niewątpliwie oba te wydarzenia najmocniej wpisały się w artystyczne CV Stuhra i są (będą?) wspominane przez kolejne pokolenia Polaków.

Dlaczego o tym piszę? Dzisiaj, 18 kwietnia, Jerzy Stuhr obchodzi 69. rocznicę urodzin. Łącząc fakt ten z muzyką, a więc sztuką, o której traktuje ten blog, można postawić śmiałą tezę, iż w tym odcinku cyklu Gold Song pojawi się śpiewający Jerzy Stuhr. Zbyt prosto byłoby jednak, gdybym przypomniał przytoczony wcześniej występ z Opola. Niemniej 1977 rok jest tutaj dobrym tropem. Wtedy bowiem na ekrany polskich kin wszedł film „Wodzirej”. Stuhr zagrał w nim główną postać – Lutka Danielaka. Dla mnie kultowa rola, najlepsza w bogatym dorobku aktora. Lutek, jako tytułowy wodzirej, prowadzi imprezę z okazji 500-lecia istnienia pewnego miasta. Podczas zabawy wykonuje „Piosenkę La La”. Być może dla części osób będzie to zaskoczeniem, ale słowa do tego lekko ironicznego i wesołkowatego utworu napisał Jonasz Kofta. Za muzykę odpowiada natomiast Jan Kanty Pawluśkiewicz, który jest zresztą autorem muzyki do całego filmu.

Pamiętacie tę scenę, prawda?

Przy okazji przypominam, że Jerzy Stuhr będzie przewodniczącym jury 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Festiwal rozpocznie się już w najbliższą niedzielę. Głównym tematem imprezy jest oczywiście polskie kino, jednak organizatorzy zadbali również o melomanów. Więcej o muzycznych atrakcjach tegorocznego festiwalu pisałem tutaj. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.