Recenzja: Another One „ZIIIIIING!”

Projekt Another One powrócił z nowym materiałem zatytułowanym „ZIIIIIING!”. Czy płyta ma szansę przemówić do słuchaczy? Zapraszam do sprawdzenia recenzji.

Another One (foto: Katie Luka/materiały prasowe)

Maciej Szymczuk i Kuba Luka wracają z nowym materiałem. Chociaż debiutancki krążek Another One ukazał się jako efekt solowej pracy Szymczuka (Luka dołączył do projektu dopiero później, aby uzupełnić koncertowy skład), krążek „ZIIIIIING!” traktowany jest jako kontynuacja i drugi tytuł w dyskografii. Chociaż panowie aktywnie występowali aż do 2011 roku, można powiedzieć, że wracają po długiej nieobecności. Te kilka lat sprawiło, że wśród ewentualnych odbiorców pojawiło się już nowe pokolenie słuchaczy, dla których Another One będzie czymś zupełnie nowym. Jednak bez względu na to, czy po „ZIIIIIING!” sięgną starsi czy młodsi, powinni mieć na uwadze jedną rzecz: łatwo nie będzie. Duet jeńców bowiem nie bierze.

„?#@*&%!” wita słuchaczy punkowo-rockowym gitarowym riffem i trzeszczącymi dźwiękami. Kawałek ma strasznie oldschoolowy, noise’owy klimat. Słuchając go mam nieopartą chęć wyciągnięcia deskorolki spod łóżka, ubrania czapeczki daszkiem do tyłu i wykonania kilku tricków na murkach i poręczach znajdujących się na osiedlu. Tylko za moment przychodzi otrzeźwienie i do człowieka dociera fakt, że na deskorolce jeździł jakieś dziesięć lat temu i dzisiaj już takiego gadżetu nie posiada. Zresztą ten skate’owy klimat dość szybko mija – dokładnie z chwilą zakończenia się wspomnianego utworu. Niemniej kawałek, jako pierwszy akcent płyty, sprawdza się znakomicie. Takich muzycznych petard na „ZIIIIIING!” nie ma wiele, a szkoda – te, które są, udowadniają, że duet Anther One potrafi w takim brzmieniu odnaleźć się wyjątkowo dobrze (na przykład oparty na wykręconych do granic możliwości syntezatorach „125” i „Dick”, w którym zawartych zostało sporo różnych dźwięków – od wesołkowatego wstępu, loopowanych bębnów, pogłosów i głównego wątku rodem z pamiętającej tamto stulecie konsoli gier wideo).

Z tych wolniejszych utworów, chociaż naładowanych w niemniejszym stopniu, ale uwalnianą w inny sposób energią, wymienić trzeba przede wszystkim dwa single: „Telephone” i „Noovka Tamboorka”. „Telephone” w swoich pierwszych momentach – samplując utwór gospel – skręca w stronę hip-hopowej stylistyki, by później kontynuować tę charakterystyczną rytmikę, ale odpływać w rejony bardziej syntetyczne. Z kolei „Noovka Tamboorka” to bodaj najbardziej abstrakcyjny numer na płycie. Wrażenie to szczególnie potęguje druga część utworu – dość krzykliwa jeśli chodzi o przesterowane dźwięki.

Co daje się zauważyć po drugim, trzecim kontakcie z płytą, to to, że nie można dozować jej w postaci pojedynczych utworów. Wyciągnięte z kontekstu kawałki nie sprawdzają się, a „ZIIIIIING!” nie jest zbiorem singli. To konceptualny materiał złożony z siedmiu tracków – brak któregokolwiek zubożyłby całość. Ma to także tak zwaną druga stronę medalu, która ostatecznie – na niekorzyść autorów – bierze górę. Problemem tej płyty, podobnie jak wspominanego niedawno na łamach blogu albumu „Sound_A” autorstwa tria Bubble Chamber, jest jej zbyt duże rozstrzelenie i chaotyczność. Owszem, elementem spajającym są niewątpliwie gitary i syntezatory, jednak ich wykorzystanie – raz ku uciesze fanów elektroniki, innym razem sięgające post-punkowych korzeni, by w końcu odnaleźć się w nurcie około hip-hopowym – wprowadza nieco zamętu i niepokoju, co odbija się też na odbiorze całości. „ZIIIIIING!” po pewnym czasie zaczyna męczyć, wykańczając serwowaną ogromną dawką niepokoju, abstrakcji i eksperymentu. Uważajcie zatem, aby nie przedawkować. (MAK)

Another One „ZIIIIIING!”
(2016; Sun For Everyone)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.