Ogrom muzycznych wydarzeń w ramach 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

W ostatnim tygodniu kwietnia odbędzie się trzydziesta edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Organizatorzy nie zapomnieli o fanach muzyki, dla których przygotowali sporo atrakcji.

Konferencja prasowa 30. TNF. Od lewej: Jerzy Armata (Dyrektor Artystyczny 30. TNF), Krystyna Latała (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Tarnowa ds. Kultury), Roman Ciepiela (Prezydent Miasta Tarnowa), Anna Grygiel (Dyrektor 30. TNF), Tomasz Hinc (członek Zarządu Grupy Azoty) i Tomasz Kapturkiewicz (Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury) (foto: MAK, axunarts.pl)

Tarnowska Nagroda Filmowa to cieszący się coraz większą popularnością festiwal wybranych polskich filmów fabularnych. W tym roku odbędzie się jubileuszowa trzydziesta edycja imprezy, która zaliczana jest do najstarszych (po festiwalu w Gdyni) tego typu wydarzeń w Polsce. O tym, że ranga TNF z roku na rok rośnie, świadczyć może m.in. Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jaką w 2011 roku festiwal otrzymał za najlepsze krajowe wydarzenie filmowe roku. – TNF to niewątpliwie wielkie wydarzenie polskiego kina. Cieszę się, że Tarnów jest tak dobrym gospodarzem polskiej kultury. Możemy powiedzieć, że na tydzień stajemy się stolicą polskiego kina – z dumą podkreśla Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

W środę 30 marca w siedzibie Tarnowskiego Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa, na której obecni byli przedstawiciele organizatora, sponsorów oraz władz miasta. Podczas spotkania z mediami przedstawiono szczegółowy program tegorocznego święta kina. Nie zabrakło w nim miejsca dla wydarzeń muzycznych, o których więcej poniżej.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, aby ten jubileusz był głośny i okazały – powiedział Tomasz Kapturkiewicz, Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury. – Postaraliśmy się zaangażować wszelkie instytucje do tego przystosowane, aby w tych miejscach przedstawić nasze, po części autorskie, projekty. W tym roku będziemy koncertować w Centrum Sztuki Mościce, Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach i na tarnowskim Rynku.

30. edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej, 24 kwietnia, zainauguruje w sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce specjalny koncert, który przygotowany został przez jedynego polskiego laureata Grammy, Włodka Pawlika. Projekt Włodek Pawlik Trio Plus… wystąpi z udziałem Ewy Bem, Piotra Machalicy i Piotra Zioły. Podczas koncertu usłyszymy utwory z polskich filmów i seriali.

29 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach odbędzie się koncert Motion Trio z muzyką filmową m.in. Krzysztofa Komedy i Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykona również własne kompozycje wykorzystane w filmach. Koncertowi towarzyszyć będzie pokaz wideo z motywami malarstwa krakowskiego artysty Jacka Sroki.

Mikromusic (foto: Ewa Szwarczewska, axunarts.pl)

Głównym muzycznym miejscem 30. TNF będzie jednak Rynek, gdzie podobnie jak rok temu stanie okazały namiot. – W namiocie festiwalowym będzie coś w rodzaju sceny klubowej. Tutaj każdego wieczoru prezentowana będzie muzyka może nie tyle filmowa, co potencjalnie filmowa – tak o całym pomyśle mówi Tomasz Kapturkiewicz. To w namiocie między 25 a 29 kwietnia odbędzie się szereg koncertów z udziałem takich wykonawców jak: Piotr Zioła, Mikromusic (z gościnnym udziałem Skubasa), Sayes, The Cuts, Coals oraz The Dumplings. Wstęp na wszystkie koncerty w namiocie tylko za złotówkę (do nabycia w Biurze Obsługi TCK, Rynek 5, od godziny 10:00 do 18:00 oraz w namiocie festiwalowym od godziny 18:00 w dniu danego koncertu). Festiwal zakończy się 30 kwietnia Koncertem Galowym, który poprzedzi wręczenie nagród laureatom 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Na Rynku (na dużej scenie) wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza z koncertem zatytułowanym „Kazanecki”. Oprócz największych przebojów muzyki filmowej tego świetnego kompozytora, takich jak tematy z filmów „Dom”, „Noce i Dnie”, „Czarne chmury”, usłyszymy również kilka znakomitych bonusów autorstwa Komedy, Dębskiego i Kilara. Koncert poprowadzi prezenter radiowej Jedynki i przyjaciel festiwalu Paweł Sztompke. – Będą też niespodzianki i super bonusy – zapewniał podczas konferencji prasowej nieco tajemniczy Dyrektor TCK.

30. TNF to również pokazy dwunastu filmów konkursowych oraz kilku tytułów pozakonkursowych. – Będzie z czego wybierać – zapewnia Jerzy Armata, Dyrektor Artystyczny imprezy. Dodatkowo organizatorzy zadbali o liczne wystawy, warsztaty i spotkania z autorami polskiego kina.

Niczego oczywiście nie udałoby się zorganizować bez odpowiednich środków pieniężnych. – Jest mi ogromnie miło powiedzieć, że wczoraj (29.03 – przyp. red.) zamknęliśmy kwestie finansowo-budżetowe. Rozstrzygnął się bowiem ostatni z konkursów, do którego startowaliśmy, a mianowicie o dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Otrzymaliśmy ją i tym samym budżet 30. TNF to około sześćset tysięcy złotych, z których trzysta pięćdziesiąt pochodzi ze środków zewnętrznych – z dumą podkreślała Anna Grygiel, Dyrektor TNF.

Pełny program 30. TNF oraz lista wydarzeń towarzyszących dostępna jest na oficjalnej stronie imprezy: tarnowskanagrodafilmowa.pl. Poniżej wykaz koncertów.

24 kwietnia – Włodek Pawlik Trio Plus…, Centrum Sztuki Mościce, godz. 19., bilety: 50 złotych (w przedsprzedaży do nabycia w kasie CSM oraz on-line od 1 kwietnia 2016 r.)
25 kwietnia – Piotr Zioła, Namiot Festiwalowy na Rynku, godz. 19., bilety: 1 złoty
26 kwietnia – Mikromusic & Skubas, Namiot Festiwalowy na Rynku, godz. 19., bilety: 1 złoty
27 kwietnia – Sayes, The Cuts, Namiot Festiwalowy na Rynku, godz. 19., bilety: 1 złoty
28 kwietnia – Coals, Namiot Festiwalowy na Rynku, godz. 19., bilety: 1 złoty
29 kwietnia – The Dumplings, Namiot Festiwalowy na Rynku, godz. 19., bilety: 1 złoty
29 kwietnia – Motion Trio, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, godz. 19., bezpłatne wejściówki
30 kwietnia – Gala Wręczenia Nagród na Rynku, Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza – „Kazanecki” (MAK/materiały prasowe)

Plakat główny 30. TNF autorstwa Stasysa Edrigeviciusa (foto: materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.