Paszporty „Polityki” 2015: Znamy nazwiska nominowanych

Poznaliśmy nazwiska twórców i artystów nominowanych do 23. edycji Paszportów Tygodnika „Polityka”.

Nagrody tygodnika „Polityka” w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna i muzyka popularna. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych twórców, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury. Pierwsza edycja nagród odbyła się w 1993 roku. Jej laureatami w muzycznych kategoriach zostali Kasia Nosowska i Stanisław Leszczyński.

W kategorii Muzyka Popularna nominowany w tym roku zostali: Błażej Król, Raphael Rogiński i Kuba Ziołek.

Błażej Król (foto: Leszek Zych/Polityka; materiały prasowe)

Błażej Król to kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista, laureat Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (o czym pisałem tutaj). W kończącym się właśnie roku wydał – jako Król – drugi solowy album. Płyta zatytułowana „Wij” zyskała wiele pochlebnych recenzji. Dla wielu krytyków muzycznych i słuchaczy jest jednym z kandydatów do miana polskiej płyty 2015 roku. Za album ten muzyk otrzymał nominację do Paszportu „Polityki”. Więcej o płycie „Wij” pisałem w Krótkiej piłce #270.

Raphael Rogiński (foto: Leszek Zych/Polityka; materiały prasowe)

Drugi z nominowanych, Raphael Rogiński, to muzyk i muzykolog urodzony pod koniec lat 70. w Niemczech w rodzinie emigrantów z Polski. Gitarzysta, współzałożyciel tria Shofar (z Maciem Morettim i Mikołajem Trzaską), lidere formacji Cukunft i Alte Zachen. W każdej z tych grup do muzyki klezmerskiej czy pozostałych żydowskich tradycji podchodzi w nieco inny sposób. Aktualnie prowadzi skoncentrowany na tradycji bluesowej zespół Wovoka, z którym w tym roku wydał płytę „Sevastopolis”, świetnie prezentując ją na żywo chociażby podczas listopadowego koncertu w Tarnowie. Materiał zawarty na tegorocznej płycie grupy Wovoka oraz solowy krążek „Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes African Mystic Music” dały mu nominację do nagrody tygodnika „Polityka”.

Kuba Ziołek (foto: Leszek Zych/Polityka; materiały prasowe)

Ostatnim z kandydatów do Paszportu w kategorii Muzyka Popularna jest Kuba Ziołek – kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista. Tegoroczna nominacja do narody nie jest jego pierwszą. Ziołek pretendował do tego lauru już dwa lata temu. Wówczas musiał uznać wyższość Marcina Maseckiego. Kto wie, być może uda się w tym roku? Szansę na to daje mu udział w różnych muzycznych projektach – od stricte rockowych po tworzące muzykę improwizowaną. Są wśród nich: Alameda 5, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai, i wreszcie solowe przedsięwzięcie Stara Rzeka. Płyta tego ostatniego projektu – „Zamknęły się oczy ziemi” – została niedawno wymieniona przez portal The Quietus jako jeden ze stu najlepszych albumów kończącego się roku. Ba, wymieniona to za mało powiedziane. Według dziennikarzy tego popularnego serwisu muzycznego „Zamknęły się…” to drugi najlepszy krążek ostatnich dwunastu miesięcy.

Do 23. edycji nagrody w kategorii muzycznej zgłoszeni zostali ponadto: Catz ’N Dogz, Karolina Cicha, Piotr Kaliński, KAMP!, Nikola Kołodziejczyk, Mela Koteluk, Neony, Jacek Sienkiewicz, Adam Strug, Dominik Strycharski, Syny, Taco Hemingway, Trupa Trupa, Irek Wojtczak i Anna Zaradny. Nominacji natomiast dokonali: Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Małgorzata Halber („Noise Magazine”, „Na ripicie”), Maciej Karłowski (Jazzarium.pl), Piotr Kowalczyk (Dwutygodnik.com, Muzykoteka Szkolna), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht (Red Bull Muzyka) i Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka).

Laureatów 23. edycji Paszportów „Polityki” poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wydarzenie to, jak co roku, transmitowane będzie w Programie Drugim Telewizji Polskiej. Wśród laureatów z poprzednich lat w kategorii muzyki popularnej są m.in. Grzegorz Ciechowski, Skalpel, Wojciech Waglewski, Edyta Bartosiewicz, Anna Maria Jopek (wszyscy w starej kategorii Estrada), Grabaż, Maria Peszek, Julia Marcell i Pablopavo (już w kategorii Muzyka Popularna). Nominacje we wszystkich kategoriach dostępne są na oficjalnej stronie tygodnika „Polityka” – polityka.pl/tygodnikpolityka/paszporty. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.