Gold Song #292: „Strawberry Letter 23”

Większość słuchaczy piosenkę „Strawberry Letter 23” kojarzy dzięki zespołowi The Brothers Johnson. Pierwotną wersję utworu śpiewał jednak zupełnie kto inny.

Shuggie Otis (foto: Sachyn Mital; CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons)

Zespół The Brothers Johnson umieścił piosenkę „Strawberry Latter 23” na swoim drugim albumie studyjnym. Płyta zatytułowana „Right On Time” została wydana w 1977 roku i wyprodukowana przez Quincy’ego Jonesa. Jej przebojowość zyskała spore grono fanów, co przełożyło się na status platyny. Wspomniany utwór napisał Shuggie Otis, który sześć lat wcześniej zaprezentował go na solowym krążku. Oryginalna wersja kawałka – mniej funkowa i taneczna – stanowiła o sile przesączonej psychodelią i soulem płyty „Freedom Flight”. Następca debiutanckiego materiału – wydanego rok wcześniej albumu „Here Comes Shuggie Otis” – jest dzisiaj tytułem nieco zapomnianym i pomijanym przy tworzeniu list z najważniejszymi płytami w historii muzyki. Co ciekawe, producentem obu pierwszych solowych płyt Otisa był jego ojciec, Johnny – w przeszłości wielka muzyczna gwiazda, ale także poszukiwacz talentów, telewizyjny showman, dziennikarz i impresario. To jego osobie przypisuje się odkrycie takich artystów, jak chociażby Etta James, Little Esther czy Big Mama Thornton. Dzięki swojej działalności zyskał nawet przydomek Ojca Chrzestnego Rhythm and Bluesa.

Z osobami Johnny’ego i Shuggie’go wiąże się interesująca historia. Syn, który od najmłodszych lat chłonął cały muzyczny świat, wszystko to, co działo się dookoła jego ojca, sam sięgnął również po instrument. Wybrał gitarę. Pilna nauka i niewątpliwy talent (geny, nie oszukujmy się!) nie mogły umknąć uwadze pana Otisa. Chcąc dać poznać dziecku czym jest prawdziwa gra, Johnny coraz częściej zabierał młodego na występy. Z pozycji widza, Shuggie szybko przeniósł się na tzw. backstage, by nawet nie wiadomo kiedy zameldować się na scenie jako pełnoprawny członek zespołu. Miał wtedy dwanaście lat. Aby móc uczestniczyć we wszystkich koncertach dawanych przez grupę ojca – także tych w nocnych klubach – Shuggie musiał uciekać się do podstępu. Za przyzwoleniem Johnny’ego i przy pomocy kolegów z bandu, małoletni wówczas gitarzysta zakładał przeciwsłoneczne okulary, dorosłe ubrania oraz doklejał sobie sztuczne wąsy, aby wyglądać na pełnoletniego. Podobno kamuflaż dość dobrze zdawał egzamin.

W dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song przypominam przywołaną już piosenkę „Strawberry Letter 23” – rzecz jasna w wersji oryginalnej. Skąd pomysł na taki ruch? Shuggie świętuje dzisiaj 62. rocznicę urodzin. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.