Krótka piłka #296: Przypomnij sobie przed Art Festem

W najbliższy piątek rusza dwunasta edycja Festiwalu Sztuki Art Fest. Organizatorzy tarnowskiej imprezy zadbali także o wydarzenia muzyczne. Planujesz uczestniczyć w części z nich? Warto zatem przypomnieć sobie wybrane płyty niektórych wykonawców, którzy w listopadzie i grudniu przyjadą do Tarnowa.

SBB & Michał Urbaniak „Koncerty w Trójce. Volume 14: SBB & Michał Urbaniak”
(2015; Polskie Radio)
Uwaga, dojdzie do aktu, który dla wielu będzie równy z herezją. Nigdy nie byłem fanem zespołu SBB. Nie trafiali do mnie z wyjątkiem jednej płyty, o której kilka zdań napiszę za chwilę. Dlatego też premiera nowego, koncertowego albumu formacji zupełnie nie zrobiła na mnie wrażenia. Nie pomógł nawet fakt, że gościnnie pojawia się tutaj jeden z moich muzycznych idoli – Michał Urbaniak. Płyta z serii „Koncerty w Trójce” to, jak wskazuje tytuł, zapis występu live w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, jaki miał miejsce w pierwszej połowie tego roku. Podczas koncertu legendarna grupa zaprezentowała przekrój swoich utworów – z kultowymi nagraniami „Odlot”, „Memento z banalnym tryptykiem” i „Na pierwszy ogień” na czele. Lider zespołu Józef Skrzek nie zapomniał o swoim niedawno zmarłym bracie Janie, dla którego napisał numer „Dla Janka”. Ten także wykonany został na koncercie, a tym samym pojawił się na krążku. Urbaniak ciekawie uzupełnia brzmienie poszczególnych utworów dźwiękiem elektrycznych skrzypiec, ale i tak nie zmienia to mojego zdania o SBB. Nie odnajduję tutaj wielu rzeczy, które mogłyby posłużyć za wabik. Panowie świrują (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), oddają się improwizatorskiej pasji i jazzowo-rockowym uniesieniem, jednak brakuje tej płycie świeżości.

SBB „Warszawa 1980”
(2014; GAD Records)
Świeżości, o której wspomniałem na zakończenie opisu powyższej płyty, nie brakuje za to albumowi „Warszawa 1980”. To tak naprawdę jedyna płyta w dorobku SBB, o której mogę napisać z czystym sumieniem, że mi się podoba. Zresztą rok 1980 to najlepszy okres dla tego bandu. To przecież wtedy muzycy nagrali materiał na krążek „Memento z banalnym tryptykiem” – przez wielu uznany za najlepszy tytuł w dyskografii Skrzeka i kolegów. GAD Records pokusiło się w ubiegłym roku o odświeżenie i wydanie koncertu z Sali Kongresowej sprzed ponad trzydziestu lat. SBB – jeszcze jako kwartet – z wielką improwizatorską siłą („Hung-Under”), progresywnymi fundamentami („Gateway”) i energią, której dzisiaj nieco brakuje (wiadomo, wiek robi swoje). Dwie płyty, z których żadna minuta nie zawiera zmarnowanego dźwięku.

Wovoka „Sevastopolis”
(2015; Lado ABC)
Transowa propozycja formacji dowodzonej przez Raphaela Rogińskiego z mocnymi akcentami na korzennego bluesa i afrykańską pulsację. Wovoka to dla mnie swego rodzaju odkrycie ostatnich miesięcy. Poprzednia płyta zespołu („Trees Against The Sky”, 2013) przeszła w moim przypadku trochę bez echa. Dzisiaj dopiero dostrzegam jej siłę. Główna w tym zasługa tegorocznego materiału, dzięki któremu ponownie sięgnąłem także po debiut. „Sevastopolis” to bardzo żywiołowa płyta. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj sekcja rytmiczna. Co ciekawe, na basie nie gra jedna osoba, ale wymiennie różne postaci pojawiające się w formie gościnnego występu. Różnorodność ta nie sprawia jednak, że płyta „nie klei”. Wręcz przeciwnie, wszystko wydaje się być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Teksty piosenek zaczerpnięte z amerykańskiej tradycji i korzennej muzyki śpiewane są do brzmień nieco surowych, dusznych, jednocześnie psychodelicznych. Czuć plemienność łamaną przez religijne uniesienie i szamańskie atrybuty. Słychać również wpływy amerykańskiego czarnego południa, kolebki rootsowego bluesa. Na dokładkę siostry Przybysz w chórkach. Jest naprawdę intrygująco.

Hanna Banaszak „Złota kolekcja: W moim magicznym domu”
(2005; Warner Music)
Recital Hanny Banaszak w ramach tegorocznego Art Festu ma być, według zapowiedzi, koncertem, na którym publika usłyszy największe przeboje wokalistki. W tej sytuacji wybór płyty do przedstawienia w tym wpisie był prosty: krążek z serii „Złota kolekcja”. „W moim magicznym domu” to oczywiście tytuł chyba najlepiej kojarzonego z nazwiskiem Banaszak utworu. Nic więc dziwnego, że to właśnie on posłużył także za tytuł płyty the best of. Na albumie znajdziemy dziewiętnaście piosenek uznawanych za największe przeboje, jakie w swojej muzycznej karierze zaśpiewała Banaszak. Pojawiają się między innymi numery z tekstami Jonasza Kofty, po którego poezję wokalistka sięgała przecież dość często (by przypomnieć chociażby album „Kofta” z 2008 roku). Jednym z nich jest kultowa i wzruszająca „Samba przed rozstaniem”. Płyta, którą musicie przypomnieć sobie (albo poznać – zależy od sytuacji), jeśli szóstego grudnia chcecie pojawić się w Centrum Sztuki Mościce.

W ramach tarnowskiego festiwalu sztuki koncerty zagrają również zespoły Flora Quartet i Malwina Kołodziejczyk Septet. Pierwszej grupy, której członkiem jest m.in. Marcin „Emiter” Dymiter, nigdy nie miałem okazji słyszeć. W tym roku nakładem wydawnictwa Gusstaff Records ukazała się płyta kwartetu zatytułowana „Muzikka Organikka”. Występ, jaki odbędzie się w budynku BWA, będzie moim pierwszym razem z Flora Quartet. Po kilku pozytywnych opiniach, jakie znalazłem na ich temat w Internecie, liczę na dobrze spędzony czas. Septetu tarnowianki Malwiny Kołodziejczyk również nie słyszałem na żywo. W sieci dostępne są trzy zachęcające utwory, które znam i polecam (odwiedźcie Soundcloud i posłuchajcie sami). Z muzyką samej Malwiny do czynienia miałem jednak już wcześniej, ale pod szyldem Poleshift Project. O grupie wspominałem w 2013 roku przy okazji relacji z koncertu oraz recenzji płyty „Moozig” w ramach cyklu Krótka piłka. O tym, co jeszcze przygotowali organizatorzy dwunastego Art Festu pisałem tutaj. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.