Nie tylko Linda. Najlepsze teledyski z filmowymi gwiazdami. Część 1: Polska

Nie tylko Bogusław Linda dał namówić się na występ w teledysku. Oto lista dziesięciu najlepszych polskich wideoklipów, w których pojawili się znani polscy aktorzy.

W ostatnich dniach sporą popularność – nie tylko wśród słuchaczy polskiego rapu – zyskał teledysk zrealizowany do nowego utworu Sokoła „Rób to, w co wierzysz”. Spora w tym zasługa Bogusław Lindy – polskiego aktora, który wystąpił we wspomnianym wideoklipie. Kreacja, dla osoby mającej na koncie role w tak kultowych filmach, jak „Psy”, „Tato” czy „Reich”, wymagająca co prawda nie była (ot, przejście przez kilka pomieszczeń, schodami w dół i napicie się alkoholu, który sponsorował zresztą realizację całego klipu), ale swoje komercyjne zadanie spełniła – udało się zrobić nieco szumu i przyciągnąć o tych kilku ciekawskich więcej.

Trzeba jednak sprawę postawić jasno: udział Bogusława Lindy w teledysku nie był pierwszym tego typu przypadkiem w historii muzyki (dla samego Lindy to już drugi raz – trzeba przecież przypomnieć nagrany wspólnie z zespołem Świetliki album „Las putas melancólicas” i promujący go teledysk do utworu „Finlandia”). Na tak zwanym zachodzie podobnych przypadków było już bardzo dużo. O najlepszych – moim zdaniem – wideoklipach z udziałem zagranicznych aktorów napiszę w części drugiej, która pojawi się na blogu już jutro. Tymczasem czas na listę dziesięciu najlepszych teledysków z udziałem polskich aktorów filmowych (kolejność tytułów przypadkowa; nie wliczałem teledysków zrealizowanych do promocji filmów i seriali, w których wykorzystano ujęcia z aktorami występującymi w tych filmach/serialach).

* * * * *

Ewa Szykulska w teledysku do „Prześlicznej wiolonczelistki” (foto: kadr z klipu)

Skaldowie „Prześliczna wiolonczelistka”
Aby udowodnić, że współpraca na linii artysta muzyczny-artysta filmowy to żadna nowość, na samym początku przypominam teledysk do utworu nagranego końcem lat 60. przez zespół Skaldowie. „Prześliczna wiolonczelistka” okazała się hitem, a spory wkład w ten sukces miała także aktorka Ewa Szykulska wcielająca się w rolę tytułowej piękności. Lata sześćdziesiąte to także popularność piosenki „Nie bądź taki szybki Bill” Katarzyny Sobczyk i teledysku z tańczącą Magdaleną Zawadzką.

Marcin Dorociński w teledysku do „Reconcile” (foto: kadr z klipu)

Curly Heads „Reconcile”
OK, wracamy do czasów bliższych aktualnej dacie, bowiem to ostatnie lata okazały się prawdziwym wysypem kolaboracji muzyczno-aktorskich. Jednym z przykładów teledysk do piosenki „Reconcile”, w którym w rolę aktora grającego lekarza, będącego obiektem kobiecych westchnień, wcielił się Marcin Dorociński. Dopracowany klip z tak zwaną historią. Polecam.

Robert Gonera w teledysku do „Nienawidzę cię Polsko” (foto: kadr z klipu)

Czesław Śpiewa „Nienawidzę cię Polsko”
W ubiegłym roku sporo kontrowersji wywołał album zespołu Czesław Śpiewa, którego liderem jest Czesław Mozil. Płyta „Księga Emigrantów. Tom 1” porusza tematykę Polaka przebywającego na emigracji, relacji mieszkańców z „obcym”, radzenia sobie z nowymi sytuacjami, ale i stereotypowego postrzegania naszych rodaków, którzy do Niemiec lub Wielkiej Brytanii wyjeżdżają za chlebem. Piosenka „Nienawidzę cię Polsko” zebrała tyle samo pochwał, co krytyki. Nie mniejszą burzę wywoła teledysk, w którym jako głowa rodziny pojawia się Robert Gonera.

Joanna Opozda w teledysku do „Fan 3” (foto: kadr z klipu)

VNM „Fan 3”
Elbląski raper VNM od pewnego czasu rozwija wątek relacji z fanami, nagrywając w tym celu kolejne części utworu „Fan”. Na tegorocznej płycie „KLAUD N9JN” pojawiła się jego trzecia odsłona. Tym razem kawałek został zilustrowany teledyskiem, w którym w rolę wielbicielki twórczości (a może urody i charyzmy?) rapera wcieliła się młoda aktorka Joanna Opozda kojarzona przez szerszą publikę z roli w polsatowskiego serialu „Pierwsza miłość”. Dobrze zrealizowany teledysk plus ładne ujęcia podkreślające urodę Opozdy.

Eryk Lubos w teledysku do „Cairo” (foto: kadr z klipu)

Kamp! „Cairo”
Jednym z ciekawszych polskich aktorów, jacy w ostatnich latach zdobywają kolejne stopnie popularności, jest na pewno Eryk Lubos. Warsztat, charakterystyczna twarz, talent. Z tym wszystkim do czynienia mieliśmy oglądając aktora wcielającego się w kolejne role w filmach (m.in. „Pod Mocnym Aniołem”, „Skrzydlate świnie”, „Moja krew”, „Dom zły”, „Boisko bezdomnych”) i serialach („Misja Afganistan”, „Ojciec Mateusz”, „Czas honoru”). Z filmowym wyzwaniem, jakim był udział w teledysku zespołu Kamp!, Lubos również sobie poradził. Trochę oniryczny, trochę baśniowy klimat wideoklipu i zdaje się lewitujący gdzieś między dźwiękami utworu „Cairo” aktor. Sprawdźcie koniecznie.

Piotr Cyrwus w teledysku do „Bubbles” (foto: kadr z klipu)

Patrick The Pan „Bubbles”
Piotr Cyrwus od lat kojarzony był tylko z jedną rolą: serialowego Rysia z „Klanu”. Po uśmierceniu swojego bohatera, aktor ewidentnie odżył. Także zawodowo. Trudna decyzja o porzuceniu zapewne nieźle opłacalnej roli w serialu poskutkowała między innymi kilkoma nowymi propozycjami i udziałem w kampanii reklamowej akcji „Się pomaga” oraz w teledysku artysty tworzącego pod pseudonimem Patrick The Pan. Podobnie jak w przypadku „Reconcile” – rzecz warta obejrzenia od początku do końca.

Lech Dyblik, Krzysztof Kiersznowski i Witold Dębicki w teledysku do „Megiery” (foto: kadr z klipu)

Sławomir „Megiera”
Żeby było jasne: „Megiera” to tandetna piosenka wykonywana przez równie tandetnego Sławomira. W ostatnim czasie sporo w polskiej muzyce „narodziło się” dziwnych wykonawców i projektów (np. Bracia Figo Fagot, Gang Albanii, wspomniany Sławomir), którzy nie wiedzieć czemu zyskują z każdym dniem sporą popularność. Jak widać (słychać i czuć?) nurt disco trzyma się mocno, a nawet przechodzi mały renesans. OK, o gustach się ponoć nie dyskutuje, dlatego zostawiam ten temat. Lubicie słuchać, słuchajcie. Ja podziękuję. Przyznaję jednak, że teledysk do „Megiery” udał się całkiem dobrze, a Ewa Kasprzyk (w potrójnej roli) oraz trzej starsi panowie czerpiący pełnymi garściami z życia (w tych rolach Witold Dębicki, Lech Dyblik i Krzysztof Kiersznowski) ubarwiają całość swoją obecnością. Udział Ewy Kasprzyk w teledysku do piosenki „Megiera” nie był jej „pierwszym razem” z muzyką. Już w 2013 roku aktorka pojawiła się w epizodzie wideoklipu zrealizowanego do utwory „Kadr” zespołu MashMish.

Filip Łobodziński w teledysku do „Gdzie są przyjaciele moi?” (foto: kadr z klipu)

Yugopolis „Gdzie są przyjaciele moi?”
Po niewyszukanej piosence trzeba jak najszybciej wrócić do normalności. Pomoże nam w tym utwór „Gdzie są przyjaciele moi?” wykonywany przez Macieja Maleńczuka w ramach projektu Yugopolis. W teledysku, jaki powstał do wspomnianego kawałka, wykorzystane zostały fragmenty serialu „Podróż za jeden uśmiech”, w którym główne role zagrali Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński. Panowie, jeszcze jako dzieci, zdobyli w okresie PRL-u dość sporą popularność. Ich życiowe ścieżki okazały się jednak zgoła odmienne. Jednemu w miarę się powiodło, inny nie zaznał szczęścia. Połączył ich ponownie klip zespołu Yougopolis, w którym pojawili się już jako dojrzali mężczyźni. Łącząc hasła „Maleńczuk”, „teledysk” i „aktor” otrzymujemy także ruchomy obrazek do bardzo popularnej piosenki „Ostatnia nocka”, w którym pojawia się Marcin Bosak. Natomiast wspomniany Henryk Gołębiewski wystąpił także w klipie do utworu „Nie chwal dnia” promującego autorską płytą warszawskiego rapera i producenta Małacha.

Anna Przybylska w teledysku do „Astropunku” (foto: kadr z klipu)

Blenders „Astropunk”
Grupy Blenders nigdy nie traktowałem poważnie. Muzycznie – przynajmniej dla mnie – panowie nie mieli nigdy za wiele do zaoferowania. Pop-rockowa papka, której zwyczajnie nie mam zamiaru słuchać. Zespół pojawia się jednak w tym wpisie ze względu na współpracę z nieżyjącą już niestety Anną Przybylską – aktorką znaną najlepiej z serialu „Złotopolscy” oraz filmów „Sezon na leszcza” i „Kariera Nikosia Dyzmy”. W klipie Blendersów wcieliła się ona w rolę, jak ładnie to ujęto, „przywódczyni armii modelek”. Ogólnie chodzi o to, że lubimy panie w mundurach, a już szczególnie jeśli wyglądają jak Anna Przybylska. Sama aktorka pojawiła się także – siedząc na krześle i trzepiąc włosami – w teledysku do piosenki „Daj mi miłość” wokalisty disco Seweryna.

Janusz Chabior w teledysku do „Komedii” (foto: kadr z klipu)

Muzykoterapia „Komedia”
Prawdziwym rekordzistą wśród krajowych aktorów występujących w teledyskach jest niewątpliwie Janusz Chabior. Grający na co dzień w Teatrze Rozmaitości w Warszawie aktor o dość specyficznej urodzie kojarzony może być zarówno z dużego, jak i małego ekranu. Chabior ma na swoim koncie m.in. role w filmach „Pitbill”, „Futro”, „Świadek koronny” i „Drogówka” oraz serialach „Komisarz Alex” i „Na Wspólnej”. Aktor ten zagrał w sumie w dziewięciu teledyskach. Były to: „Nomada” Katarzyny Nosowskiej, „Komedia” Muzykoterpii, „Ukryte” Myslovitz, „Krzyżówka dnia” Brodki, „Nie ma cwaniaka nad warszawiaka” Projektu Warszawiak, „Magnes” Pogodno, „Defto” Jamal, „Mogliśmy wszystko” DonGuralEsko i „Chleb” Mister D. Większość ze wspomnianych wideoklipów wyreżyserował Krzysztof Skonieczny. Warto dodać, że w klipie do „Komedii”, oprócz Chabiora, wystąpili także inni aktorzy, m.in. Hanna Stankówna, Marta Dobecka, Stanisław Brudny i Mirosław Zbrojewicz.

* * * * *

Z aktorów filmowych, którzy zagrali w teledyskach polskich wykonawców, na myśl przychodzą mi jeszcze m.in. Małgorzata Foremniak (Andrzej Piaseczny „Jednym tchem”), kultowy porucznik Borewicz, czyli Bronisław Cieślak (Tede „Glokk”), Stefan Friedman (Sokół, Pono, Franek Kimono „W aucie”), Katarzyna Ankudowicz i Bartłomiej Topa (oboje w „Być kimś, być sobą”), Cezary Łukaszewicz i wymieniany już wcześniej Witold Dębicki (Gruby Mielzsky feat. Pezet „Nie słyszysz”), Paweł Deląg (Brathanki „Czerwone korale”), Paweł Małaszyński (Hey „Kto tam? Kto jest w środku”), Katarzyna Glinka (Spinache „Piję życie do dna”) oraz Krzysztof Ibisz (Donatat feat. Maryla Rodowicz „Pełnia”).

Na pewno kogoś pominąłem. Czekam na Wasze propozycje w komentarzach. Linki mile widziane. Dziesięć najlepszych teledysków z zagranicznymi aktorami pojawi się na blogu już jutro. (MAK)

Edycja (8.11.2015 r.): Zapraszam do sprawdzenia drugiej części wpisu z listą moich ulubionych zagraniczncych teledysków, w których wystąpiły filmowe gwiazdy.

3 uwagi do wpisu “Nie tylko Linda. Najlepsze teledyski z filmowymi gwiazdami. Część 1: Polska

  1. Jak zauważyłeś, Gang Albanii nie jest moim faworytem, więc i klip z Nowickim jakoś mi umknął. Natomiast klip z Obuchowiczem został opublikowany po napisaniu tego tekstu. Pozdrowienia i dzięki za aktywność. :)

    Polubienie

  2. W innym klipie do piosenki „Dare” Patricka The Pana wystąpił Adam Fidusiewicz, ciekawa kreacja, polecam. A z kolei Sławomira oceniaj z przymrużeniem oka, w kategorii pastiszu! On sam jest aktorem i to jego koledzy z planu zagrali w „Megierze”! Sławek jest wielkim jajcarzem i bardzo inteligentnym facetem, pierwsze kroki stawiał pod okiem śp. Michała Bobrowskiego, twórcy „Spotkań z Balladą” , robili razem m.in. kapitalny program kabaretowy pt. „Świntuszki”. Taki image po prostu sobie wymyślił…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.