Gold Song #288: „Listopad”

Pierwszy listopadowy odcinek cyklu Gold Song połączony z informacją o reedycji debiutanckiej płyty Świetlików.

O tym, że debiutancka płyta zespołu, którego liderem jest poeta Marcin Świetlicki, ponownie trafi do sprzedaży, pisałem już w ubiegłym tygodniu (konkretnie tutaj). „O.gród K.oncentracyjny” to bez wątpienia jedna z najważniejszych polskich płyt po okresie tzw. PRL-u. Wydana pierwotnie w 1995 roku przez wytwórnię Music Corner, do dzisiaj stanowi przykład doskonałego połączenia formy i treści na płaszczyźnie muzycznej i tekstowej. Rok temu, przy okazji sporządzenia listy dwudziestu pięciu najlepszych płyt ostatniego 25-lecia, umieściłem wspomniany album na pozycji szesnastej. Dzisiaj krążek ma swoją ponową premierę. Wszystko dzięki wspomnianej reedycji ze specjalnymi bonusami.

Wśród dwudziestu trzech utworów, jakie umieszczone zostały na oryginalnej wersji „O.grodu…” znalazł się również „Listopad”. Nie będę udawał, że to mój ulubiony numer z tej płyty, bo tak nie jest (nie dlatego, że inne piosenki są ciekawsze, ale przez bardzo równy poziom całego materiału i trudność w wyborze jednego faworyta). Kawałek ten wybrałem do prezentacji w dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song z prostego powodu: to pierwszy odcinek cyklu w listopadzie. Jak widać bez większej filozofii, ale ciągle z utrzymaniem dobrego poziomu selekcji proponowanych tytułów. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.