Sztuka zagości w Tarnowie. Znamy program 12. Festiwalu Art Fest

Jak zwykle na przełomie listopada i grudnia, jak zwykle z pełną paletą wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Znamy szczegóły dwunastej edycji festiwalu sztuki Art Fest im. Bogusława Wojtowicza.

Tegoroczny Festiwal Art Fest odbędzie się w dniach od 20 listopada do 10 grudnia. Miłośnicy literatury, sztuk plastycznych, teatru i muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach niecodziennych, niezwykłych i dających do myślenia. Wszystko dzięki organizatorom: BWA Tarnów, Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskiemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych. Program imprezy poznaliśmy w środę, 28 października, na specjalnej konferencji prasowej, na której obecne były: Ewa Łączyńska-Widz (Dyrektor BWA Tarnów), Agnieszka Kawa (Dyrektor Centrum Sztuki Mościce), Barbara Bułdys (Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych) i Elżbieta Łabno (Dyrektor Biura Korporacyjnego Public Relations Grupy Azoty S.A.).

Konferencja prasowa 12. Festiwalu Sztuki Art Fest. Od lewej: Ewa Łączyńska-Widz, Agnieszka Kawa, Barbra Bułdys, Elżbieta Łabno.

Dwunasta edycja Festiwalu rozpocznie się 20 listopada wernisażem z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Dygata. Wystawa „Stanisław Dygat. Urodziny”, która odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce, przygotowana został we współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową. Gośćmi specjalnymi będą córka artysty, Magdalena Dygat, i znany plastyk Andrzej Dudziński (prywatnie mąż Magdaleny), który wielokrotnie w przeszłości gościł już w Tarnowie. Tuż po wernisażu uczestnicy imprezy udadzą się z fuaye do głównej sali CSM, gdzie na scenie zaprezentowany zostanie spektakl literacko-muzyczny „Kocham Pana, Panie Sułku” w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego. Początek piątkowych wydarzeń o godzinie 18:30.

Pierwszy weekend Art Festu zakończy się w niedzielę, 22 listopada. Najpierw w BWA Tarnów o godzinie 15. odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie obrazów Zofii Stryjeńskiej oraz nowych rysunków ilustratorki Agaty Nowickiej zainspirowanych postacią Stryjeńskiej. Osią wystawy „Wybalansowałam” są teksty Angeliki Kuźniak opisujące niezwykłe i szalenie współczesne życie artystki oraz fragmenty biografii „Stryjeńska. Diabli nadali”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne. Wieczorem organizatorzy Festiwalu przygotowali propozycję dla fanów klasycznego rocka, czyli koncert zespołu SBB. Muzyczna część imprezy odbędzie się w Mościcach.

Marcin „Emiter” Dymiter (foto: materiały prasowe)

Centrum drugiego tygodnia Festiwalu będzie budynek Biura Wystaw Artystycznych znajdujący się w Parku Strzeleckim. Już we wtorek, 24 listopada, odbędzie się tam ostatnia odsłona Tracklisty – cyklu spotkań i wykładów Marcina „Emitera” Dymitera – producenta muzycznego, improwizatora, twórcy instalacji dźwiękowych, słuchowisk radiowych, ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli. Dzień później w tym samym miejscu odbędą się warsztaty z tworzenia wizualizacji diaskopowych, które poprowadzi Małgorzata Wawro. Wytwory sztuki, jakie powstaną w ramach dwóch twórczych godzin, posłużą jako wizualne tło dla koncertu zespołu Flora Quartet, który wystąpi w BWA jeszcze tego samego dnia wieczorem. Koncert formacji, której członkiem jest wspomniany wcześniej Marcin Dymiter, będzie promował płytę „Muzikka organika”. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

W czwartek, 26 listopada, także w budynku BWA ponownie zagości muzyka. Tym razem dzięki zespołowi Wovoka. Twórczość czteroosobowej grupy, która uformowana została w 2012 roku, to hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Od strony nazewnictwa i gatunków propozycja ta czerpie z bluesa, muzyki Indian, pschodelii i muzyki ludów pierwotnych. Początek o godzinie 19. Tego samego dnia, ale o godzinie 17., na Dworcu PKP odbędzie się wernisaż nowej odsłony wystawy prac kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

W piątek, 27 listopada, wszystkich chętnych organizatorzy Festiwalu zaproszą do BWA na wykład Adriany Prodeus na temat twórczości Franciszki i Stefana Themersonów. Następnie Centrum Sztuki Mościce zaproponuje koncert Quinteto Rapido połączony z wieczorem tanecznym. Drugi tydzień artfestowyh wydarzeń zakończymy w Mościcach spektaklem „Słoneczni chłopcy” w reżyserii Olgi Lipińskiej z udziałem Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Kowalewskiego. Po emocjach scenicznych przyjdzie czas na spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim i jego biograficzną książką „Taka zabawna historia”.

Poniedziałek, 30 listopada, należeć będzie do najmłodszych. Kolejną edycję tzw. Małego ArtFestu uświetni spektakl „Św. Franciszek” w reżyserii tarnowianina Tomasza Cyza. Na wydarzenie to obowiązują bezpłatne wejściówki, które zdobyć można w BWA. Dzień później w budynku galerii kontynuowany będzie wątek wykładów. Tym razem o uwagę poprosi przedstawicielka Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka książki „Szesnaście żelbetowych kwiatów” Alicja Gzowska. Tematem prelekcji „Dekoracja czy propaganda?” będzie związek architektury i polityki. Wstęp wolny.

W programie dwunastej edycji Festiwalu znalazło się także miejsce dla koncertu Malwiny Kołodziejczyk i jej septetu (3 grudnia). Występ studentów duńskiego Syddansk Musikkonservatorium będzie gratką dla tych wszystkich, którzy w muzyce jazzowej szukają improwizowanej formy oraz odwołań do innych gatunków i stylów, jak chociażby muzyka klasyczna, punk rock i dźwięki Skandynawii. Wstęp do CSM za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Następnego dnia, 4 grudnia, ponownie w gmachu CSM, odbędzie się spektakl rewiowy Teatru Broadway w Szczecinie. „Musicalowa Gala Teatru Broadway” to w skrócie taniec, śpiew, porywająca muzyka rewiowa z lat 20., 30., 60. i 80., trzydziestu artystów, ponad dwieście barwnych kostiumów, pióra, fraki, suknie i dobra zabawa. Tym razem wstęp jest płatny.

Hanna Banaszak (foto: materiały prasowe)

Kiedy po musicalowych emocjach na scenie Centrum Sztuki Mościce opadnie kurz, w mikołajki, 6 grudnia, odbędzie się koncert Hanny Banaszak – niekwestionowanej gwiazdy polskiej piosenki, jednej z najlepszych wokalistek w historii krajowej muzyki. Artystce podczas występu w Tarnowie towarzyszyć będzie zespół w składzie: Jacek Szwaja (klawisze), Zbigniew Wrombel (bas), Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne) i Krzysztof Przybyłowicz (perkusja).

Ostatnie dwa akcenty tegorocznej edycji imprezy odbędą się w Biurze Wystaw Artystycznych. We wtorek, 8 grudnia, organizatorzy ponownie zaproszą na bezpłatny wykład, na którym kontynuowana będzie tematyka związku polityki i architektury. Agnieszka Rasmus-Zgorzelska opowie o książce Deyana Sudjica ukazującej, jak budownictwo stawało się narzędziem propagandy w rękach XX-wiecznych dyktatorów (m.in. Hitlera, Stalina i Husajna) oraz sposobem na uzyskanie nieśmiertelności przez demokratycznie wybranych polityków (prezydenci USA, brytyjski premier Tony Blair). W czwartek, 10 grudnia, Festiwal Art Fest zakończy wernisaż wystawy Jarosława Flicińskiego pt. „CASA-COSMO. HOMEMADE PAINTINGS 2010-2015”. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Warto zaznaczyć, że dwunasta edycja Festiwalu Art Fest wychodzi poza Tarnów. W tym roku małopolska impreza zawita do stolicy, gdzie 3 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie z Jarosławem Flicińskim. Wszystko w ramach promocji katalogu wystawy, która siedem dni później otwarta zostanie w Tarnowie.

Poniżej szczegółowy program tegorocznego Festiwalu.

20 listopada – Inauguracja Art Festu; „Stanisław Dygat. Urodziny” – wernisaż wystawy (Centrum Sztuki Mościce, godzina :18:30, wstęp wolny); „Kocham Pana, Panie Sułku” – spektakl literacko-muzyczny (Centrum Sztuki Mościce, po wernisażu, bilety: 60/70 złotych)
21 listopada – Zofia Stryjeńska, Angelika Kuźniak, Agata Endo Nowicka „Wybalansowałam” (Biuro Wystaw Artystyczny, godzina 15:00, wstęp wolny)
21 listopada – koncert zespołu SBB (Centrum Sztuki Mościce, godzina 18:00, bilety: 50/60 złotych)
24 listopada – Tracklista: Marcin Dymiter „Folk routes, wracamy do korzeni” – wykład (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 18:00, wstęp wolny)
25 listopada – „Akcja Wizualizacja” – warsztaty (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 17:00, wstęp wolny, obowiązują zapisy)
25 listopada – koncert zespołu Flora Quartet (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 19:00, wstęp wolny)
26 listopad – wernisaż wystawy prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej (Dworzec PKP, godzina 17:00, wstęp wolny)
26 listopada – koncert zespołu Wovoka (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 19:00, impreza biletowana)
27 listopada – „Sztuka może być tylko swoja. O twórczości Franciszki i Stefana Themersonów” – wykład Adriany Prodeus (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 17:00)
27 listopada – koncert zespołu Quinteto Rapido i wieczór taneczny Tango Caffe (Centrum Sztuki Mościce, godzina 19:00, bilety: 25 złotych)
29 listopada – „Słoneczni chłopcy” – spektakl (Centrum Sztuki Mościce, godzina 18:00, bilety: 90/100 złotych)
30 listopada – Mały ArtFest: spektakl dla dzieci „Św. Franciszek” (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 16:30 i 18:00, wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki)
1 grudnia – „Dekoracja czy propaganda? O retoryce dekoracji architektonicznych” – wykład Alicji Gzowskiej (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 17:00)
3 grudnia – „CASA-COSMOS” spotkanie z Jarosławem Flicińskim połączone z promocją katalogu wystawy (Muzeum Narodowe w Warszawie, godzina 18:00, wstęp wolny)
3 grudnia – koncert zespołu Malwina Kołodziejczyk Septet (Centrum Sztuki Mościce, godzina 19:00, wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki)
4 grudnia – „Musicalowa Gala Teatru Broadway” (Centrum Sztuki Mościce, godzina 19:00, bilety: 50/60 złotych)
6 grudnia – koncert Hanny Banaszak (Centrum Sztuki Mościce, godzina 19:00, 50/60 złotych)
8 grudnia – „Kompleks Gmachu. O architekturze władzy według Deyana Sudjica” – wykład Agnieszki Rasmus-Zgorzelskiej (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 17:00, wstęp wolny)
10 grudnia – „CASA-COSMOS. HOMEMADE PAINTINGS 2010-2015” – wernisaż wystawy Jarosława Flicińskiego (Biuro Wystaw Artystycznych, godzina 18:30, wstęp wolny)

Bilety na wydarzenia odbywające się w Centrum Sztuki Mościce do nabycia w siedzibie CSM (ul. Traugutta 1, pon.-pt. 10:00-20:00, sob.-niedz. 15:00-20:00, tel. 146334604 i w sprzedaży internetowej). Bilety na koncerty odbywające się w Biurze Wystaw Artystycznych do nabycia w siedzibie BWA (ul. Słowackiego 1, wt.-czw. 10:00-17:00, pt.-niedz. 11:00-18:00, tel. 698988302). Zapisów na warsztaty dokonywać można pod adresem mailowych kubisztal@bwa.tarnow.pl lub numerem telefonu 606146520.

Bogusław Wojtowicz – pomysłodawca festiwalu (foto: materiały prasowe)

Festiwal Art Fest odbywa się nieprzerwanie od 2003 roku. Przez trzy-cztery tygodnie – od połowy listopada do początku grudnia – jest najważniejszym wydarzeniem tarnowskiej jesieni kulturalnej. Intencją pomysłodawcy Festiwalu, nieżyjącego już niestety Bogusława Wojtowicza, było stworzenie festiwalu, który będzie miał formułę bliską jazzowej improwizacji, gdzie mieszać będą się różne dziedziny sztuki, a zapraszani artyści będą mieć żywy kontakt z publicznością i okazje do realizowania swoich własnych niesztampowych projektów.

Co istotne, Art Fest obejmuje swoim zasięgiem całe miasto. Poszczególne wydarzenia, w zależności od ich charakteru i klimatu, odbywały się do tej pory w wielu tarnowskich instytucjach kultury, m.in. BWA, teatrze im. Ludwika Solskiego, Centrum Sztuki Mościce, na Dworku PKO, w kawiarniach, na Rynku i w przestrzeni publicznej.

W jedenastu dotychczasowych edycjach Festiwalu w Tarnowie gościli wybitni artyści z Polski i świata, ukazujący szerokie spektrum sztuki, która nie zna granic. Byli to m.in. Andrzej Dudziński, Ryszard Horowitz, Łódź Kaliska, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Świetlik, Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski, Krystyna Czerni, Giulia y Los Tellarini, Nigel Kennedy, Kroke, Tomasz Stańko, Osjan, Susan Weinert, Voo Voo, Haydamaky, Czesław Śpiewa, Zbigniew Jakubek, Mister D., KAMP!, Anna Maria Jopek. Sam Festiwal Art Fest był w przeszłości wielokrotnie nagradzany przez dziennikarzy i tarnowian w kategorii najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku. (MAK/materiały prasowe)

Jedna uwaga do wpisu “Sztuka zagości w Tarnowie. Znamy program 12. Festiwalu Art Fest

  1. Bez pana Wojtowicza ten festiwal z roku na rok jest wypoczwarzeniem oryginalnej myśli przyświecającej Art Festowi. Pani Kawa robi z tego cyrk, zaprasza do Centrum Sztuki tych, których lubi, a nie tych, których zaprosić warto. BWA trzyma jeszcze resztki klasy, ale też niewiele ma do powiedzenia w starciu z większym i prężniej działającym CSM. Ze smutkiem patrzę na to, co się dzieje.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.