Gold Song #284: „Kingston Calypso”

Dwudziesty czwarty film o Agencie 007 już na horyzoncie, a dzisiaj mijają dokładnie pięćdziesiąt trzy lata od premiery pierwszego kinowego akcentu tej serii.

(foto: Wikimedia Commons)

Pod datą 5 października kryje się kilka ważnych wydarzeń związanych z szeroko pojętą kulturą popularną. W 1969 roku angielska telewizja wyemitowała pierwszy odcinek serialu „Latający cyrk Monty Pythona”. Siedem lat wcześniej, również w Wielkiej Brytanii, opublikowany został debiutancki singiel zespołu The Beatles. Chodzi oczywiście o piosenkę „Love Me Do”, która dotarła wówczas do 17. miejsca tamtejszej listy przebojów. Piąty października 1962 roku to także premiera pierwszego filmu o przygodach Jamesa Bonda. „Dr. No” bazował na książce pod tym samym tytułem autorstwa Iana Fleminga. W rolę agenta brytyjskiego wywiadu wcielił się Sean Connery.

W kwestii muzyki kojarzonej z filmami o Jamesie Bondzie, na pierwszy plan wysuwa się nazwisko Johna Barry’ego – osoby odpowiedzialnej za aranż do głównego motywu dźwiękowego (tzw. „James Bond Theme”) oraz kompozytora ścieżek dźwiękowych do jedenastu filmów z całej serii. Kwestia tego, kto właściwie odpowiada za muzykę do filmu „Dr. No”, była wyjaśniana podczas dwóch spraw sądowych, gdyż niewpisany nigdzie Barry rościł sobie (ponoć całkiem słusznie) prawa do tantiem, kiedy w jego miejsce za twórcę uznano Monty’ego Normana. Odpuśćmy jednak ten temat, przejdźmy do samej muzyki.

Pierwotna ścieżka dźwiękowa „Dr. No” wydana w formie fizycznej w 1963 roku zawiera osiemnaście wątków. Na taką liczbę złożyły się oryginalne wersje piosenek, ich wersje instrumentalne, a także fragmenty muzyczne niewykorzystane w filmie. Oprócz wspomnianego już wcześniej głównego motywu muzycznego, o sile płyty stanowią również „Under the Mango Tree” śpiewany przez Dianę Coupland (ówczesną żonę Monty’ego Normana) oraz „Kingston Calypso”. Ten drugi utwór wykonywany był przez jamajski zespół Byron Lee and the Dragonaires. Bardzo słoneczna, utrzymana w karaibskim klimacie brzmieniowym piosenka z pewnością po dziś dzień jest lubianą propozycją i niekwestionowanym kandydatem do tworzonego co kilka lat zestawienia najciekawszych wakacyjnych przebojów w historii muzyki. Czy oddaje jednak klimat filmów o przygodach agenta posiadającego licencję na zabijanie? Z tym pozwoliłbym sobie już dyskutować.

Utwór „Kingston Calypso” niewątpliwie ma swój urok, ale koniec końców nie wydaje mi się idealną muzyczną propozycją do tego typu filmu. Jest zbyt wakacyjny i lekki. Pamiętać jednak trzeba, że „Dr. No” nie jest filmem o Bondzie, jakie kojarzymy z kina współczesnego. Cała fabuła, chociaż oscylująca wokół zła zagrażającemu całemu światu, nie wpisuje się w obraz filmu sensacyjnego, gdzie strzela się bez opamiętania i przelewa krew niemal każdego napotkanego na swoje drodze osobnika. Egzotyczna sceneria i krajobrazy ukazane w filmie „Dr. No” pozwalały na zastosowanie lekkiej muzyki. Stąd też propozycja formacji Byron Lee and the Dragonaires.

Przypominam, że w cyklu Gold Song poruszałem już temat bondowskich piosenek. Trzy lata temu, przy okazji celebracji 50-lecia premiery „Dr. No”, przypomniałem mój ulubiony utwór towarzyszący serii filmów o Agencie 007. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.