Recenzja: Jakub Kusior „Far Away EP”

Jakub Kusior, dotychczas kojarzony z instrumentalnymi kompozycjami, nagrał płytę z piosenkami. Czy udało się zachować wysoki poziom z debiutanckiego krążka? O tym w poniższej recenzji.

Jakub Kusior (foto: Magdalena Ruta/materiały prasowe)

Płytą „Step by Step” Jakub Kusior udowodnił, że posiada talent. Pod wrażeniem jego umiejętności gry na gitarze byli między innymi jurorzy popularnego telewizyjnego show „Must Be The Music”. Teraz przyszedł czas na kolejny krok na drodze zwanej artystyczną karierą. Naturalnym kierunkiem rozwoju okazało się dołożenie do palety dźwięków słów i stworzenie pełnoprawnych piosnek. Efektem drugi autorski krążek – „Far Away EP”.

O ile wcześniejsze poczynania Kuby ocierały się o mocno niszowe klimaty (fingerstyle to raczej mało komercyjny sposób gry na gitarze, praktykowany przez prawdziwych wirtuozów tego instrumentu, jak chociażby Polacy: Piotr Restecki i Paweł Szymański), o tyle wydana w tym roku epka wpisuje się już w stylistykę akustycznego indie popu z domieszką folku, co rzadkością na dzisiejszej scenie przecież nie jest. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że im popularniejszy gatunek, tym bardziej wyeksploatowane dźwięki go tworzące. Podobnie jest z muzyką, po którą sięga dziewiętnastolatek ze Szczytna.

„Far Away EP” to cztery piosenki (w tym jedna polskojęzyczna). Warto zaznaczyć, że to utwór w języku ojczystym wybrany został na singiel promujący. Znając już wszystkie numery z epki uważam, że postawienie na „Kiedy” było posunięciem oczywistym. Od strony muzycznej to najbardziej radiowa melodia, która z pewnością trafi do fanów tak zwanego ambitnego popu. Trzy pozostałe piosenki również mogą się podobać. Utwór tytułowy zaraża „mruczanką”, a „Homeless” raczy szeptanym wokalem i gitarową partią. „I Want To Be The Same” również zbudowany został na tym samym schemacie sentymentalnej, łagodnej i cichej piosenki. I chyba powtarzalność – tutaj rozumianą nie jako atut – uznać należy za najmniej chwalebny element płyty. Trzy anglojęzyczne utwory przy dłuższym obcowaniu z epką brzmią jednowymiarowo. Na szczęście całość trwa osiemnaście minut, dlatego też krążek ten słuchany „na raz” sprawdza się dość dobrze i nie nudzi odbiorcy.

„Far Away EP” nie jest wyłącznie zasługą Kuby. Młodemu artyście w realizacji muzycznych pomysłów pomogli instrumentaliści: pianista Szymon Kusior (świetne partie w singlowym „Kiedy”, którym przeszkadzają nieco za głośne bębny), perkusiści Łukasz Chmielewski i Łukasz Kutyński (ten drugi dograł się tylko w utworze „Homeless”) oraz skrzypaczki Magdalena Kusior i Agata Jakubowska. Mieszanka dźwięków wydobytych ze wspomnianych instrumentów plus sprawdzająca się w roli przewodnika tego muzycznego marszu gitara lidera, dała w efekcie końcowym ciekawy – jak na tak spopularyzowaną formę grania – materiał.

Jakub Kusior nagrywając pierwszą piosenkową płytę ponownie rozpoczął swoją przygodę z muzykę. Dobrze, że artysta nie miał od razu parcia na dłuższy materiał i w formie epki sprawdził tak naprawdę samego siebie. Ogólnie wyszło na plus, chociaż przy płycie liczącej powiedzmy dziesięć-dwanaście utworów materiał mógłby być zbyt monotonny. To niewątpliwie zadanie domowe, jakie muzyk powinien odrobić przed nagraniem kolejnego krążka. (MAK)

Jakub Kusior „Far Away EP”
(2015; wydanie własne)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.