Pierwsze szczegóły 8th Grupa Azoty Jazz Contest

Poznaliśmy wykonawców, którzy w listopadzie wystąpią w Tarnowie, Lusławicach i Wierzchosławicach na ósmej edycji festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest.

Vehemence Quartet – laureaci ubiegłorocznej nagrody Grand Prix Grupa Azoty Jazz Contest (foto: Eliza Dworak)

Organizatorzy Grupa Azoty Jazz Contest za główny cel stawiają sobie prezentację szerszej publiczności różnorodnych klimatów i stylów jazzowych w wykonaniu najwybitniejszych światowych i polskich artystów. W ramach festiwalu w Tarnowie i okolicznych miejscowościach prezentowali się w przeszłości m.in. Kenny Garrett, John Betsch, Medeski/Scofield/Martin/Wood, Jack DeJohnette, Dean Brown, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Grażyna Łobaszewska, Henryk Miśkiewicz i kwartet N.S.I. Co warte zauważenia, całej imprezie towarzyszą dedykowane młodzieży warsztaty muzyczne oraz konkurs dla debiutujących muzyków, w którego jury zasiadają gwiazdy festiwalu.

Nie inaczej będzie również w tym roku. Ósma edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-14 listopada, a muzyczne znakomitości ze świata jazzu zagoszczą w Tarnowie, Lusławicach i Wierzchosławicach. Na stronie internetowej imprezy pojawiły się pierwsze szczegóły dotyczące koncertowych planów. Wiadomo już, że 8th Grupa Azoty Jazz Contest do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zawita 7 listopada. Okazją do odwiedzenia przepięknej sali koncertowej będą występy kwartetu Piotra Pociaska (z gościnnym udziałem Rafała Stępienia, Andrzeja Święsa i Pawła Dobrowolskiego) oraz Karen Edwards & BCB.

Dzień później, 8 listopada, w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach o dobrą muzyczną atmosferę zadba zespół Tołhaje. Grupa czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków (grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 rokiem), z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy podając to w nowoczesnej formie.

David Liebman (foto: materiały prasowe, davidliebman.com)

W poniedziałek, 9 listopada, festiwal przeniesie się do Tarnowa. O godzinie 19. w Tarnowskim Centrum Kultury rozpocznie się koncertowy wieczór, w trakcie którego zaprezentują się dwa muzyczne projekty. Najpierw na scenie pojawi się laureat ubiegłorocznej nagrody Grand Prix festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest oraz narody Grand Prix 51. Jazz nad Odrą – zespół Vehemence Quartet. Grupa w składzie Wojciech Lichtański (saksofon altowy), Mateusz Śliwa (saksofon tenorowy), Szymon Madej (perkusja) i Alan Wykpisz (kontrabas) na koncertach prezentuje autorski program, który charakteryzuje wyjątkowe i jednolite brzmienie frontmanów w połączeniu z nadzwyczaj energiczną sekcją rytmiczną. Muzycy w kwietniu tego roku zarejestrowali materiał na debiutancką płytę. Album „Anomalia” zostanie wydany jesienią. Jako gwiazda wieczoru w Piwnicach TCK wystąpi amerykański saksofonista Dave Liebman. Urodzony na nowojorskim Brooklynie muzyk jazzem zainteresował się w następstwie zobaczenia i usłyszenia na żywo samego Johna Coltrane’a. W swojej trwającej już prawie pół wieku karierze Liebman miał okazję współpracować m.in. z Milesem Davisem, Chickem Coreą, Davem Hollandem i Bobem Mosesem. Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz niewątpliwemu talentowi, Amerykanin uznawany jest dzisiaj za jednego z najbardziej wpływowych przedstawicieli sceny jazzowej na świecie. Oprócz sygnowania swoim nazwiskiem wielu płyt, Liebman jest także cenionym autorem książek i instruktażowych płyt DVD z zakresu muzykologii i nauki gry na instrumentach. Za swoją działalność edukacyjną i muzyczną otrzymał szereg najważniejszych nagród, m.in. Jazz Man of the Year (2010), Jazz Educators Network Legends of Jazz (2013), National Endowment for the Arts Masters of Jazz (2011) i doktorat helsińskiej Sibelius Academy (1997; pierwsze takie wyróżnienie dla jazzmana w historii). Muzyk był również dwukrotnie nominowany do Grammy Award (1998 i 2004 rok).

W piątek, 13 listopada, festiwal zawita do budynku Hotelu Tarnovia. Tego dnia melomani będą mieli okazję wysłuchać podwójnego koncertu. Przed publiką zaprezentują się: trio wywodzącego się z Tarnowa Kajetana Borowskiego oraz kwartet High Definition, którego liderem jest Piotr Orzechowski – znany doskonale ze swojej działalności solowej jako Pianohooligan. High Definition to aktualnie jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. Talent czwórki muzyków doceniony został na imprezach w kraju i poza jego granicami, czego przykładem chociażby pierwsza nagroda na Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. Listopadowy występ będzie doskonałą okazją, aby usłyszeć na żywo kompozycje zawarte na płycie „Bukoliki”, której premiera przewidziana jest na 30 września.

Mike Stern (foto: materiały prasowe, mikestern.org)

Finał ósmej edycji festiwalu odbędzie się 14 listopada. Oprócz wręczenia nagród i wyróżnień młodym muzykom, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbędzie się również koncert gwiazdy całej imprezy – zespołu Mike Stern Band. Urodzony sześćdziesiąt dwa lata temu w Bostonie Mike Stern to prawdziwa żyjąca legenda muzyki fusion. Gitarzysta, absolwent Berklee College of Music, sześciokrotnie nominowany do nagrody Grammy, autor szesnastu płyt (solowych lub nagranych jako lider), w 1993 roku przez magazyn „Guitar Player” uznany za najlepszego gitarzystę na świecie. W swojej dotychczasowej karierze, którą rozpoczął w połowie lat 70., miał okazję współpracować z takimi tuzami jazzu, jak: Miles Davis, Brecker Brothers i Richard Bona. Oprócz lidera bandu na scenie zaprezentują się również: Dennis Chambers (perkusja; członek Modern Drummer Hall of Fame, były muzyk projektu Parliament/Funkadelic), Bob Franceschini (saksofon) i Tom Kennedy (bas).

Bilety na galę finałową Grupa Azoty Jazz Contest można zamawiać za pośrednictwem festiwalowej strony. Cena wejściówek w zależności od miejsca waha się od 50 do 85 złotych.

Podobnie jak w latach wcześniejszych, także i teraz, jednym z elementów Grupa Azoty Jazz Contest będzie konkurs, w którym udział wziąć mogą wykonawcy kwalifikujący się do określonych grup wiekowych. Szczegóły oraz regulamin do sprawdzenia na stronie festiwalu. Szczegółowe informacje o koncertach (w tym ceny biletów) dostępne będą w terminie późniejszym. Zachęcam do śledzenia internetowej witryny imprezy oraz blogu AxunArts. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.