Relacja: Poutiainen, Feldman i Bałdych na tarnowskim Rynku (01.08.2015 r., Tarnów)

W minioną sobotę, 1 sierpnia, na tarnowskim Rynku w ramach Festiwalu Emanacje odbył się koncert jazzowy, którego gwiazdami byli Ari Poutiainen, Mark Feldman i Adam Bałdych.

Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio oraz soliści: Adam Bałdych, Mark Feldmna i Ari Poutiainen (foto: MAK/axunarts.pl)

Trzy rożne osobowości, trzy odmienne podejścia do jazzu i instrumentu, ale dwie cechy wspólne, jaką są talent i dobre muzyczne wykonanie. Tak w skrócie można scharakteryzować gwiazdy sobotniego koncertu na tarnowskim Rynku, który odbył się w ramach trzeciej edycji Festiwalu Emanacje obejmującego swoim zasięgiem całe województwo małopolskie.

Każdy z solistów pojawił się na scenie w towarzystwie zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio (w składzie: lider na fortepianie, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja). Ktoś powiedzieć może, że skoro wszyscy muzycy grają na skrzypcach, to poszczególne występy nie różniły się od siebie w szczególny sposób. Nic bardziej mylnego. Fin Ari Poutiainen w swoim secie dał poznać się jako mistrz subtelności; Mark Feldman potwierdził powszechną opinię mówiącą, iż jest jednym z najlepszych improwizatorów posługujących się tym instrumentem; Adam Bałdych natomiast zaserwował publice sporą dawkę muzycznej energii. Te trzy żywioły połączone zostały na moment podczas wspólnego występu. Zespolenie tak dużych indywidualności, mistrzów skrzypiec i jazzowych osobowości, co potwierdził sobotni koncert, nie było wcale zadaniem karkołomnym. Nie wiem ile prób panowie odbyli wcześniej, jednak swoboda z jaką połykali kolejne znaki na pięciolinii była na tyle duża, by dojść do wniosku, że grają ze sobą od minimum dekady. Harmonia, czucie partnerów i przestrzeni dźwiękowej przez nich pozostawianej odbywało się na naprawdę wysokim poziomie. Po takiej jazzowej uczcie niewielu spodziewało się, że nie był to jednak finał sobotniego koncertu.

Finał sobotniego koncertu (foto: MAK/axunarts.pl)

Wieczór zakończyło bowiem wykonanie utworu Adama Bałdycha zatytułowanego „The Room of Imagination”, którego podjęli się uczestnicy odbywających się w Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach warsztatów muzycznych prowadzonych przez gwiazdy sobotniego koncertu. Wsparci przez autora kompozycji i trio Kaczmarczyka (na scenie w tym momencie znalazło się aż siedemnaście osób!), młodzi adepci jazzu udowodnili, że gatunek ten w kategorii skrzypiec nie musi obawiać się o przyszłość. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.