Recenzja: SoundQ „Xanadu EP”

Krakowski zespół SoundQ prezentuje materiał „Xanadu EP” i jest tym samym dokładnie w połowie swojego epkowego tryptyku.

SoundQ (foto: materiały prasowe)

Ostatnie dwa lata działalności grupy SoundQ streścić można jednym zwrotem: ciągłe zmiany. Ograniczenie składu osobowego (do tria), podążenie zupełnie innymi muzycznymi ścieżkami czy próba sięgania po odmienne brzmieniowego inspiracje to tylko niektóre widoczne (i słyszalne) korekty naniesione przez zespół. Zamiast nudy i przewidywalności, formacja zafundowała nam metaforyczny dynamizm, ruch i ciągłe szukanie czegoś nowego. Jest to oczywiście zjawisko pozytywne, świadczące o rozwoju – muzycznym i osobistym – członków SoundQ. Publikując materiał zawarty na tegorocznej epce, grupa pokazuje, jak daleko oddaliła się od synth-popowej stylistyki, jaką charakteryzował się wydany dwa lata temu longplay. „Xanadu EP” pojawia się zatem w połowie – swoistego tryptyku, a także drogi do nowej wersji SoundQ.

„Xanadu EP” rozpoczyna się od prawie trzyminutowego utworu tytułowego. Pozbawiony wokalu numer miał chyba w zamierzeniu autorów dobrze nastroić słuchaczy, nie zdradzając przy okazji najlepszego. Dość spokojna wymowa utworu mogłaby wskazywać na to, że zespół kolejny raz sięgnął po duszne dźwięki i mroczną elektronikę. Nic bardziej mylnego.

Nowa epka zespołu dowodzonego przez Kubę Kubicę to, poza wspomnianym utworem tytułowym, materiał mogący stanowić substytut napoju energetycznego. Oparty na charakterystycznej „cyfrowej” elektronice numer „The Fligh” z każdą kolejną sekundą zmierza ku swoistej muzycznej erupcji. Zamykający całość „Appetite” klimatem momentami przypomina nieco „Cargo Planes EP” (pierwszy materiał SoundQ, jaki miałem okazję usłyszeć), ale jest jednocześnie nowocześniejszy w kwestii przestrzeni brzmieniowej, dzięki czemu – pomimo dość wycofanego wokalu – kawałek wpasowuje się w ogólną stylistykę „Xanadu EP”. Moim zdaniem najlepszym utworem z płyty jest „Out Of Phase”. Najbardziej energiczny numer posiada opartą na elektryzującym loopie warstwę muzyczną nawiązującą do housowego brzmienia. Kawałek ten bezsprzecznie powinien znaleźć się w zanadrzu każdego klubowego didżeja grywającego imprezy w trakcie tegorocznych wakacji. Jak to przyjęło się aktualnie mawiać: „banger alert!”. Gdyby nie fakt, że mam do czynienia z projektem niszowym, napisałbym, że liczę na teledysk i wysoką rotację na radiowych playlistach. A tak, to mogę tylko kolejny raz pokręcić nosem, że rozgłośnie w dużej mierze serwują nam chłam zamiast ciekawej muzyki. Przeżyję jednak i to – w końcu płyta dostępna jest za darmo w internecie.

„Xanadu EP” to materiał ciekawszy od poprzedniej płyty krakowskiego zespołu. Druga część muzycznego tryptyku SoundQ to jednocześnie kolejna muzyczna twarz Kuby Kubicy, który niemal na każdym publikowanym krążku stara się nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki. Sięgając po nową stylistykę pokazuje, że jego horyzonty i inspiracje brzmieniowe nie mają granic (a jeśli takowe istnieją, to są mocno oddalone od punktu, w którym producent aktualnie się znajduje). W niedawno udzielonym blogowi FYH! wywiadzie, lider zespołu powiedział, że na trzeciej części epkowego tryptyku poznamy w pełnej krasie nową tożsamość SoundQ. Nie wiem jak wy, ale ja czekam. Od teraz! (MAK)

SoundQ „Xanadu EP”
(2015; wydanie własne)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.