Krótka piłka #277: „Garage Swing”, „The Mas Chingon”, „The World Within”

W 277. odcinku cyklu Krótka piłka sięgam po trzy płyty: „Garage Swing” zespołu The Horny Reptile Orchestra, „The Mas Chingon” projektu Los Stellarians oraz „The World Within producenta o pseudonimie Moderator.

The Horny Reptile Orchestra „Garage Swing”
(2015; wydanie własne)
Gdyby chcieć kontynuować odcinki Krótkiej piłki pod względem tematyki, to recenzja tej płyty powinna pojawić się na blogu tydzień temu we wpisie zatytułowanym „Muzyka słoneczna”. Hiszpańska grupa na albumie „Garage Swing” proponuje bowiem zestaw piosenek bardzo energicznych, tanecznych, wesołych i emanujących letnim klimatem. Miks ten zawdzięczamy doborowi repertuaru, który oscyluje wokół muzyki funky, afro beatu, swingu i bałkańskich melodii. Pojawia się nawet krótka imitacja dub stepu zagranego na instrumentach dętych, które zresztą wyraźnie dominują na płycie, potęgując swingowo-jazzowo-bałkański klimat. Sekcja rytmiczna dba o groove (polecam skąpą, ale wyraźnie zaznaczoną perkusyjną solówkę w „Puer Natus Est Nobis”), a wokalista ze specyficzną dla Bałkanów, ale i dla Półwyspu Iberyjskiego, swadą w głosie śpiewa, deklamuje i wykrzykuje kolejne linijki tekstu. Widzę (słyszę!) u Hiszpanów to samo wariackie i garażowe podejście do muzyki, jakie prezentuje zespół Gogol Bordello, a takie porównanie to chyba najlepsza rekomendacja do sięgnięcia po tę płytę.

Los Stellarians „The Mas Chingon”
(2015; Holy Graillien Records)
Mieszanka Justina Timberlake’a i Bruno Marsa z nieco mniejszymi umiejętnościami od wymienionych gwiazd. Mowa o SA Martinezie – wokaliście projektu Los Stellarians, który współtworzony jest jeszcze przez Ryana Siegela (na płycie odpowiedzialnego za drugi wokal i niemal wszystkie dźwięki: od gitary elektrycznej i basowej, przez perkusję, aż po klawisze). „The Mas Chingon” to płyta, jakich wiele i wcale nie należy uznawać tego za komplement. Soulowo-popowa porcja dźwięków wyprodukowanych tak bardzo niezaskakującą, że po chwili obcowania z nią mamy świadomość miałkości słuchanych piosenek. Nieco świeżości próbowano dodać przez dogranie trąbki i saksofonu. Wyszło tak sobie, chociaż momentami faktycznie przełamało to nieciekawy klimat całości. Oprócz sześciu autorskich numerów, na płycie znajdziemy również dwa covery: „Heaven Knows I’m Miserable Now” z repertuaru The Smiths (fatalna przeróbka) i „Move 4 Me” autorstwa Output (to z kolei najlepszy numer na krążku).

Moderator „The World Within”
(2015; Cult Classic Records)
Album „The World Within” swoją premierę miał w pierwszym kwartale tego roku. Wysoki poziom materiału sprawia, że mogę tylko żałować faktu poznania go dopiero teraz. Na płycie dwudziestodwuletni producent Moderator prezentuje interesującą mieszankę nieco mrocznego instrumentalnego hip-hopu, elektroniki, nu-jazzowych wstawek i break beatu. Wszystko oparte o sample będące punktem wyjścia do muzycznej konstrukcji kolejnych utworów. Wokale, chociaż pojawiają się niemal we wszystkich umieszczonych na płycie kawałkach, tylko w dwóch nie są wynikiem samplowania. Chodzi o otwierający całość „Blind You To My Spell” z gościnnym udziałem wokalistki Jeanette Robertson i rapera Witnessa (numer, na którym oparta została promocja albumu) oraz „Locked In A Feeling” z rymowanym tekstem kalifornijskiego emcee o pseudonimie Nieve (bez wyraźnych cech, które miałyby zwiastować duża karierę – ot raper, jakich za tzw. wielką wodą mamy multum). Oba utwory stanowią miłe przerywniki na płycie, na której główne skrzypce grają jednak przetworzone soulowe partie wokalne. Tytuł z tych, które sprawdzić trzeba koniecznie. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.