Gold Song #269: „Nick Of Time”

Historia pokazuje, że po gorszym okresie dla muzyków często następują lepsze lata.

Bonnie Raitt (foto: Wikipedia Commons)

Koniec lat 80. ubiegłego wieku nie był najlepszym czasem dla Bonnie Raitt. Piosenkarka urodzona w 1949 roku na terenie stanu Kalifornia miała za sobą naprawdę zły muzyczny okres. Jej kolejne płyty coraz mniej interesowały słuchaczy. Odbiór albumu „Nine Lives”, który trafił do sprzedaży w 1986 roku, był jednoznacznym sygnałem, że publika poszukuje czegoś zgoła odmiennego od tego, co oferuje im artystka. Szansę (najprawdopodobniej ostatnią) dał wokalistce label Capitol, który zaryzykował i podpisał z nią kontrakt. Raitt, zachęcona takim obrotem sprawy, postanowiła nie zaprzepaścić okazji i jeszcze raz zawalczyć o muzyczny byt. Zaprosiła do współpracy producenta Dona Wasa i ruch ten okazał się tak zwanym strzałem w dziesiątkę. Was wywiązał się ze swojego zadania perfekcyjnie. Bluesowo-folkowe brzmienie, które było dotychczas wizytówką Bonnie Raitt, okrasił lekkim popowym szlifem, co przełożyło się na sukcesy – komercyjny, ale i artystyczny.

Materiał „Nick Of Time”, jaki powstał w wyniku kolaboracji Raitt z Wasem, ukazał się końcem marca 1989 roku i z miejsca stał się hitem. Pięć milionów sprzedanych egzemplarzy płyty i trzy nagrody Grammy to najbardziej naoczne dowody na niewątpliwy triumf. Warto dodać, że płyta sprzed dwudziestu sześciu lat doceniona została również przez późniejsze pokolenie. W 2003 roku krążek wymieniony został wśród pięciuset najważniejszych płyt w historii muzyki. Zestawienie sporządzone zostało przez krytyków współpracujących z amerykańskim magazynem „Rolling Stone”.

Album „Nick of Time” otwiera utwór tytułowy – zgrabna, popowa ballada napisana przez Raitt, numer, który pozwoliłem sobie wybrać na dzisiejszy motyw przewodni cyklu Gold Song. Historia amerykańskiej piosenkarki pokazuje, że niepowodzenia na muzycznej scenie szybko można przekuć w sukces. Czasami potrzeba cierpliwości i wiary we własne umiejętności. A i dobry kompan do muzykowania nie będzie przeszkodzą w osiągnięciu obranego celu. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.