Muzyczny plan Zdearzeń 2015 – Święta Miasta Tarnowa

Już za tydzień odbędzie się kolejna edycja Zdearzeń – Święta Miasta Tarnowa. W tym roku muzycznymi gwiazdami będą m.in. Katarzyna Nosowska oraz Fisz/Emade.

Katarzyna Nosowska

Tegoroczne Święto Miasta Tarnowa zaplanowane zostało na ostatni weekend tego miesiąca. W dniach pomiędzy 26 a 28 czerwca na terenie całego miasta odbędzie się szereg imprez kulturalno-rozrywkowych, którym przyświecać będzie jeden cel – celebracja święta Tarnowa. Organizatorzy nie zapomnieli o melomanach i jak zawsze przygotowali solidną porcję muzycznych emocji. Już pierwszego dnia, 26 czerwca, na scenie usytuowanej na Rynku, odbędzie się koncert, którego gwiazdą będzie Katarzyna Nosowska. Podczas tarnowskiego występu wokalistka i liderka zespołu Hey zaprezentuje najważniejsze i najbardziej znane utwory z solowej działalności. Dodatkowo, wszyscy obecni tego dnia pod Ratuszem, będą mogli usłyszeć kilka bardzo dawno niegranych, elektronicznych kompozycji Andrzeja Smolika, który współpracował z piosenkarką przy jej autorskich projektach.

Jako support w piątek zaprezentują się Uczniowie Szkoły Muzyków Rockowych działającej przy Tarnowskim Centrum Kultury. Powstała w 1993 roku z inicjatywy Tomasza Kapturkiewicza (aktualnie Dyrektora TCK) szkoła do współpracy w roli nauczycieli zaprasza najlepszych tarnowskich muzyków. Obecnie zajęcia z utalentowanymi młodymi ludźmi prowadzą: Żaneta Lubera (śpiew), Norbert Pajek (gitara), Piotr „Quentin” Wojtanowski (bas), Bartek Rojek (perkusja) i Piotr Niedojadło (klawisze). Uczniowie pod czujnym okiem swoim muzycznych mentorów na plenerowy koncert przygotują set składający się z największych przebojów muzyki popowej i rockowej. Warto zauważyć, że nie będzie to wcale ich sceniczny debiut. Koncerty S.M. Rock odbywają się bowiem cyklicznie w Piwnicach TCK.

Fisz Emade (foto: materiały prasowe)

W sobotnie popołudnie i wieczór tarnowianie świętować będą przy dźwiękach utworów projektu braci Waglewskich oraz legendarnego zespołu Republika. Najpierw przed publicznością pojawi się Tworzywo Sztuczne, czyli grupa Fisza i Emade. Pod tym szyldem panowie debiutowali końcem 2002 roku płytą „F3” wydaną w wytwórni Asfalt Records. Chociaż muzycznie współpracowali już przy okazji wcześniejszych solowych albumów Fisza, to właśnie „F3” okazał się przełomem. Od tamtego czasu wydają systematycznie i sporo. Niemal co roku na sklepowe półki trafiają nowe krążki sygnowane nazwami różnych zespołów tworzonych lub współtworzonych przez Waglewskich (by wspomnieć jedynie o Bassisters Orchestrze, Kim Nowak czy płytach z ojcem, Wojciechem). Podczas tarnowskiego koncertu Fisz z Emade zaprezentują repertuaru będący hybrydą stylistyk hip-hopowej i punkowej.

Tuż po występie braci Waglewskich usłyszymy przeboje legendarnego zespołu Republika. Wszystko dzięki projektowi Nowe Sytuacje nawiązującemu do debiutanckiego albumu zespołu Grzegorza Ciechowskiego wydanego w 1983 roku. Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie Od Nowa w grudniu 2013 roku. Mijało wówczas trzydzieści lat od jej premiery. Poza Sławomirem Ciesielskim, Zbigniewem Krzywańskimi i Leszkiem Biolikiem, w Toruniu wystąpili: Bartłomiej Gasiul (fortepian) oraz wokaliści: Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz.

– W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności, wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division. Trasa okazała się dużym sukcesem medialnym i artystycznym, co zachęciło artystów do zaprezentowania dalszego dorobku zespołu Republika – komentuje Zbigniew Krzywański. W 2015 roku zespół Nowe Sytuacje proponuje koncerty oparte na repertuarze znanym z płyty „Masakra”, wzbogacone dodatkowo największymi przebojami Republiki. Podczas przewidzianego na ponad dziewięćdziesiąt minut programu, będzie można usłyszeć m.in. utwory „Odchodząc”, „Mamona”, „Raz na milion lat”, „Śmierć w bikini”, „Sexy Doll” czy „Układ sił”.

W Tarnowie Nowe Sytuacje wsparte zostaną kojarzoną z zespołu Drekoty Natalią Pikułą (śpiew), Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem (śpiew, flet) i wokalistą tarnowskiej grupy Ziyo, Jerzym Durałem (śpiew).

Na niedzielę, 28 czerwca, zaplanowano występy uczestników prowadzonych przez Sławomira Ramiana warsztatów wokalnych Sing & Record, finalistów plebiscytu Kontra-takt oraz koncert Krynickiej Orkiestry Zdrojowej. Początek już o godzinie 12.

Plakat Zdearzeń 2015 (foto: materiały prasowe)

Poniżej pełny plan muzycznych wydarzeń w ramach Zdearzeń 2015.

26 czerwca – Uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzyków Rockowych S.M. Rock, Nosowska (godzina 19:00)
27 czerwca – Fisz Emade Tworzywo Sztuczne, Nowe Sytuacje z udziałem gości: Natalii Pikuły (Drekoty), Jacka „Budynia” Szymkiewicza (Pogodno, Babu Król) i Jerzego Durała (Ziyo) (godzina 19:00)
28 czerwca – Uczestnicy warsztatów wokalnych Sing & Record, Finaliści Kontra-takt, Krynicka Orkiestra Zdrojowa (godzina 12:00; w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie”)

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. (MAK/materiały prasowe)

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.