Krótka piłka #274: „Strangelivv”, „Sprinter”, „Niech to trwa…”

W 274. odsłonie cyklu Krótka piłka sięgam po następujące tytuły: Olivia Anna Livki „Strangelivv”, Torres „Sprinter” i Hideaway „Niech to trwa…”.

Olivia Anna Livki „Strangelivv”
(2015; L I V V Music)
Kojarzona przez słuchających telewidzów (oglądających słuchaczy?) z programu „Must be the music” artystka zaprezentowała drugi solowy album. Materiał zebrany pod wspólnym tytułem „Strangelivv”, podobnie jak debiut sprzed trzech lat, dziełem wybitnym nazwać nie można (a przynajmniej ja nie mogę tego zrobić). Albumowi autorstwa Olivii nie można odmówić energii. Gdybym miał zestaw piosenek zawartych na tym krążku zdefiniować jednym słowem, postawiłbym na wyraz „dynamit”. I to jest dobre, ale tylko do czasu. Bowiem kiedy funkujące i odwołujące się do stylistyki punk melodie zaczynają przy którymś z kolei odsłuchu zlewać się w jedną całość, „Strangelivv” traci bardzo na wartości. Skandowane i krzyczane wokale przykrywają tutaj swoim wyrazem teksty i melodie, przez co płyta zwyczajnie zaczyna być za głośna i zbyt napastliwie atakować słuchacza, który zwyczajnie będzie wolał wycofać się i sięgnąć po inny krążek.

Torres „Sprinter”
(2015; Partisan Records)
Debiutancki album amerykańskiej wokalistki wymieniłem wśród dziesięciu najlepszych płyt 2013 roku. Dzisiaj, kiedy patrzę na wspomnianą listę, sądzę, że imienny materiał Torres mogłem umieścić nieco wyżej (w okolica 4-5 miejsca). Nie chcę już teraz deklarować, że „Sprinter” znajdzie się w podobnym zestawieniu za 2015 rok, jednak na ten moment mogę stwierdzić, że szanse są spore. Torres nie zmienia stylu – wciąż prezentuje spokojny folk. Płyta, wbrew tytułowi, nie jest utrzymana w szaleńczym tempie. To raczej eteryczny zestaw piosenek, naznaczony pojawiającymi się dźwiękami łamanej perkusji i grunge’owych gitarowych partii. Ta garażowość dźwięku to duży atut krążka, który z jednej strony kontrastuje, a z drugiej uzupełnia głos Torres.

Hideaway „Niech to trwa…”
(2014; Stowarzyszenie na rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Wspólna Sprawa” w Jodłowej)
Młodzi muzycy z Jodłowej, laureaci tegorocznego Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego, są na początku swojej artystycznej drogi. Co prawda nie jest to linia startu, wszak pierwsze kroki w postaci debiutanckiej płyty zostały wykonane już w 2014 roku, jednak najlepsze – mam nadzieję – jeszcze przed nimi. Płyta „Niech to trwa…” pokazuje, że grupa ma potencjał i tylko od dobrego zaplanowania przyszłości zależy, czy projekt Hideaway będzie kontynuowany. Plany pokrzyżować mogą kwestie przyziemne i życie – wybór kierunku studiów, wyjazd z rodzinnego miasta, rozluźnienie kontaktów. To jednak melodia najbliższych miesięcy. Dzisiaj zespół wydaje się dobrze bawić i tytułem płyty wyrażać życzenie kontynuacji tych chwil. Właśnie w tej zabawie i nieco bardziej luźnym podejściu do tworzenia widziałbym największe minusy materiału. Momentami brakuje mniej młodzieńczego podejścia do muzyki. Przez to właśnie część utworów zawartych na krążku naznaczona jest syndromem debiutanta, który popełnia błędy. Przykładowo „Mgła” brzmi zbyt prosto i remizowo, a „Ej, gdzie jesteście” oparte zostało na zbyt powszechnej linii gitary. Są jednak plusy: „Jeszcze raz” i „Nadejdzie ten czas” przy kosmetycznych zmianach w aranżu mogłyby znaleźć się w repertuarze chociażby Ewy Farny. Właśnie w takiej pop-rockowej stylistyce Hideaway brzmi zdecydowanie najlepiej. Wokalistka, Katarzyna Kurek, dobrze czuje taką konwencję, co słychać szczególnie podczas… występów na żywo. Na płycie jej głos jest bowiem dziwnie spłaszczony i naznaczony nienaturalną lekkością. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.