Recenzja: Turnip Farm „Chase Chagrin Away”

Zespół Turnip Farm zaprezentował trzecią płytę. Jak nowy materiał wypada na tle dwóch wcześniejszych krążków? Przekonajmy się.

Turnip Farm (foto: facebook.com/TurnipFarm)

Wywodzący się spod wrocławskiego Wołowa zespół Turnip Farm do nagrania trzeciego studyjnego albumu zbierał się dość długo. Po wydanych rok po roku płytach „All The Tangled Girls” (2011) i „The Great Division” (2012) w szeregach grupy doszło do istotnej zmiany. Z bandu odejść postanowił dotychczasowy wokalista Jakub Ziołek, stawiając tym samym resztę grupy w dość niezręcznej sytuacji. Jak bowiem nagrać nowy materiał bez wokalisty? Oczywiście można pokusić się o zarejestrowanie płyty instrumentalnej, jednak sami przyznacie, że po dwóch piosenkowych krążkach byłaby to zmiana nosząca znamiona radykalizmu. Rozwiązaniem byłoby również powierzenie roli wokalisty perkusiście, Piotrowi Brzezińskiemu, który jako Peter J. Birch ma na swoim koncie trzy solowe krążki (dwie płyty i jedną epkę). Temu jednak niespecjalnie chyba paliło się do obejmowania przywództwa w zespole, chociaż zaznaczyć trzeba, że jego wkład w „Chase Chagrin Away” jest dość spory (perkusja, gitary, syntezatory, chórki, produkcja). Koniec końców nowym głosem Turnip Farm został Piotr Siwicki z Karate Free Stylers. Wybór wokalisty okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Członek olsztyńskiej grupy w repertuarze Turnip Farm odnalazł się dość szybko, ale czemu się dziwić, skoro w macierzystym zespole również chętnie wraca do muzyki rodem z lat 90. (sprawdź recenzję)?

„Chase Chagrin Away” nie jest w prostej linii kontynuacją tego, co znamy z poprzednich dwóch płyt. Wydaje mi się, że od słowa „kontynuacja” lepsze będzie w tej sytuacji użycie terminu „rozwinięcie”. Bo faktycznie tegoroczny materiał nie jest ani tak szorstki, jak debiut sprzed czterech lat; nie sięga też z tak dużą chęcią po eksperymenty, jak płyta numer dwa. Trzeci w dorobku album stawia bardziej na melodię, nie zapominając przy tym o dwóch poprzednich elementach, przez co „Chase Chagrin Away” nazwać można najbardziej przystępnym materiał w dorobku Turnip Farm.

Zmiana ta nie idzie jednak w parze z odejściem od klimatów lat 80. i 90. Dominuje tak zwany alternatywny rock, raz po raz przykuwając uwagę przesterowanymi gitarami („Old Style Lifestyle”, „Today’s”), transowymi wstawkami („The Best Dates Of My Life” z gościnnym udziałem Moriah Woods) i bardziej lirycznym podejściem do tematu („Nuclear Fusion”). Nie jest to jednak żadna nowość, ale jedynie odświeżenie tego, co znane ze złotych lat 90. Słychać, że członkowie zespołu w czasach podstawówki i liceum ściany w pokojach oblepione mieli plakatami z takimi wykonawcami, jak chociażby Dinosaur Jr, Neil Young, Smashing Pumpkins czy Fiction Factory, którego cover „Feels Like Heaven” zamyka album.

Ładnie śpiewają, ładnie grają, tylko co z tego, skoro przy okazji do muzyki nie wnoszą niczego nowego? „Chase Chagrin Away” nie jest bowiem żadnym novum. To nic innego jak płyta nagrana przez czterech dorosłych facetów, którzy muzycznie wciąż są zapatrzeni w lata 90. i chyba nie bardzo mają ochotę je opuścić. Jako słuchacz kupuję to, ale do momentu. Album-hołd dla tamtych czasów budzi sentyment, który trudno przezwyciężyć. Problem pojawić może w chwili, kiedy czar pryśnie, a Kopciuszek przestanie być piękną królewną. Magia Turnip Farm również okaże się tylko terminalna. Bądźmy bowiem szczerzy – ile można spoglądać wstecz? (MAK)

Turnip Farm „Chase Chagrin Away”
(2015; One Album Records)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.