Gold Song #265: „Dzień dobry, kocham Cię”

W najbliższą sobotę, 30 maja, odbędzie się kolejna edycja Juwenaliów Tarnowskich. Muzyczną gwiazdą święta żaków będzie zespół Strachy Na Lachy, którego największy przebój przypominam w dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song.

Zespół Strachy Na Lachy to pilska formacja założona przez lidera i wokalistę Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i gitarzystę Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza. Początki Strachów to rok 2002, kiedy to zespół znany był jeszcze pod nazwą Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Według samych muzyków, nazwa zmianie uległa już po pierwszym zagranym koncercie. Od tego momentu grupę należało tytułować Grabaż i Strachy Na Lachy (aktualna nazwa została uformowana ostatecznie około dekadę temu).

Debiutancki album zespołu ukazał się w 2003 roku i zatytułowany został po prostu „Strachy Na Lachy”. Materiał doczekał się dobrego przyjęcia zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Pierwszym sukcesem komercyjnym „Grabaża” i spółki był drugi krążek. Materiał „Piła tango” w pewnym momencie był nawet czwartą najlepiej sprzedająca się płytą w kraju. To właśnie z tego albumu, jak twierdzi wielu fanów grupy, pochodzą najlepsze piosenki Strachów, np. „Jedna taka szansa na 100”, „Dzień dobry, kocham Cię” oraz tytułowa kompozycja „Piła tango”. W sumie na koncie zespołu, który w swojej muzyce z alternatywnym rockiem miesza elementy ska, reggae oraz folk, znajduje się siedem studyjnych płyt. Ostatnim elementem układanki jest krążek „!TO!”, który ukazał się w lutym 2013 roku. Największym komercyjnym sukcesem Strachów jest natomiast album „Dodekafonia”. Płyta sprzed pięciu lat pokryła się tzw. platyną, docierając również na szczyt notowania OLiS.

Pomimo swoich alternatywnych korzeni, zespołowi Strachy Na Lachy udało się zaistnieć w świadomości odbiorców komercyjnych rozgłośni radiowych. Walnie przyczyniła się do tego piosenka „Dzień dobry, kocham Cię”, której oryginalną wersję usłyszeć możemy chociażby na falach radia RMF FM. Utwór ten jest tematem przewodnim dzisiejszej odsłony cyklu Gold Song.

Tegoroczna edycja Juwenaliów Tarnowskich to piąta impreza organizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie, ale po raz pierwszy we współpracy z Instytutem Badań Społeczno-Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego. Tegoroczna edycja imprezy będzie również piątą z kolei pod patronatem AxunArts. Muzycznymi gwiazdami tarnowskiego święta żaków, oprócz zespołu Strachy Na Lachy, będą: KaeN oraz Bas Tajpan & Bob One. Szczegóły wszystkich wydarzeń towarzyszących do sprawdzenia tutaj. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.