Relacja: Koncert Moniki Borzym na inaugurację 29. TNF (18.04.2015 r., Tarnów)

29. Tarnowska Nagroda Filmowa rozpoczęła się zgodnie z planem od mocnego uderzenia. I chociaż przez najbliższy tydzień w Tarnowie najważniejsza będzie dziesiąta muza, to początek festiwalu zdominowała muzyczna uczta przygotowana przez Monikę Borzym.

Wystartowała 29. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej, czyli cieszącego się coraz większą renomą festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych. Nie będziemy się czarować – inauguracja zapewne nie byłaby sama w sobie niczym interesującym, gdyby nie towarzyszący jej koncert. Organizatorzy imprezy, Tarnowskie Centrum Kultury, wyciągnęli jednak wnioski chociażby z roku ubiegłego, kiedy to fotele na widowni świeciły pustkami, ponieważ zwyczajnie mało kogo interesował fakt, że dyrektorzy chcą podziękować sponsorom, którzy z kolei pragnęli pouśmiechać się w blasku fleszy aparatów tarnowskich fotoreporterów (i jednym, i drugim chwała za to, że robią to, co robią, ale ileż można słuchać takich podziękowań, prawda?). I pewnie w tym roku bylibyśmy świadkami powtórki z rozrywki, gdyby nie fakt, że po ceremoniałach i przemówieniach na scenie nie pojawiła się ekipa techniczna, ale Monika Borzym z zespołem. Koncert młodej polskiej wokalistki był niewątpliwie główną atrakcją pierwszego dnia imprezy.

O Monice Borzym wiele pisać nie trzeba. Znają ją bowiem wszyscy ci, którzy interesują się dobrą muzyką. Niemal z dnia na dzień wdarła się do świadomości słuchaczy, a podpisany z Sony Music kontrakt umożliwił jej wydanie dwóch solowych płyt: debiutanckiej, wypełnionej coverami „Girl Talk” oraz mającej swoją premierę dwa lata temu „My Place”, która całkiem niedawno pokryła się tzw. platyną. Zatem już sam fakt, że Monika w Tarnowie wystąpi, był dla miejscowych melomanów gratką. Jeśli dodamy do tego, że bilet w cenie dziesięciu złotych znacznie odbiegał od standardowych cen wejściówek na koncerty wokalistki, sobotnia wizyta w małopolskim mieście nie mogła nie cieszyć się sporą frekwencją. Publika dopisała, zatem nie wypadało zaśpiewać i zagrać źle. Gwiazda wieczoru oczywiście nie zawiodła.

Koncertowa setlista przypadała do gustu zapewne fanom płyty „My Place”. Borzym wykonała bowiem sporo utworów znajdujących się na tym właśnie krążku, uzupełniając wybór o kilka coverów (Björk, Britney Spears, Erykah Badu), które po dopasowaniu aranżu współgrały z ogólnym klimatem prezentowany przez wokalistkę i zespół. Co prawda przez pierwsze dwa-trzy kawałki muzycy skupiali się bardziej na komunikacji z akustykiem, ale dzięki temu w dalszej części występu obyło się bez niepotrzebnych zgrzytów. Głos Moniki Borzym to rzecz jasna główny atut sobotniego wieczoru, jednak grzechem byłoby nie wspomnieć o tych, którzy znajdowali się z wokalistką na scenie. Rafał Stępień (na marginesie: tarnowianin) swoją grą na fortepianie malował piękne tło, które z kolei gitarzysta Andrzej Gondek ubarwiał dźwiękami zarówno akustycznymi, jak i elektrycznymi. Pominąć nie można sekcji rytmicznej, czyli Krzysztofa Pacana (gitara basowa) i Pawła Dobrowolskiego (perkusja), którzy również postarali się o to, aby koncert, jako całość, nazwać można było udanym. Śmiem twierdzić, że tarnowskiej publice to wszystko się spodobało. Bis był obowiązkowy, a całkiem spora kolejka po autograf i wspólne zdjęcie wcale nie dziwiła.

Chciałbym napisać, że był to najlepszy muzyczny akcent w ramach 29. TNF, ale na szczęście w programie imprezy znalazło się miejsce dla jeszcze dwóch koncertów, o czym pisałem już wcześniej. Z osądem wstrzymuję się zatem do kolejnego weekendu, co nie zmienia faktu, że sobotni występ Moniki Borzym na pewno należał do tych, na które poszłoby się jeszcze raz. Wehikuł czasu pilnie poszukiwany. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.