Wywiad: Peter Gadek – „W Tarnowie mamy się czym pochwalić”

Peter Gadek w szybkim wywiadzie dla AxunArts mówi o lokalnej scenie prezentującej muzykę elektroniczną, porusza temat kolektywu Reanimation Frequency oraz organizowanych przez siebie imprezach.

Peter Gadek (foto: Mateusz Zaczkiewicz/materiały prasowe)

Czy Tarnów to dobre miejsce dla sceny klubowej? Pytam o Twoją perspektywę, jako didżeja, organizatora imprez, ale i słuchacza.
Tarnów dawniej był potęgą jeśli chodzi o imprezy stricte undergroundowe ze wspaniałym klimatem. Nasze miasto ma dużo do zaoferowania. Mamy sporo wspaniałych miejsc, gdzie można by było zorganizować festiwal z szeroką gamą muzyki elektronicznej.

Co jest według Ciebie największą bolączką tego miasta jeśli chodzi o organizację imprez klubowych? Czy cały czas działa łatka „zaścianka z południa Polski”, jaka przylgnęła do Tarnowa jakiś czas temu?
Kluby, które otwierają się, żeby potem się zamykać, to jest moim zdaniem przykra sprawa. Na przykładzie R16, gdzie na otwarciu klub było zapełniony po brzegi, miejsce miało dobrą promocję, a i tak jego pozycja się nie utrzymała. Wydaje mi się, że lokal był źle zarządzany. Właściciele chcieli w moim przekonaniu zarobić jak najwięcej kasy w szybkim tempie i później nie mieli już pomysłów na organizację dalszych wydarzeń.

Jak oceniłbyś na tle całego kraju tarnowską scenę i osoby ją tworzące? Czy jest to wciąż scena rozwijające się, czy może taka o ustabilizowanej pozycji?
Scena cały czas się rozwija. Są wzloty i upadki, jak to w życiu bywa, ale na szczęście wspierają mnie ludzie, którzy ją zapoczątkowali. Ja staram się kontynuować tę tradycję.

Czy impreza Warsaw Mechanism, która 18 kwietnia odbędzie się w klubie Percepcja, ma za zadanie zaaplikować temu środowisku nieco energii i rozruszać całe towarzystwo?
Impreza z Warsaw Mechanism, którą wspomniałeś, ma przywrócić tego ducha z najlepszych okresów undergroundowych imprez w Tarnowie.

Jak udało się ściągnąć do Tarnowa przedstawicieli kolektywu, który na propozycje grania narzekać pewnie nie może?
Akurat trafiłem tak, że Rust i Insect mieli wolny weekend. (śmiech)

Jakiś czas temu odpuściłem sobie imprezy klubowe, nie śledzę tego, co dzieje się w naszych klubach. Muszę więc zapytać, czy pojawiły się w ostatnich latach jakieś nowe postaci, na które warto zwrócić uwagę? Czy też te filary, które działały wcześniej, wciąż są najbardziej rozpoznawalnymi nazwiskami na lokalnym rynku?
W Tarnowie mamy się czym pochwalić. Mamy kilku wartych uwagi producentów, którzy mają już wkład w rozwój sceny w Tarnowie, posiadają na swoim koncie pozycje wydawnicze i nie tylko, aczkolwiek brakuje im większej promocji. Warto wspomnieć o Lost Chord, Krzyśku Augustynie i Lucjuszu Kowalczyku, ale również nie można zapomnieć o didżejach i organizatorach, którzy w dużej mierze przyczynili się do rozwoju sceny. Są to SinPro, Art.B, Noir, Zolty, DRGCS, Pablo, Meness, Amadeus Novak, Joshua.

A co dzieje się aktualnie w szeregach Reanimation Frequency?
Szeregi Reanimacji Częstotliwości się rozczepiły. Aktualnie zostałem sam i postanowiłem działać dzięki uprzejmości właściciela klubu Percepcja w Tarnowie, z którym wszedłem we współpracę. Kolektyw jako tako już nie istnieje, więc po latach marazmu Reanimation Frequency będzie funkcjonowało jako projekt imprez prezentujących nowe, ciekawe brzmienia w szeroko rozumianej muzyce elektronicznej.

Co jest takiego w tej stylistyce, w tych brzmieniach, że tak Ci się podobają? Dla wielu to po prostu sekwencja nieprzyjemnych tonów, które nie są zbyt miłe dla ucha. Ty jednak masz zapewne o tym nieco inne zdanie, prawda?
Ciężko to opisać w jednym zdaniu. Moja fascynacja zaczęła się od poznawania twórczości Jean Michela Jarre’a, później zespołu Kraftwerk. Z biegiem czasu byłem zagubiony, dopadł mnie okres buntu, zacząłem zagłębiać się w gitarową muzykę akustyczną z mocnym przytupem. Klimaty hard rock, punk, metal itp., aż w końcu doznałem ukojenia z powrotem w muzyce elektronicznej – od strony technicznej happy hardcore, hardgroove, hard techno, hardcore, progressive house. Obecnie szukam w muzyce pewnej wibracji oraz zadumy z ciekawą aranżacją. Ciężko jest mi nawet teraz zdefiniować co gram. Po prostu trzeba mnie posłuchać i niech muzyka przemówi sama za siebie.

Obserwując Twój profil na Facebooku wiem, że nie zamykasz się jednak wyłącznie w ramach muzyki elektronicznej. Wśród wrzucanych przez Ciebie utworów pojawia się też sporo rapu – szczególnie tego z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dominują grupy z lat 90. Co jeszcze znajduje się na Twojej playliście?
Bardzo cenię DJ Premiera za wszystko, co włożył w rozwój sceny ulicznego hardcore rapu. Dalej słucham jego mixtape’ów. Zajebiste jest to, że Premier dał numer pod tytułem „Najsilniejsi przetrwają”. Ten numer daje mi dużo do myślenia i jest w pewnym sensie moim motorem napędowym do dalszego działania.

A gdybyś miał na bezludną wyspę zabrać tylko jedną płytę to byłaby to…
Marek Biliński „Ucieczka z Tropiku”.

Nad czym aktualnie w tematyce muzycznej pracuje Peter Gadek? Czy słuchacze mają spodziewać się w najbliższym czasie jakichś mixów, podcastów itp. rzeczy?
Obecnie mocno współpracuję z klubem Percepcja, o czym wspominałem już wcześniej. Co ciekawe, każdy mnie pyta gdzie ten lokal się znajduje. Zatem korzystając z okazji odpowiadam: ul. Żydowska 20, były Alchemik. Każdy zainteresowany już teraz będzie wiedział, gdzie to miejsce jest. Ostatnio najnowszy podcast nagrałem dla wrocławskiej ekipy Pounding Tekkno. Można go posłuchać na moim Soundcloudzie. Cały czas można mnie śledzić na serwisach Mixcloud oraz Facebook. Zachęcam również do zaglądnięcia na fanpage Techno Tarnów, gdzie można posłuchać ciekawej muzyki oraz zapoznać się z tym, co dzieje się w Tarnowie i nie tylko.

Wiem, że po sobotniej imprezie Warsaw Mechanism już zaplanowałeś kolejne wydarzenie. Co to będzie?
Zaprosiliśmy producentkę Milenę Kriegs. W zasadzie to chciałem zaprosić ją do Tarnowa już od jakiegoś roku. Pracowałem nad tym i w końcu się udało. Jej muzykę również trudno zdefiniować. Sama o sobie pisze, że jej styl to mieszanka techno, ambientu i eksperymentalnych, alternatywnych dźwięków, więc sam jestem ciekaw co zaprezentuje tarnowskiej publiczności.

Na obie biby zapraszamy zatem serdecznie. Dziękuję za poświęcenie czasu i rozmowę.
Ja także dziękuję. Pozdro Techno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.