Muzyczne wydarzenia w ramach 29. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

W sobotę 18 kwietnia wystartuje dwudziesta dziewiąta edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Cieszący się coraz większym uznaniem festiwal polskiego kina to jednak nie tylko projekcje filmowe, ale także wystawy, spotkania autorskie, panele dyskusyjne oraz koncerty.

Tarnowska Nagroda Filmowa to cieszący się coraz większą popularnością festiwal wybranych polskich filmów fabularnych. W tym roku odbędzie się już dwudziesta dziewiąta edycja imprezy, która zaliczana jest do najstarszych (po festiwalu filmowym w Gdyni) tego typu wydarzeń w Polsce. O tym, że ranga TNF z roku na rok rośnie, świadczyć może m.in. Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jaką w 2011 roku festiwal otrzymał za najlepsze krajowe wydarzenie filmowe roku.

Konferencja przed 29. TNF. Od lewej: Anna Grygiel (Dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej), Jerzy Armata (Dyrektor Artystyczny TNF) i Tomasz Kapturkiewicz (Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury) (foto: MAK/axunarts.pl)

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 18 do 26 kwietnia. W konkursie zaprezentowanych zostanie dwanaście filmów fabularnych, które oceniać będzie jury pod przewodnictwem uznanej polskiej reżyser Doroty Kędzierzawskiej. – Tę dwunastkę wybraliśmy z około trzydziestu tytułów – podkreślił na konferencji prasowej pełniący po raz jedenasty rolę Dyrektora Artystycznego TNF Jerzy Armata, dodając, że tytuły te stanowią różnorodną panoramę współczesnego polskiego kina, gdzie obok obrazów gatunkowych, takich jak thriller, znajdziemy również filmy oparte na faktach i opisujące polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznają jurorzy profesjonalni, młodzieżowi i dziecięcy. Pełna lista konkursowych filmów dostępna jest na stronie tarnowskanagrodafilmowa.pl.

TNF to jednak nie tylko projekcje filmowe, ale także wystawy (w tym roku będą to dwie ekspozycje fotograficzne: „Komeda” Marka Karewicza oraz „Świadomi / Nieświadomi” Macieja Szala), spotkania z twórcami (m.in. Danutą Szaflarską, która będzie gościem specjalnym imprezy), debaty („Kina lokalne w Polsce – Dlaczego? Dla kogo?” oraz debata krytyków), warsztaty oraz koncerty muzyczne. O tych ostatnich szerzej poniżej.

Monika Borzym – jedna z muzycznych gwiazd 29. TNF (foto: Sony Music/materiały prasowe)

Dwudziesta dziewiąta edycja TNF to okazja do wzięcia udziału w trzech niezwykłych wydarzeniach muzycznych. Pierwsze z nich odbędzie się już na inaugurację imprezy, czyli 18 kwietnia. Tego dnia o godzinie 18. w sali kina Marzenie przed tarnowską publicznością zaprezentuje się wokalistka Monika Borzym. Bilety na to wydarzenie trafiły już do sprzedaży. Ich cena – tylko 10 złotych – sprawi zapewne, że szybko może ich zabraknąć. – Gdyby nie festiwal zapewne na organizację takiego koncertu nie byłoby nas stać – powiedział Tomasz Kapturkiewicz, Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, organizatora TNF. Wejściówki zakupić można w kasie kina lub online na stronie tck.pl.

W czwartek, 23 kwietnia, o godzinie 19. w namiocie festiwalowym na tarnowskim Rynku wystąpi Jerz Igor – dwuosobowy projekt w postaci śpiewającej i grającej na wielu instrumentach. Stworzyli go Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz – muzyczny duet znany z niezliczonej ilości zespołów, m.in.: Profesjonalizm, Paula i Karol, Pink Freud, Polonezy oraz Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Muzyka, jaką wykonują, skierowana jest w dużej mierze do najmłodszych, ale na występie mile widziani będą również nieco starsi oraz osoby dorosłe. Wstęp na koncert wolny.

Ostatnim muzycznym akcentem 29. TNF będzie koncert towarzyszący Gali Wręczenia Nagród, jaka odbędzie się 25 kwietnia na Rynku. Organizatorzy na te okazję przygotowali nie lada atrakcję – koncert muzyki filmowej Seweryna Krajewskiego „Seweryn Krajewski Filmowo by Krzysztof Herdzin” w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva z udziałem solistów: Aleksandry Bieńkowskiej, Natalii Grosiak i Janusza Radka, pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Koncert poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke. Początek o godzinie 19., wstęp wolny.

– Motywem wiodącym imprez towarzyszących tegorocznemu konkursowi Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest muzyka – powiedział Jerzy Armata w nawiązaniu do pozakonkursowych filmów, jakie będzie miała okazję obejrzeć tarnowska publika. Przegląd muzycznych dokumentów stanowić będą cztery filmy biograficzne poświęcone kolejno Krzysztofowi Komedzie („Komeda, Komeda” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk), Czesławowi Niemenowi („Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego), Tadeuszowi Nalepie („Wszyscy jesteśmy romantyczni… Tadeusz Nalepa” Jana Sosińskiego) i Ryszardowi Riedlowi („Się macie ludzie” Krzysztofa Magowskiego). Miejscem prezentacji tych projekcji będzie specjalnie usytuowany na tarnowskim Rynku namiot festiwalowy, który będzie jedną z nowości wprowadzonych przez organizatorów 29. TNF. Namiot będzie zresztą nie tylko miejscem spotkań z filmem, ale także z literaturą, strefą zabawy z warsztatami i bajkami dla najmłodszych, strefą muzyki (wspomniany koncert projektu muzycznego Jerz Igor), a także prezentacji wideoklipów muzycznych studia Yacha Paszkiewicza oraz uczestników warsztatów filmowych, którzy finalnie przygotują i zaprezentują publicznie premierowo wideo do piosenki „Once In A Lifetime”, której autorką jest gość 29. TNF – Miki Urbaniak, wokalistki, córki Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak.

Namiot festiwalowy usytuowany będzie na północnej stronie tarnowskiego Rynku (pomiędzy kawiarnią Hybryda a Ratuszem). Miejsce do dyspozycji publiczności dostępne będzie od 19 do 25 kwietnia od godziny 10. do wieczora. Filmy dokumentalne o tematyce muzycznej emitowane będą w dniach od 19 do 22 kwietnia o godzinie 19. Wstęp wolny.

Plakat 29. TNF

Pełny program 29. TNF oraz lista wydarzeń towarzyszących dostępna jest na oficjalnej stronie imprezy: tarnowskanagrodafilmowa.pl. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.