Gold Song #257: „High Upon This Love”

Jeśli ludzie pytają mnie kiedy się urodziłem, zazwyczaj odpowiadam: W roku emisji pierwszego odcinka serialu „Moda na sukces”. Amerykańska telenowela świętuje dzisiaj dwudziestą ósmą rocznicę debiutu na małym ekranie.

Był 23 marca 1987 roku. Amerykańska stacja CBS trzy dni wcześniej, po pięciu latach, zakończyła emisję serialu „Capitol”, którego fabuła skupiała się wokół politycznych intryg. Ówczesny odpowiednik bijącego dzisiaj rekordy popularności „House of Cards” zdjęty został z anteny po 1270 odcinkach. Szefowie Columbia Broadcasting System zawiedzeni słabą oglądalnością już wcześniej postanowili zastąpić serial nową telenowelą. Zdecydowali się na zupełnie nowy format – opowieść o ludziach związanych ze światem mody. Autorzy – William i Lee Bellowie (prywatnie małżeństwo) – tworząc historię rodu Forresterów, chyba nie spodziewali się, że ich praca będzie kontynuowana aż do teraz. Sam serial większą lub mniejszą popularnością przez te wszystkie lata cieszył się w prawie stu krajach, w których był emitowany. Tak duża liczba zakupu praw do „Mody na sukces” sprawiła, że telenowela wpisana została nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Serial był również pokazywany w Polsce. Był, ponieważ Telewizja Polska, która w 1994 roku wyemitowała pierwszy odcinek, w grudniu ubiegłego roku postanowiła nie przedłużać z Amerykanami kolejnej umowy. Tym samym nadwiślańscy fani potyczek Stephanie Forrester i Brooke Logan (pięknie wymierzony policzek!) postawieni zostali przed utrudnionym zadaniem śledzenia dalszych losów swoich ulubionych bohaterów.

Dionne Warwick (foto: facebook.com/officialdionne)

Tylko dlaczego piszę o tym wszystkim na łamach blogu o muzyce? Po pierwsze, zaliczam się do fanów „Mody na sukces”. Tak, naprawdę. To chyba magia 1987 roku. Po drugie, piosenkę będącą tematem muzycznym serialu wykonywała – i być może dla kilku osób będzie to niespodzianka – pięciokrotna laureatka Grammy Awards, Dionne Warwick. Urodzona w 1940 roku wokalistka to druga (po Arecie Franklin) najczęściej pojawiająca się w zestawieniu Billboard Hot 100 piosenkarka. Warwick w tym legendarnym muzycznym notowaniu w latach 1962-1998 umieściła sześćdziesiąt dziewięć utworów. Wynik, sami przyznacie, godny pochwały. Artystka w „Modzie na sukces” zaliczyła nawet epizodyczną rolę. Pojawiając się w 1998 roku w jednym z odcinków zagrała samą siebie, śpiewającą dla Ericka Forrestera i Lauren Fenmore (jeden z wielu wątków romansowych, którego nie będę tutaj opisywał).

Eric Marienthal (foto: wikipedia.org)

Sam temat muzyczny „Mody na sukces” nosi tytuł „High Upon This Love” i napisany został przez panów Jacka Allocco i Davida Kurtza. Najbardziej charakterystyczna w około trzydziestosekundowej czołówce serialu jest niewątpliwie nagrana przez Erica Marienthala partia saksofonu. Marienthal swoją profesjonalną muzyczną karierę rozpoczynał w latach 80. u boku nowoorleańskiego trębacza Ala Hirta. Największe sukcesy święcił jednak jako członek zespołu Chick Corea Elektric Band. Razem z Coreą saksofonista nagrał sześć albumów, z których dwa nagrodzone zostały statuetką Grammy. Absolwent słynnego Berklee College of Music ma na koncie trzynaście autorskich płyt. Ostatnia, zatytułowana „It’s Love”, ukazała się w 2012 roku. W sierpniu tego samego roku Marienthal w towarzystwie projektu Jeff Lorber Fusion wystąpił na polskim festiwalu Jazz Na Starówce.

Poniżej fragment odcinka serialu „Moda na sukces”, w którym utwór „High Upon This Love” wykonywała wspomniana już Warwick. A samej telenoweli, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu o jej głupocie, życzę przynajmniej kolejny dwudziestu ośmiu lat emisji. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.