Bartosz Dworak laureatem Nagrody Kulturalnej „Temi” im. Bogusława Wojtowicza w kategorii Debiut Roku!

W miniony piątek, 13 marca, przyznano Nagrody Kulturalne „Temi” im. Bogusława Wojtowicza. Jednym z tegorocznych laureatów został młody skrzypek jazzowy Bartosz Dworak.

– Idea Nagrody Kulturalnej „Temi” im. Bogusława Wojtowicza zrodziła się niedługo po tym, gdy dotarła do nas smutna informacja o przedwczesnej śmierci jej patrona, naszego przyjaciela, przez wiele lat związanego z tarnowską kulturą, wieloletniego dyrektora Galerii Miejskiej, animatora wielu imprez i wydarzeń artystycznych w mieście – zdradzają pomysłodawcy i fundatorzy nagrody. Pierwsza w historii nagroda wręczona została w 2012 roku, a jej laureatami byli muzycy Paweł Mazur i Piotr Smoleń.

W tym roku laureatem Nagrody Kulturalnej „Temi” im. Bogusława Wojtowicza został Piotr Bernacki, który w swoim dorobku ma ponad sto wystaw zagranicznych i krajowych, a jego zdjęcia miała okazję oglądać publika od Stanów Zjednoczonych przez Wielką Brytanię, Holandię, aż po kraje byłego ZSRR i Japonię. Bernacki jest również laureatem wielu konkursów fotograficznych oraz posiadaczem tytułu Artiste FIAP (AFIAP) przyznawanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Na co dzień artysta wiedzę i doświadczenie przekazuje młodemu pokoleniu, ucząc w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach w klasie o profilu fototechnik. W ubiegłym roku obchodził czterdziestolecie swojej pracy artystycznej.

Bartosz Dworak (foto: Paweł Topolski/materiały prasowe)

Co bardzo cieszy szczególnie mnie, jako blogera muzycznego i dużego fana jazzu, w kategorii Debiut Roku laureatem został utalentowany skrzypek jazzowy Bartosz Dworak – lider imiennej formacji oraz członek rapowo-soulowego zespołu Mango Collective. Jego zespół, Bartosz Dworak Quartet, to grupa założona w 2010 roku w Katowicach, gdzie skrzypek studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Indywidualna nagroda to kolejne wyróżnienie w jego karierze. Wcześniej, kwartet, któremu przewodzi, otrzymał wyróżnienie na 6th Grupa Azoty Jazz Contest w Tarnowie oraz został zdobywcą Grand Prix 37. Festiwalu Jazz Juniors.

Głównym założeniem zespołu Dworaka jest w pełni akustyczne brzmienie oraz synteza tradycji z nowoczesnością. Zestawienie to doskonale sprawdza się podczas występów na żywo, o czym osobiście mogłem przekonać się rok temu (sprawdź relację). W pierwszej połowie 2015 roku do sprzedaży trafić ma debiutancki album kwartetu.

Nagrody w tym roku przyznawała kapituła w składzie: Rafał Balawejder (dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), Jerzy Hebda, Agnieszka Kawa (dyrektor Centrum Sztuki Mościce), Tomasz Kapturkiewicz (dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury), Ewa Łączyńska-Widz (dyrektor Biura Wystaw Artystyczny), Klaudia Wojtowicz (wdowa po patronie nagrody) oraz przedstawiciele redakcji tygodnika „Temi” (Tadeusz Bałchanowski i Ireneusz Kutrzuba). (MAK/materiały prasowe)

One Comment

  1. Kris

    Temi to najgorsza z możliwych gazet jakie kiedykolwiek czytałem (dziennikarze o mentalności rodem z PRL-u, słaba grafika, oczywiste tematy, kiepskie wywiady…), ale chociaż tutaj się zrehabilitowali i dali porządnemu gościowi nagrodę. Trzymam kciuki za rozwój kariery bo Tarnów potrzebuje osób, które będą sławić to miasto w Polsce i poza jej granicami.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.