Gold Song #251: „I’ve Got That Old Feeling”

W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz 57. przyznano muzyczne nagrody Grammy (pisałem o tym tutaj). Dzisiejszy odcinek cyklu Gold Song tematycznie nawiązuje do statuetki złotego gramofonu.

Czy tego chcemy, czy nie, Grammy Award to najsłynniejsza i przez bardzo długi czas najbardziej prestiżowa nagroda muzyczna na świecie. Nawet dzisiaj, kiedy charakterystyczna statuetka złotego gramofonu straciła nieco na swojej magii, wielu artystów nadal marzy o tym, aby kiedyś zostać chociażby nominowanym do jej odebrania. A są przecież tacy, którzy w swoim życiu zdobyli nie jedną, nie dwie, a kilkanaście lub kilkadziesiąt nagród Grammy.

Alison Krauss ze swoją ostatnią, dwudziestą siódmą nagrodą Grammy zdobytą w 2012 roku (foto: grammy.com)

Rekordzistą w liczbie wygranych Grammy jest Sir Georg Solti – węgiersko-brytyjski dyrygent przez lata związany z chicagowską orkiestrą symfoniczną. Zmarły w 1997 roku Solti za życia mógł pochwalić się aż trzydziestoma jeden statuetkami i siedemdziesięcioma czterema nominacjami. Sami przyznajcie – niezła kolekcja. Drugim wynikiem – dwadzieścia siedem nagród – poszczycić mogą się Quincy Jones i Alison Krauss. Co ciekawe, urodzony w 1933 roku w Chicago muzyk wszystkie złote gramofony otrzymał w kategoriach producenckich. Alison Krauss, gwiazda amerykańskiej sceny folk, wyróżnienia od Amerykańskiej Akademii otrzymywała w najróżniejszych kategoriach, m.in. za Najlepsze Bluegrassowe Nagranie („I’ve Got That Old Feeling”, pierwsze Grammy z 1991 roku), Najlepszy Bluegrassowy Album („Every Time You Say Goodbye”, 1993), Najlepszy Instrumentalny Występ Country („Little Liza Jane”, 1998), Płytę Roku („O Brother, Where Art Thou?”, 2002) czy Nagranie Roku („Please Read the Letter” z Robertem Plantem, 2009). Ostatnią Grammy Krauss dostała trzy lata temu. Wyróżniono ją wówczas za Najlepsza Bluegrassową Płytę („Paper Airplane”).

Ja w dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song przypominam utwór, za który Alison Krauss otrzymała swoją pierwszą nagrodę Grammy. Chodzi oczywiście o wspomnianą w powyższym akapicie piosenkę „I’ve Got That Old Feeling”, która promowała album o tym samym tytule. Płyta ukazała się w 1990 roku i była czwartym oficjalnym krążkiem amerykańskiej wokalistki i skrzypaczki. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.