Recenzja: Deeiovoo Jaco „Tak było!… Albo będzie #eLKaBe”

Jesienią 2014 roku do sieci trafiła solowa płyta reprezentującego lubelską scenę hip-hopową Deeiovoo Jacy. Czy po materiał warto sięgnąć? Odpowiedzi udzielam w poniższej recenzji.

Polscy raperzy mają ostatnio dziwną manierę: nasłuchali się muzyki zza oceanu utrzymanej w najnowszej stylistyce i teraz na siłę próbują zaadoptować ten klimat nad Wisłą. Nie chcę być źle zrozumiany. Sam jestem fanem młodych kotów ze Stanów Zjednoczonych, którzy potrafią odnaleźć się na mocno klubowych bitach i chętnie posłuchałbym więcej takiego właśnie rapu „made in Poland”, ale stawiam jeden warunek konieczny do spełnienia: to musi być dobre. Raperzy z Polski zapominają jednak o tej fundamentalnej kwestii i decydują się być „krajowymi A$APami drugiej kategorii”, „podróbkami dla ubogich”. W ten nurt wpisuje się niestety Deeiovoo Jaco.

„Tak było!… Albo będzie #eLKaBe” to album przeznaczony dla fanów stylistyki newschoolu z dupstepowymi naleciałościami. Płyta nie jest jednak niczym niezwykłym, nie zmieni oblicza polskiej sceny, a tym samym nie zagości w odtwarzaczach wielu odbiorców na dłużej niż jeden raz. Nie mam zielonego pojęcia czy Jaco ma na swoim koncie więcej solowych płyt. W chwili, kiedy Rasmenalism i VNM przeszli na „legalną stronę mocy”, a Jimson pisanie szesnastek zamienił na pisanie o lidze NBA, przestałem śledzić polskie podziemie z taką systematycznością jak wcześniej. Wiem natomiast, że „Tak było!…” to krążek, który autorowi nie wystawia dobrej cenzurki. Jaco-raper prezentuje się po prostu słabo. Flow kuleje niemal w każdym utworze, a trapowe kawałki są już swoistym strzałem w stopę. Emcee przyspieszeniami wyrządza krzywdę nie tylko sobie, ale i odbiorcom, którzy zapewne w większości w chwili słuchania chociażby utworu „Jestem” zadają sobie pytanie „Co to, kurwa, jest?!”. Lublinianin zdecydowanie lepiej wypada w momentach, kiedy jego nawijka zwalnia, a słowa artykułowane są w sposób pozwalający na ich zrozumienie. Przykładem numer „Civitatis Lublinesis” – wyróżniający się element całej układanki, hołd dla Lublina nagrany wspólnie z Dolarem i Czarnuchem, czyli innymi przedstawicielami lokalnej sceny. Krążek zdominowała tematyka imprez oraz kwestie ściśle związane z życiem Jacy. Można wręcz odnieść wrażenie, że „Tak było!… Albo będzie #eLKaBe” to swego rodzaju szczera do bólu spowiedź rapera, który niczym pacjent leżący na kozetce opowiada o swoich gorszych chwilach terapeucie, w rolę którego w momencie wciśnięcia przycisku play wcielamy się my, słuchacze.

Stylistyka, jaką wybrał dla swojego albumu Jaco, znajduje odbicie nie tylko w składaniu i prezentowaniu rymów, ale także na płaszczyźnie muzycznej. Podkłady autorstwa samego gospodarza zasługują zdecydowanie na lepszą ocenę niż jego umiejętności rymotwórcze. Płyta, oprócz typowych klubowo-imprezowych dźwięków, zawiera również tzw. żywe instrumenty, co odbieram za jeden z nielicznych pozytywów płyty. Jaco w jednym z numerów zawartych na płycie rapuje, że za nic nie oddały swojego stylu. Wątpię jednak czy ktokolwiek skusiłby się na wymianę lub przywłaszczenie sobie go. Ja nie brałbym nawet za dopłatą. (MAK)

Deeiovoo Jaco „Tak było!… Albo będzie #eLKaBe”
(2014; brak wydawcy/pliki mp3)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.