Posłuchaj: Voo Voo feat. Alim Quasimov, Fargana Quasimova „Gdybym” (+ daty koncertów)

W trzydziesty rok swego istnienia grupa Voo Voo wchodzi z trzydziestym piątym albumem.

Okładka płyty „Dobry wieczór”

Voo Voo to bez wątpienia jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce – ze znakomitym efektem – połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Grupa powstała w 1985 roku w Warszawie, jej założycielem jest Wojciech Waglewski – kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, wokalista, producent muzyczny. Niemal od początku Voo Voo współtworzy Mateusz Pospieszalski, wirtuoz saksofonu jak również kompozytor, producent muzyczny. Sekcja rytmiczna, czyli serce zespołu to Karim Martusewicz – gitara basowa, kontrabas oraz perkusista Michał Bryndal, który znalazł się w składzie po śmierci Piotra Żyżelewicza.

Każda z kolejnych płyt Voo Voo stawała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, choć często przekraczał on rockowe granice. Jak zapowiadają sami muzycy, tak samo będzie w przypadku najnowszego materiału zespołu Voo Voo. Na albumie „Dobry wieczór” zespół wybierze się podróż daleką, bo aż do Azerbejdżanu. Stamtąd pochodzi i tam też mieszka Alim Qasimov, który zaszczycił zespół Voo Voo przyjmując zaproszenie do gościnnego udziału w ich najnowszych nagraniach. Wraz z Alimem Qasimowem, na płycie Voo Voo zaśpiewała także jego córka – Fargana Qasimova. Kolaboracja ta zakończyła się nagraniem utworu zatytułowanego „Gdybym”, którego posłuchać można poniżej.

Alim Qasimov to postać niezwykła. Wielokrotnie nagradzany za swój unikatowy talent wokalny, w tym przez International Music Council UNESCO. Nagroda ta należy do najwyższych wyróżnień na Świecie, zarezerwowana jest dla najwybitniejszych artystów. Sztuka uprawiana przez Qasimova to mugham. Znana jest w niemal całej Azji Centralnej, ale w Azerbejdżanie ma status szczególny. To bardzo stara sztuka przez wieki przekazywana z pokolenia na pokolenie bez użycia zapisu muzycznego, w ramach procesu wtajemniczania ucznia przez mistrza. Talent wokalny Alima Qasimova jest doceniany na całym świecie, artysta gra liczne koncerty, współpracował między innymi z Jeffem Buckleyem czy Kronos Quartet.

Wspólna piosenka nie jest pierwszym przejawem współpracy polskiego zespołu z Qasimovem. Pochodzący z Azerbejdżanu twórca w 2013 roku wystąpił razem z Voo Voo w Rzeszowie podczas koncertu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury (sprawdź fotorelację).

Wcześniej płytę „Dobry wieczór” zapowiadał utwór „Po godzinach”, do którego powstał teledysk.

Zespół Voo Voo na najbliższe miesiące zaplanował serię koncertów, podczas których promowany będzie materiał z nowej płyty. Poniżej dary potwierdzonych występów.

7 listopada – Poznań, Eskulap
8 listopada – Szamotuły, Kino Halszka
9 listopada – Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia
13 listopada – Kraków, Rotunda
14 listopada – Racibórz, Przystanek Kulturalny Koniec Świata
15 listopada – Opole, NCCP
16 listopada – Łódź, Wytwórnia
21 listopada – Gdańsk, Żak
22 listopada – Ustka, Dom Kultury
23 listopada – Olsztyn, CEiIK
28 listopada – Greifswald (Niemcy), Theater Vorpommern
30 listopada – Toruń, Lizard King
3 grudnia – Lublin, Teatr Stary
5 grudnia – Wałbrzych, A’ Propos
6 grudnia – Gomunice, Bogart
7 grudnia – Warszawa, Teatr Studio
13 grudnia – Kęty, Dom Kultury
14 grudnia – Wrocław, Sala Gotycka w Starym Klasztorze
7 stycznia 2015 – Augustów, Kino Iskra
8 stycznia – Białystok, Zmiana Klimatu
9 stycznia – Czeremcha, Gminny Ośrodek Kultury
15 stycznia – Łomianki, Jazz Cafe
17 stycznia – Chełm, Atmosfera
18 stycznia – Radom, Klub Lemon
23 stycznia – Sztum, Kino/Teatr Powiśle
24 stycznia – Kartuzy, Szynk Tabaka
30 stycznia – Zielona Góra, Kawon
31 stycznia – Gniezno, Młyn
1 luty – Włocławek, CK Browar B.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów (m.in. ceny biletów oraz godziny rozpoczęcia) dostępne są również u organizatorów w poszczególnych miejscowościach. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.