Znamy program 11. Art Festu!

Na przełomie listopada i grudnia tego roku – już po raz jedenasty – w Tarnowie odbędzie się festiwalu sztuki Art Fest im. Bogusława Wojtowicza. Na imprezę złoży się szereg wydarzeń kulturalnych: wystawy, spektakle, warsztaty oraz koncerty muzyczne. Szczegóły festiwalu oraz cały program przedstawiam w dalszej części wpisu.

Tegoroczny Festiwal Art Fest odbędzie się w dniach od 18 listopada do 8 grudnia. Miłośnicy literatury, sztuk plastycznych, teatru i muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach niecodziennych, niezwykłych i dających do myślenia. Wszystko dzięki organizatorom: BWA Tarnów, Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskiemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych.

Jedenasta edycja Festiwalu rozpocznie się od tzw. Prologu, którego atrakcją będzie koncert Anny Marii Jopek. Wokalistka wraz z towarzyszącym jej zespołem 18 listopada wystąpi na dużej scenie w Centrum Sztuki Mościce. Oficjalna inauguracja Art Festu odbędzie się w piątek, 21 listopada. Towarzyszyć będzie jej wernisaż wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego „Portrety bez twarzy”. Imprezę swoją obecnością uświetni sam twórca. Tuż po wystawie wszyscy goście zaproszeni zostaną na darmowy koncert projektu Robi Lakatos & Polish Friends. Początek o godzinie 19. w CSM.

Dzień później, również w CSM, organizatorzy Festiwalu przygotowali atrakcje dla miłośników teatru. Najpierw, od godziny 18., odbędzie się inscenizacja spektaklu „Przebudzenie” z udziałem m.in.: Danuty Stenki i Krystyny Tkacz. Po zakończeniu przedstawienia w ramach cyklu spotkań „Goście Łukasz Maciejewskiego”, urodzony w Tarnowie znany krytyk filmowy przeprowadzi wywiad z Danutą Stenką, które połączone będzie z promocją książki „Flirtując z życiem”.

W poniedziałek, wtorek i środę ożyje natomiast siedziba Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. W popularnym Pałacyku Strzeleckim trzy dni pod rząd królować będzie muzyka. W poniedziałek miłośników nowoczesnego grania czeka koncert zespołu Mitch&Mitch. Dzień później odbędzie się trzeci i zarazem ostatni z serii wykładów o muzyce współczesnej, które poprowadzi Marcina Dymiter. W środę w BWA zagra natomiast projekt KAMP!. Art Fest w listopadzie zakończony się spektaklem tańca Teatru Dada von Bzdülöw, na który organizatorzy zapraszają do CSM w czwartek (27.11).

Grudniowa odsłona Festiwalu podzielona będzie na wydarzenia odwołujące się do szeroko pojmowanej sztuki. We wtorek, 2 grudnia, o godzinie 18. w siedzibie BWA wykład o Adolfie Szyszko-Bohuszu – twórcy Mauzoleum Generała Bema, wygłosi doktor Michał Wiśniewski. Dwa dni później Art Festem zawładnie tzw. scena offowa. Także w BWA odbędzie się premiera instalacji „Pattern” Extended Studio, której twórcami są Pola Borkiewicz, Marcin Cichy (członek projektu Skalpel), Tomasz Gawroński i Patryk Zimończyk. Instalacja czynna będzie tylko przez 24 godziny – do 5 grudnia.

W piątek, 5 grudnia, Festiwal przeniesie się na Dworze PKP. W miejscu, gdzie przez moment swój dom miało tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych, pasjonaci fotografii będą mogli wziąć udział w wernisażu wystawy „Fotografia z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej”. W sobotę Art Fest ponownie zagości w progach Pałacyku Strzeleckiego, gdzie swoje muzyczne wcielenie odsłoni przed tarnowianami Dorota Masłowska aka Mister D.

Niedziela, 7 grudnia, należeć będzie do najmłodszych. Kolejną edycję tzw. Małego ArtFestu uświetnią warsztaty „Stwór-Tektur” dla dzieci w wieku 7-10 lat. „Stwór-Tektur” to, jak zaznaczają organizatorzy, zabawa prostymi formami, zmiana podejścia do materiałów pozornie nieatrakcyjnych, odkrywanie potencjału w sobie i w projektowaniu. Tego samego dnia, ale w porze wieczornej, w Hali „Jaskółka” w Tarnowie-Mościcach odbędzie się koncert Budki Suflera. Występ będzie częścią pożegnalnej trasy zespołu, który kończy swoją długoletnią sceniczną działalność.

Z tegorocznym Art Festem pożegnamy się 8 grudnia w siedzibie BWA. Okazją ku temu będzie wernisaż wystawy „Akt w polskiej fotografii”. Sama wystawa to prezentacja ponad stu prac siedemdziesięciu dziewięciu najsłynniejszych polskich fotografików, które zgromadził Jerzy Piątek – artysta fotografik, jeden z twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Poniżej szczegółowy program tegorocznego Festiwalu.

18 listopada (wtorek)
Prolog Festiwalu: koncert Anny Marii Jopek (Centrum Sztuki Mościce, godzina 18., bilety: 40/50 złotych)

21 listopada (piątek)
Inauguracja Festiwalu
„Portrety bez twarzy” Krzysztofa Gierałtowskiego – wernisaż fotografii z udziałem autora
Koncert Robi Lakatos & Polish Friends (Centrum Sztuki Mościce, godzina 19., wstęp wolny)

22 listopada (sobota)
Spektakl Teatru Syrena „Przebudzenie” (Centrum Sztuki Mościce, godzina 18., bilety: 100/80 złotych)
Po spektaklu gościem Łukasz Maciejewskiego będzie Danuta Stenka, spotkanie połączone będzie z promocją książki „Flirtując z życiem” (Centrum Sztuki Mościce, wstęp wolny)

24 listopada (poniedziałek)
Koncert Mitch&Mitch (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 19., bilety: 30 złotych)

25 listopada (wtorek)
Marcin Dymiter aka Emiter: Tracklista #3 (dj set i wykład) (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 18., wstęp wolny)

26 listopada (środa)
Koncert: KAMP! (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 19., bilety: 30 złotych)

27 listopada (czwartek)
Spektakl tańca Teatru Dada von Bzdülöw „Eclave 4/7” (Centrum Sztuki Mościce, godzina 19., bilety: 10 złotych)

2 grudnia (wtorek)
„Adolf Szyszko-Bohusz – twórca Mauzoleum Generała Bema” – wykład dra Michała Wiśniewskiego (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 18., wstęp wolny)

4 grudnia (czwartek)
Premiera instalacji „Pattern” Extended Studio: Pola Borkiewicz, Marcin Cichy/Skalpel, Tomasz Gawroński, Patryk Zimończyk (instalacja czynna będzie 24 godziny) (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 18:30, wstęp wolny)

5 grudnia (piątek)
Wernisaż wystawy „Fotografia z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej” (Dworzec PKP, godzina 18:30, wstęp wolny)

6 grudnia (sobota)
Koncert: Mister D. (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 19., bilety: 30 złotych)

7 grudnia (niedziela)
Mały ArtFest: ZetPety „Stwór-Tektur” – warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 11:00 i 15:00, wstęp wolny, obowiązują zapisy)
Koncert: Budka Suflera (Hala „Jaskółka”, godzina 19., bilety: 80, 70, 60 złotych)

8 grudnia (poniedziałek)
Wernisaż wystawy „Akt w polskiej fotografii” (BWA, Pałacyk Strzelecki, godzina 18:30, na wernisaż wstęp wolny, wystawa biletowana)

Bilety na wydarzenia odbywające się w Centrum Sztuki Mościce do nabycia w siedzibie CSM (ul. Traugutta 1, pon.-pt. 10:00-20:00, sob.-niedz. 15:00-20:00, tel. 146334604 i w sprzedaży internetowej). Bilety na koncerty odbywające się w Biurze Wystaw Artystycznych do nabycia w siedzibie BWA (ul. Słowackiego 1, wt.-czw. 10:00-17:00, pt.-niedz. 11:00-18:00, tel. 698988302). Zapisów na warsztaty dla dzieci w ramach tzw. Małego ArtFestu dokonywać można pod adresem mailowych kubisztal@bwa.tarnow.pl lub numerem telefonu 146888820-21.

Bogusław Wojtowicz – pomysłodawca festiwalu

Festiwal Art Fest odbywa się nieprzerwanie od 2003 roku. Przez trzy-cztery kolejne weekendy od połowy listopada do początku grudnia jest najważniejszym wydarzeniem tarnowskiej jesieni kulturalnej. Intencją pomysłodawcy Festiwalu, nieżyjącego już niestety Bogusława Wojtowicza, było stworzenie festiwalu, który będzie miał formułę bliską jazzowej improwizacji, gdzie mieszać będą się różne dziedziny sztuki, a zapraszani artyści będą mieć żywy kontakt z publicznością i okazje do realizowania swoich własnych niesztampowych projektów.

Co istotne, Art Fest obejmuje swoim zasięgiem całe miasto. Poszczególne wydarzenia, w zależności od ich charakteru i klimatu, odbywały się do tej pory w wielu tarnowskich instytucjach kultury, m.in. BWA, teatrze, Centrum Sztuki Mościce, w kawiarniach, na Rynku i w przestrzeni publicznej.

W dziesięciu dotychczasowych edycjach Festiwalu w Tarnowie gościli wybitni artyści z Polski i świata, ukazujący szerokie ujęcie sztuki, która nie zna granic. Art Fest swoją obecnością w przeszłości zaszczycili m.in. Andrzej Dudziński, Ryszard Horowitz, Łódź Kaliska, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Świetlik, Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski, Krystyna Czerni, Giulia y Los Tellarini, Nigel Kennedy & Kroke, Tomasz Stańko, Osjan, Susan Weinert, Voo Voo i Haydamaky, Czesław Śpiewa, Zbigniew Jakubek. Sam Festiwal Art Fest był w przeszłości wielokrotnie nagradzany przez dziennikarzy i tarnowian w kategorii najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.