Gold Song #238: „Vietato Fumare”

Czterdzieści pięć lat kończy dzisiaj Marek Napiórkowski. Gitarzyście życzę wszystkiego najlepszego i przy okazji przypominam jedną z jego kompozycji.

Marek Napiórkowski

Marek Napiórkowski to postać bardzo ważna dla krajowej sceny jazzowej. Gitarzysta i kompozytor na swoim koncie ma trzy solowe płyty („NAP”, „Wolno” i „Up!”) oraz album koncertowy „KonKubiNap” nagrany jako Marek Napiórkowski Trio w składzie z Robertem Kubiszynem (bas) i Cezarym Konradem (perkusja). Do tego dodać należy ponad sto tytułów płytowych, w nagraniu których muzyk brał udział. Popularny „Nap” przez ostatnie kilkanaście lat miał okazję współpracować m.in. z: Patem Methenym, Leszkiem Możdżerem, Mino Cinelu, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Grzegorzem Turnauem, Henrykiem Miśkiewiczem, Dorotą Miśkiewicz, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Ścierańskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Grzegorzem Skawińskim, Krzysztofem Herdzinem i Nergalem. Dużo? To dopiero początek listy.

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song pragnę przypomnieć utwór „Vietato Fumare”, co z włoskiego przetłumaczyć można jako „zakaz palenia”. Kompozycja znalazła się na drugiej studyjnej płycie Napiórkowskiego zatytułowanej „Wolno” oraz koncertowym krążku w ramach projektu z Kubiszynem i Konradem. Poniżej nagranie live z 2013 roku, podczas którego wspomniany numer razem z autorem wykonują m.in. Michael Patches Stewart (trąbka), Hadrien Feraud (gitara basowa) i Grzech Piotrowski (saksofon).

Muzyka Marka Napiórkowskiego gościła już wcześniej w cyklu Gold Song. W 141. odsłonie przybliżyłem kompozycję „Gotlandia”. Przypominam jednocześnie, że muzyk już niedługo wystąpi w Tarnowie w ramach festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.