Muzyczny lipiec w Tarnowie

Lipiec kolejny raz w Tarnowie stał będzie pod znakiem muzyki i szeroko pojmowanej kultury. Oprócz Zde(a)rzeń – Święta Miasta – w pierwszym wakacyjnym miesiącu płyta Rynku będzie również miejsce jazzowego festiwalu.

Okres wakacyjny to doskonały czas na wspólną zabawę i plenerowe imprezy. Władze Tarnowa oraz organizacje kulturalne działające na terenie małopolskiego miasta kolejny raz zapewniły mieszkańcom atrakcje – także te koncertowe. Lato zainaugurują Zde(a)rzenia – Święto Miasta, a w kolejnych tygodniach pod Ratuszem zagości jazz. A przecież w perspektywie jest jeszcze sierpień i dziewiąta edycja festiwalu Był Sobie Blues…

Anna Treter (foto: Wojciech Kusiński/PR, facebook.com)

Zde(a)rzenia – miasto świętuje!
Zde(a)rzenia, które w tym roku potrwają od 4 do 6 lipca, to najważniejsza i największa w Tarnowie impreza o charakterze kulturalnym, odbywająca się jednocześnie na kilku scenach i placach miejskich, w której weźmie udział co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Na stałe wpisała się ona do kulturalnego kalendarza małopolskiego miasta, zyskując szerokie grono odbiorców i sympatyków. – Zde(a)rzenia to także umacnianie więzi międzyludzkich. Proponujemy oderwać się od komputerów i popatrzeć na siebie, docenić siebie, odpocząć – mówi zastępca prezydenta Krystyna Latała.

W tegorocznym programie Święta Miasta znalazło się wiele interesujących przedsięwzięć artystycznych. Ważną częścią będzie gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury i towarzyszący jej koncert Anny Treter z zespołem. To wszystko już 4 lipca w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Podczas trzech dni na plenerowej dużej scenie umieszczonej na Rynku wystąpią także takie zespoły, jak: TSA, VOX i Afromental.

Afromental (foto: materiały prasowe)

Bardzo interesująco zapowiada się część programowa odbywająca się w Parku Strzeleckim. Będą to warsztaty malowania t-shirtów „Nie na murze a przy skórze”, warsztaty rapowania dla seniorów (prowadzi je MC Silk – pochodzący z Tarnowa najszybszy raper świata) i strefa twórcza „Ulica swoje wie” (w ramach imprezy powstanie m.in. mural autorstwa Mikołaja Rejsa, a o muzyczne tło zadbają Pan M i DJ Celownik). – Organizujemy dla mieszkańców prawdziwą strefę relaksu w ulubionym przez wielu Parku Strzeleckim – mówi dyrektor Galerii BWA Ewa Łączyńska-Widz.

Z kolei Galeria Twórczości Osób Niepełnosprawnych Aniołowo proponuje na Rynku malowanie twarzy dzieciakom, a Stowarzyszenie Psychologii „Kropla Słońca” udział w warsztatach psychologicznych i rozwoju osobistego w plenerze. – Tym razem motywem przewodnim są relacje międzyludzkie. Temat interesujący i ważny dla każdego człowieka. Zapewniamy odpowiednią dawkę tematu, dobrą atmosferę a nawet piknikowe co nie co do zjedzenia – mówi prezes Stowarzyszenia Weronika Wrzesińska.

Święto Miasta potrwa trzy dni. Rozpocznie się ono 4 lipca o godzinie 10. Wtedy to w centrum miasta odbędzie się akcja bookcrossingowa „Wędrujące książki – Stacja Tarnów”. Ostatnim akcentem imprezy będzie „Skąpiec”, czyli plenerowy spektakl Teatru im. Ludwika Solskiego, który zostanie wystawiony na rynku.

Pełny plan Zde(a)rzeń 2014 dostępny jest na stronie Tarnowskiego Centrum Kultury.

Jazz tradycyjny po raz siódmy
Podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku lipcowe piątki zarezerwowane zostaną dla jazzu w tradycyjnej odmianie. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” przy wsparciu Tarnowskiego Centrum Kultury i lokalnych mecenasów kultury już po raz siódmy zorganizuje Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego JAZZ-owy Rynek. Sercem festiwalowego grania będzie, jak zwykle, scena plenerowa na tarnowskim Rynku, na której w trzy kolejne piątki (11, 18 i 25 lipca) wystąpi szereg wykonawców z Polski oraz zagranicy. Dodatkowo, wzorem lat ubiegłych, w każdy czwartek poprzedzający koncert plenerowy w klubie Bombay Music (u. Krakowska 11a), odbywać będą się wieczory jazzowe z udziałem festiwalowych gości.

Stanley Breckenridge (foto: facebook.com)

Niestety, podczas tegorocznej edycji JAZZ-owego Rynku kolejny raz usłyszymy wykonawców, którzy grali w ramach festiwalu w latach poprzednich (m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Old Timers, Five O’Clock i Leliwa Jazz Band). Gwiazdą całej imprezy bez wątpienia będzie Amerykanin Stanley Breckenridge, który w Tarnowie wystąpi 10 lipca w klubie Bombay Music oraz 11 lipca na Rynku. Początek koncertów klubowych o godzinie 20. Rynkowe odsłony festiwalu rozpoczynać będą się natomiast o godzinie 19. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. W przypadku imprez w klubie Bombay Music ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują rezerwacje. Harmonogram JAZZ-owego Rynku do sprawdzenia tutaj.

Prawdopodobnie w lipcu na tarnowskim Rynku odbędzie się także seria koncertów promujących młodych wykonawców. Przedsięwzięcie organizowane będzie przez lokalną rozgłośnię Radio RDN Małopolska, Wydział Kultury Miasta Tarnowa i Tarnowskie Centrum Kultury. Cykliczne koncerty miałyby odbywać się w czwartki pod Ratuszem. Brak jednak szczegółowych informacji na ten temat.

To co, widzimy się na (wybranych) koncertach? (MAK, tck.pl, facebook.com, materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.