Druga edycja Art Celebration już 29 czerwca!

Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, także w tym roku w ramach Europejskiego Stadionu Kultury/Wschodu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert pod nazwą Art Celebration.

Zespół Tołhaje (foto: materiały prasowe)

Ideą koncertu będzie ukazanie muzyki wschodniej Europy, wschodu Polski oraz elementów folkloru w nowoczesnej, otwartej formule łącząc wschodnie korzenie z muzyką improwizowaną i nowoczesną.

Na scenie pojawi się gruziński zespół Zumbaland łączący gruziński tradycyjny śpiew z muzyką fusion, Arso Ensemble i Wirtuozi Lwowa sekcja smyczkowa filharmoników złożona z polskich i ukraińskich muzyków, która będzie towarzyszyć większości wykonawców, podkarpacka niezwykle utytułowana formacja Tołhaje (na zdjęciu powyżej), która czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków – grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 rokiem, z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy podając to w nowoczesnej formie. Wystąpi również grupa Tomek Nowak Nu Collective + Maria i Jadwiga Natason. Muzyka zespołu to fuzja brzmień i melodyki z regionu Bałkanów oraz współczesnych rytmów.

Eskaubei (foto: Piotr Kmietowicz/materiały prasowe)

Robiąc ukłon w stronę młodszych słuchaczy powstanie również program z elementami etno jazzu i hip-hopu, w którym wezmą udział, łódzka wokalistka i raperka Lilu, lubelski DJ DBT i przedstawiciel rzeszowskiej sceny – Eskaubei. Wykonawcy powrócą do swoich miejskich korzeni i do ludzi, którzy ich ukształtowali. To wszystko z towarzyszeniem zespołu koncertowego w składzie: Jan Młynarski (perkusja), Michał Grott (bas), Zbigniew Jakubek (piano) i Damian Kurasz (gitara).

Wielkim finałem koncertu będzie wykonanie utworu jednego z wielkich polskich kompozytorów w całkowicie nowej aranżacji i odsłonie, która zepnie jedną klamrą folklor, muzykę etniczną naszych gości ze Wschodu, elementy muzyki elektronicznej, jazzu i hip-hopu, zbierając wszystkich uczestników na scenie stanowiącej pomost pomiędzy pokoleniami, krajami, korzeniami a nowoczesnością.

Ponadto przy okazji koncertu zostanie zorganizowanie spotkanie z gościem z Ukrainy – Aleksiejem Koganem, dziennikarzem muzycznym, wybitnym znawcą ukraińskiego jazzu. Gość opowie o historii jazzu na Ukrainie i wpływie ukraińskiego folkloru na muzykę popularną.

Poniżej wideo zapowiedź koncertu.

Pierwsze edycja koncertu Art Celerbation odbyła się w 2013 roku. Ideą tamtej imprezy było ukazanie więzi łączącej muzykę jazzową i rap. Przed rzeszowską publicznością zaprezentowali się m.in. Ten Typ Mes, siostry Przybysz oraz amerykański wirtuoz gitary – Dean Brown. Impreza odbywa się pod patronatem AxunArts. (MAK/materiały prasowe)

Art Celebration: Eastern Roots
29 czerwca 2014 r.
Rynek w Rzeszowie
Start: godzina 21:00
Wstęp wolny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.