Gold Song #219: „Jej portret”

63. rocznicę urodzin celebruje dzisiaj najlepszy polski saksofonista Henryk Miśkiewicz.

Henryk Miśkiewicz

2 czerwca 1951 roku w Żaganiu (województwo lubuskie) na świat przyszedł Henryk Miśkiewicz. „Czarodziej saksofonu”, jak przez wielu sympatyków nazywany jest muzyk, pierwsze szlify artystyczne zdobywał w Liceum Muzycznym we Wrocławiu i stołecznej Akademii Muzycznej. Poważnie na scenie zadebiutował w wieku czternastu lat podczas wrocławskiego Jazzu nad Odrą – jednego z najważniejszych festiwalu tematycznych w Polsce. Tamta przygoda zakończyła się wyróżnieniem i zapewne nadała sporego rozpędu późniejszej karierze saksofonisty. W dorobku muzyka znajdziemy kilka autorskich płyt (m.in. „More Love”, „Kakaruka”, trylogia „Full Drive”, „Uniesienie”) nagrywanych w towarzystwie wybitnych polskich muzyków, jak Cezary Konrad, Andrzej Jagodziński, Robert Kubiszyn i Marek Napiórkowski. Przez te wszystkie lata Miśkiewicz współpracował również m.in. z: Jarosławem Śmietaną, Ewą Bem, Anna Marią Jopek, Patem Metheny i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Towarzystwo, jak widać, nieliche.

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song przypominam utwór „Jej portret”. Autorska kompozycja Henryka Miśkiewicza pochodzi z jego płyty „More Love”, której premiera miała miejsce w 1994 roku (album doczekał się reedycja jedenaście lat później). (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.