Koncertowa Wielka Majówka w ramach 28. TNF

W Tarnowie od kilku dni trwa 28. Tarnowska Nagroda Filmowa. Festiwal ten to nie tylko wydarzenie poświęcone kinematografii, ale również muzyce. Już w tzw. majowy weekend odbędzie kilka wartych uwagi koncertów.

Już jutro, 1 maja, będzie mieć miejsce pierwszy koncert w ramach Wielkiej Majówki. Muzyka ilustracyjna Cezarego Chmiela to „soundtrack do filmu, który jeszcze nie powstał”. Cezary Chmiel w różnych konfiguracjach zespołowych od lat tworzy i nagrywa płyty, z których większość kompozycji mogłyby być muzycznymi ilustracjami nie jednego filmu. Wierzymy, że kiedyś tak się stanie. Cezary Chmiel (klawisze) z zespołem, w skład którego wchodzą znamienici muzycy: Jerzy Główczewski (saksofony), Maciej Adamczyk (kontrabas), Tomasz Kudyk (trąbka), Jan Pilch (instrumenty perkusyjne), Łukasz Chmiel (klawisze, gitara), kwartet smyczkowy Convivium oraz Małgorzata Wyszogrodzka (sopran), zaprezentują kompozycje pochodzące z płyt Chmiela i jego C.C.Band, takich jak: „Z Obłoków na ziemię ”, „Co może jeden człowiek ”, „Znak pokoju” oraz niepublikowane utwory. Początek już o godzinie 19. na tarnowskim Rynku.

W drugiej odsłonie czwartkowego wieczoru, około godziny 20:15, na tej samej scenie odbędzie się koncert specjalnie przygotowany dla TNF – Rock Polskiego Kina. Na wydarzenie to złoży się kilkanaście rockowych utworów, znanych z polskich filmów, jak i seriali. Część z nich, to istne evergreeny, które wszystkim doskonale kojarzą się filmowymi tytułami, a część to wielkie przeboje polskiego rocka, które zostały wykorzystane w filmach czy serialach, muzycznie ilustrując poszczególne filmowe opowieści. Projekt został specjalnie stworzony dla Tarnowskiej Nagrody Filmowej przez tarnowskiego muzyka Piotra „Quentina” Wojtanowskiego, który zajął się aranżacją wszystkich piosenek, które zostaną wykonane przez solistów: Żanetę Luberę (fragment jej występu z 2013 roku powyżej), Artura Gadowskiego, Damiana Ukeje i Sławomira Ramiana.

Dzień później, 2 maja, o godzinie 19. na tarnowskim Rynku rozpocznie się muzyczna podróż do czasów dzieciństwa. Bajki i Dobranocki to specjalny koncert, w którym wystąpi zespół New Art Ensemble pod kierownictwem kontrabasisty Sebastiana Wypycha, z udziałem aktorki Anny Dereszowskiej w roli… wokalistki. Repertuar, który usłyszymy, może być dla wszystkich, młodszych i starszych, nie lada zaskoczeniem – będą to bowiem najbardziej znane melodie z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich to znane i lubiane przez dzieciaki Dobranocki, które uwielbiamy i wspominamy z sentymentem do dziś.

W drugiej części koncertu program Ale Kino!, na który składają się przepiękne tematy muzyczne z polskich filmów i seriali wykona orkiestra Alla Vienna. Siedmiu instrumentalistów, dysponujących bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Na co dzień związani są z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, Akademią Muzyczną im. G i K. Bacewicz w Łodzi i Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga. Jako Alla Vienna występują pod dyrekcją zastępcy koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej – Marty Niedźwieckiej. Podczas tarnowskiego koncertu Alla Vienna zaprezentuje muzykę m.in. Kuźniaka, Kilara, Marczewskiego, Matuszkiewicza, Kurylewicza, Kazaneckiego z polskich filmów i seriali. Początek około godziny 20:30.

28. Tarnowska Nagroda Filmowa zakończy się Galą Wręczenia Nagród. Uroczystość, którą przewidziano na 3 maja, odbędzie się również na Rynku i okraszona zostanie koncertem plenerowym. Muzycznie imprezę uświetni koncert Raz Dwa Trzy Symfonicznie, podczas którego wysłuchamy piosenek zespołu wykorzystanych w filmach oraz ich największych przebojów. Grupie towarzyszyć będzie 30-osobowa orkiestra Icon pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Początek Gali o godzinie 19.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty jest darmowy. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.