Poezja Różewicza i Leśmiana z muzyką w tle

Miłośnicy dobrej muzyki oraz polskiej poezji będą mogli powiększyć swoje płytoteki o dwie ciekawe pozycje – poświęcone kolejno Bolesławowi Leśmianowi i Januszowi Różewiczowi.

Okładka płyty „Śmiercie”

Jak czytamy w zapowiedzi płyty „Śmiercie”, powstała ona z miłości do polskiej muzyki ludowej i twórczości genialnego poety Bolesława Leśmiana. – Pomimo tego, że z zawodu i wykształcenia jestem aktorką, pokusiłam się by napisać muzykę do wierszy Leśmiana, a Piotr Dziubek, kompozytor wybitnej muzyki teatralnej, wszystkie te piosenki pięknie zaaranżował – mówi o projekcie Magda Kumorek, polska aktorka filmowa i teatralna, także wokalistka.

Decyzja o nagraniu płyty przez znaną ze scen teatralnych i szklanego ekranu aktorkę nie jest wcale dziełem przypadku. Kumorek z piosenką związana jest bowiem od dość dawna. Już czternaście lat temu zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Piosenek Agnieszki Osieckiej („Pamiętajmy o Osieckiej”), zdobywając również drugą lokatę w Zamkowych Spotkaniach z Poezją Śpiewaną w Olsztynie. Listę jej muzycznych wyróżnień uzupełniają także m.in.: Grand Prix na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie oraz druga nagroda na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Tematyka Leśmianowskiego projektu krąży wokół śmierci, ale odbiorca melancholii znajdzie tu mało. „Śmiercie” to raczej wadzenie się z tym, co nieuchronne, radość z życia i kilka nut z przytupem w tle. Materiał dostępny jest w sprzedaży od początku tego tygodnia. Projekt od strony muzycznej wsparli: Olga Kwiatek (skrzypce), Piotr Dziubek (akordeon, fortepian, cymbały), Adam Skrzypek (kontrabas), Michał Lasota (perkusja), Adam Lepka (trąbką, flety), Piotr Hałąj (tuba) i Aleksander Kamiński (saksofony, klarnet).

Natomiast już za dwa tygodnie, dokładnie 15 lutego, na sklepowe półki trafi najnowszy album zespołu Dagadana (Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski). Tym razem znana z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety – Janusza Różewicza. Na krążek złoży się jedenaście utworów opartych na starannie wybranych wierszach.

„List do Ciebie” to studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu Dagadana brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza – brata Tadeusza i Stanisława. – Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, utalentowanej postaci – podkreślają muzycy, którzy ostatnie miesiące intensywnie podróżowali po całym świecie, koncertując m.in. w Azji, Europie i Ameryce Południowej.

Dagadana

Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski (wcześniej współpracował m.in. z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania oraz z Anną Marią Jopek).

Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu), komentarze wielu znamienitych dziennikarzy, muzyków i twórców kultury, a także list od zespołu. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże.

Co z dumą zaznaczają muzycy, projekt wspierany jest również przez rodzinę poety, w tym jego brat – Tadeusz Różewicz. Materiał, który zapowiada utwór „Tęsknię”, promowany będzie przez ogólnopolską trasę koncertową. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.