Przedsmak muzycznego podsumowania 2013 roku. W dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song nie wspominam jak zawsze o jednej piosence, ale wymieniam ich kilka, przyklejając im przy okazji metkę z napisem „największe przeboje kończącego się właśnie roku”. Dla uzupełnienia dodaję także utwory, które niekoniecznie rządziły listami przebojów, ale należały do moich faworytów.

1. Jak podał kilka dni temu CGM.pl, najpopularniejszym wideoklipem 2013 roku na YouTube jest „Gentleman” koreańskiego wykonawcy o pseudonimie Psy. Utwór, który w zamierzeniu miał powtórzyć sukces „Gangman Style”, do tej pory wyświetlony został nieco ponad 611 milionów razy. Dwa kolejne miejsca zajmują teledyski Miley Cyrus: „Wrecking Ball” (ponad 442 miliony wyświetleń) i „We Can’t Stop” (322 milionów wyświetleń). Czy ilość wyświetleń przełożyła się na status przeboju 2013 roku? Moim zdaniem nie. „Gentleman” nie jest nawet w 1/4 tak popularny jak wcześniejszy hit Psy, a na „Bangerz” znajdziemy masę lepszych piosenek niż dwie wyżej wymienione.

2. Największe muzyczne hity tego roku? Bezsprzecznie „Blurred Lines” i „Get Lucky”. Pierwsza z wymienionych piosenek na liście popularności zajmuje piątą pozycję z 269 milionami odsłon, natomiast utworu duetu Daft Punk z niecałymi 41 milionami wyświetleń próżno szukać w pierwszej dziesiątce. W obu projektach udział brał Pharrell Williams, co w połączeniu z grudniową premierą dobrze przyjętego singla „Happy” zwiększyć może szansę na sukces pierwszego od kilku lat solowego materiału czarnoskórego wokalisty, który trafi do sprzedaży w 2014 roku.

3. Polska w tym roku również doczekała się dwóch piosenek, które zyskały ponadprzeciętną popularność. Numerem jeden okazał się utwór „My Słowianie” Donatana i Cleo. Teledysk zrealizowany do kawałka niemal codziennie bił kolejne rekordy polskiego YouTube’a, przekraczając progi oglądalności do tej pory nieosiągalne przez krajowych wykonawców. Od premiery wideo obejrzano ponad 30 milionów razy. Sam klip i sama piosenka doczekały się również wielu przeróbek oraz… masy krytycznych komentarzy, które tylko nakręciły jeszcze większą popularność wokół projektu Donatana i Cleo.

4. Swoje pięć minut w 2013 roku miała również piosenka „Bałkanica”. Zespół Piersi po odejściu wokalisty i lidera, Pawła Kukiza, postanowił nagrać hit, który mógłby dorównać „Zośce” – wakacyjnemu przebojowi z 1995 roku. Sam Kukiz o nowej „jakości” grupy Piersi wyraża się niezbyt pochlebnie, ale nie ma się czemu dziwić. „Bałkanica” to jeden z największych chłamów made in Poland. Co gorsze, masa ludzi ma o tej piosence dobre zdanie i świetnie się przy niej bawi (nie inaczej pewnie będzie podczas tegorocznych sylwestrowych imprez). Moje doświadczenia z utworem zespołu Piersi? Będąc w tym roku na finale Speedway Grand Prix w Toruniu, doznałem wielkiego szoku, kiedy w przerwie pomiędzy kolejnymi wyścigami wyemitowany został refren „Bałkanicy”, a kilkanaście tysięcy gardeł zaczęło śpiewać słowa „Będzie się działo, będzie zabawa…”. Bez zażenowania wyznaję: przez te momenty, korzystając z faktu, iż zajmowałem miejsce obok około dziesięcioosobowej grupy Duńczyków, udawałem przyjezdnego fana żużla ze Skandynawii. Polska muzyko, nie idź tą drogą.

5. Moje przeboje 2013 roku? Jest ich kilka, ale ten ulubiony kawałek dostałem całkiem niedawno. Wszystko za sprawą Earla Jacoba i piosenki „Twoja mama lubi mnie bardziej niż Ty”. Ironicznie, z namiastką rzeczywistości, rytmicznie, do słuchania. I nie próbujcie mi tutaj mydlić oczu, że to tylko wirtualna sytuacja, bo przecież takie rzeczy się zdarzają. Naprawdę się zdarzają.

6. Końcówka roku to także piosenka zwiastująca kolejną solową płytę Mroza. Numer „Jak nie my to kto” nagrany wspólnie z Tomsonem (grupa Afromental) to przykład na to, że Polak potrafi. Ciekawa muzyka, poziom nawiązujący do hitów R&B/soul zza oceanu, tylko nie śpiewa tego Pharrell, więc polski odbiorca skreśla kompozycję na starcie. Taka nasza szara, cebulacka rzeczywistość.

7. „Ona tu jest i tańczy dla mnie” śpiewała niemal cała Polska w 2012 roku. Swego rodzaju odpowiedź na ten, ekhm, hit zespołu Weekend nagrała Novika. Piosenkę „She’s Danging”, jaka promowała trzecią solową płytę wokalistki, z pewnością zaliczyć mogę do swoich ulubionych przebojów ostatniego czasu. Kolejne dwa single i kolejne dwa hity w moim odczuciu zaprezentowała również Mela Koteluk: „Wielkie nieba”, czyli wideo-pocztówka z podróży do Azji oraz „To trop” z teledyskiem ukazującym piękno krajowej przyrody.

8. Dużą radość i wielogodzinne słuchanie przyniósł mi również utwór „Jutro jest dziś”. Wspólna piosenka nagrana przez Katarzynę Nosowską i Ostrego promowała tegoroczną, czwartą z kolei edycję muzyczno-koncertowego przedsięwzięcia pod nazwą Męskie Granie. Dowód na to, że tak odległe style i osobistości krajowej sceny mogą znaleźć wspólny język, z myślą o jednorazowym projekcie połączyć siły i dokonać czegoś – śmiem twierdzić – ponadczasowego.

9. Sporo razy na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy w moim odtwarzaczu gościły również takie piosenki, jak: „Dziecięcy głos” Leny Romul, „High Life (Wkręceni)” Dody, „Mirrors” Justina Timberlake’a oraz „Holidays in Rome” Tomasza Makowieckiego. Nie żadne tam księżniczki Sylwie, Eneje czy wspomniane wcześniej „Bałkanice”. (MAK)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.