Gold Song #197: „Driving Home for Christmas”

Zaczynam cytatem z Jerzego Pilcha, wyrażam niechęć do bożonarodzeniowych piosenek, a kończę świątecznym utworem „Driving Home for Christmas”. Zapraszam do sprawdzenia 197. odcinka cyklu Gold Song.

Jerzy Pilch w jednym ze świątecznych opowiadań napisał: „Główna przyczyna tego, że nie lubisz Świąt? (…) Pan Bóg? Nie. Uciążliwi krewniacy? Nie. Wydatki na prezenty? Nie. Obżarstwo? Obżarstwo w zasadzie tak, obżarstwo mierzi go niezmiernie, ale jednak główny powód to nie jest. Czyli obżarstwo – nie. Lenistwo? Nie. Kolędnicy? Nie. Kapitalistyczna komercjalizacja Świąt Bożego Narodzenia? Nie. Marzenka? Nie. (…) Bezkrytyczne przyjmowanie obcych wzorców? Nie. Erupcja wigilijnej twórczości drugorzędnej? Tak.”

Cóż, zgadzam się z tymi kilkoma zdaniami w pełni. Nic tak nie drażni mnie, jak marne piosenki komponowane tylko po to, aby zapełnić playlisty stacji radiowych w okresie od połowy listopada do końca grudnia (a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej). Czy nikt nie rozumie, że takie „Last Christmas” zespołu Wham! to po prostu żenada? W tym roku sprawę zdali sobie z tego włodarze mazowieckiego Polskiego Radia RDC, którzy zdecydowali, iż w okresie Bożego Narodzenia nie będą emitować typowych melodii świątecznych i kolęd (sprawdź informację). Kolędy kolędami, ale – używając nazewnictwa Pilcha – brak bożonarodzeniowej twórczości drugorzędnej? Brawa za odwagę, jestem za!

Jest jednak taka piosenka, choć świąteczna, to dająca się lubić.

Chris Rea (foto: Dutch Simba/Wikipedia Commons)

W 1998 roku Chris Rea stworzył utwór „Driving Home for Christmas” – tak naprawdę jedyną piosenkę związaną z grudniowymi świętami, o której mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mi się podoba. Singiel nie promował żadnego krążka i ukazał się niemal w przededniu Bożego Narodzenia, debiutując na brytyjskiej liście przebojów na 53. miejscu, powracając na nią po latach – w 2007 roku – na pozycję 33.

W wywiadzie dla radia BBC 4, Chris Rea zdradził, że pomysł na piosenkę powstał w… aucie. Aby zaoszczędzić pieniądze, żona Chrisa zamiast pociągiem przyjechała po niego do Londynu Austinem Mini. Wracając razem do Middlesbrough utknęli w gigantycznym korku. Czas dłużył się im tak niemiłosiernie, że Rea dla rozrywki zaczął po prostu śpiewać. I wyśpiewał utwór „Driving Home for Christmas”, który z ironią nazywa samochodową kolędą. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.