Gold Song #192: Spoonman

Tematem przewodnim dzisiejszego odcinka cyklu Gold Song miał być inny utwór, jednak informacja o pierwszym w historii koncercie zespołu Soundgarden w Polsce zelektryzowała (zapewne nie tylko mnie) tak bardzo, że plany w ostatniej chwili uległy po prostu zmianie.

Soundgarden to taki zespół, w stosunku do którego bez krępacji można użyć słowa „legenda”. Pochodząca z Seattle grupa to jeden z najbardziej znanych rockowych przedstawicieli nurtu grunge, który swój największy rozkwit zaliczył na początku lat 90. Kapela założona została jednak już w połowie lat 80., a jej pierwotny skład stanowili lider i wokalista Chris Cornell, gitarzysta Kim Thayil oraz basista Hiro Yamamoto. Pierwszy album, który światło dzienne ujrzał w 1988 roku, nagrany został w składzie czteroosobowym (do zespoły dołączył perkusista Scott Sundquist). Liczba czterech członków okazała się stała i Soundgarden, zarówno do rozpadu w 1997 roku oraz po wznowieniu działalności w roku 2010, występuje w takim właśnie zestawieniu.

Do tej pory zespół oddał w ręce fanów sześć studyjnych płyt. Ostatnia z nich, „King Animal”, trafiła do sprzedaży w roku ubiegłym. Dorobek Soundgarden uzupełnia dodatkowo m.in. kilka epek i dwa wydawnictwa wideo (wydane na początku lat 90. na kasetach VHS).

Osiem pierwszych oficjalnych singli zespołu zauważonych na tzw. szerszą skalę zostało tylko w Wielkiej Brytanii. Piosenki grupy z Seattle pojawiały się na tamtejszej liście przebojów, przeważnie plasując się na dalszych miejscach. Najwyżej, na trzydziestą lokatę, udało się dotrzeć kompozycji „Jesus Christ Pose”. Pierwszym singlem, który zrobił karierę poza granicami UK, był numer „Rusty Cage”, który znalazł uznanie wśród australijskich słuchaczy. „Spoonman” to z kolei kawałek, który pozwolił w 1993 roku zaistnieć Soundground w rodzinnych Stanach Zjednoczonych. Piosenka, pochodząca z wydanej rok później czwartej w dyskografii płyty zatytułowanej „Superunknown”, dotarła do trzeciej pozycji notowania US Mainstream Rock. To właśnie ten numer jest dzisiejszym tematem przewodnim cyklu Gold Song.

Zespół Soundgarden (w składzie: Chris Cornell, Kim Thayil, Matt Cameron i Ben Shepherd) 27 czerwca 2014 roku zagra w Oświęcimiu w ramach Life Festivalu. Będzie to pierwszy występ grupy w Polsce. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.