Za tydzień w Bielsku Białej wystartuje XI Jazzowa Jesień

Już 13 listopada zainaugurowana zostanie jedenasta edycja Festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku Białej. Impreza, której dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko, potrwa pięć dni, a jej program prezentuje się naprawdę imponująco.

Tomasz Stańko – dyrektor artystyczny festiwalu oraz jedna z gwiazd imprezy (foto: Henryk Kotowski/Wikipedia Commons)

Druga dekada Jazzowej Jesieni zostanie otwarta w klimacie fusion. Scena Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury zawsze gościła artystów ze wszystkich stron świata. W tym roku będą to składy łączące jazz z nutami muzyki gorących krain, z których pochodzą festiwalowi goście: Brazylii, Kuby, Indii, Tunezji. Oprócz tych ciepłych i gorących propozycji, posłuchamy także zachodnich artystów, ze Stanów Zjednoczonych czy Europy: z Francji, Szwecji i oczywiście z Polski. Przed fanami jazzu pięć dni festiwalu, podczas których odbędzie się wiele muzycznych podróży.

Jedenastą Jesień otworzy (drugi dzień festiwalu) koncert fenomenalnego kwartetu Swept Away. Wysublimowany, elegancki blues z Manhattanu flirtuje z subtelnymi, acz żywiołowymi rytmami Ameryki Południowej, w osobach nowojorskiego basisty Marca Johnsona i znakomitej brazylijskiej pianistki Eliane Elias. Trzeci wieczór festiwalu kontynuuje wątek egzotycznych pianistów. Najpierw Kubańczyk David Virelles zaprezentuje swój projekt Continuum. Awangardowa mikstura nowoczesnego jazzu i kubańskiego folkloru, przyprawiona zaostrzającymi klimat perkusjonaliami, tworzy mroczną i tajemniczą substancję tego albumu. W drugiej części wieczoru wystąpi nowy nowojorski kwartet Tomasza Stańko, z którym po raz pierwszy trębacz wystąpił na festiwalu FONT (Festival of New Trumpet Music) w Nowym Jorku w 2011 roku. Wchodząca w skład zespołu Sylvie Courvoisier, wielokrotnie nagradzana pianistka szwajcarskiego pochodzenia, jest jednocześnie znakomitą kompozytorką i improwizatorką. Potrafi wydobyć dźwięki z każdej niemal części fortepianu.

David Virelles (foto: materiały prasowe)

W drugiej połowie festiwalu zapraszamy na pary ekstremalnie różnych koncertów, z różnych rejonów muzyki i świata. Sobotni wieczór, 16 listopada, otworzy koncert absolutnie amerykańskiego, a nawet stuprocentowo kalifornijskiego Fly Trio. Muzyka tego zespołu to nowoczesne, wręcz wywrotowe ujęcie jednej z kanonicznych jazzowych formacji. Kompozycje i improwizacje trio bogate są w malownicze krajobrazy i wciągające melodyjne narracje, a fenomenalna gra Marka Turnera (saksofon) sama w sobie zapewne przyciągnie na ten koncert tłumy. Druga część sobotniego wieczoru to uczta dla fanów głęboko nastrojowej i aromatycznej tradycyjnej muzyki hinduskiej. Remember Shakti to kolejna odsłona, a raczej fala nieustającej muzycznej przyjaźni Zakira Hussaina i Johna McLaughlina, celebrująca jej trwałość. Zespół projekt Shakti istnieje od ponad czterdziestu lat, pozostając jednym z najbardziej fascynujących i wpływowych projektów łączących wschodnią i zachodnią wrażliwość. Ostatni wieczór XI Jazzowej Jesieni połączy skrajne bieguny Europy, sięgając od Szwecji, przez Polskę, ku pustyniom Północnej Afryki. W pierwszej części wieczoru usłyszymy trio Marcina Wasilewskiego z gościem specjalnym, szwedzkim saksofonistą Joakimem Milderem. Niecierpliwie czekamy na wynik współpracy znanego z lirycznej balladowości zespołu i skandynawskiego saksofonisty, dla którego „muzyka musi być tworzona z pragnienia przekazania czegoś,” a „rozwój muzyczny polega w dużej mierze na odzieraniu z pozorów” – tym bardziej, że Trio obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia, a jesienny koncert będzie premierowym wykonaniem. Festiwal zamkniemy gorącym koncertem nowego projektu kwartetu Anouara Brahema. Unikalna mieszanka jazzu, tunezyjskiej muzyki arabskiej oraz muzyki kameralnej, jaką Brahem uzyskuje łącząc europejską wrażliwość i instrumentację z północnoafrykańskimi instrumentami i ideami harmonicznymi, bywa określana jako muzyka duszy i krajobrazu. Ciepłe, mroczne dźwięki i taneczne, pulsujące rytmy tworzą atmosferę najnowszego albumu Brahema, „The Astounding Eyes of Rita”, w którym tajemnica Bliskiego Wschodu przeplata się z lekkością współczesnego, zachodniego groove’u.

Poniżej szczegółowy program XI Jazzowej Jesieni.

13 listopada (środa), godzina 18:00
Koncert jazzu tradycyjnego – Keith Ball and his Jazzmen

14 listopada (czwartek), godzina 19:00
Eliane Elias feat. Marc Johnson „Swept Away”

15 listopada (piątek), godzina 18:00
David Virelles feat. Andrew Cyrille „Continuum”
Tomasz Stańko

16 listopada (sobota), godzina 18:00
Fly Trio
John McLaughlin + Zakir Hussain: Remember Shakti

17 listopada (niedziela), godzina 18:00
Marcin Wasilewski Trio + Joakim Milder
Anouar Brahem Quartet „Astounding eyes of Rita”

Wszystkie koncerty odbędą się w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury (ul. Słowackiego 27, Bielsko Biała).

Znane są ceny biletów na poszczególne koncerty. I tak, za obecność na występach Eliane Elias, Marcin Wasilewski Trio i Anouar Brahem Quartet zapłacimy 80 złotych; 100 złotych kosztowały będą nas wejściówki na koncerty Davida Virellesa i kwartetu Tomasza Stańko. Najwięcej, bo aż 140 złotych, przyjdzie wyłożyć nam za bilet na koncerty Fly Trio i John McLaughlin & Zakir Hussain. Organizator przygotował jednak pewne udogodnienie: bilet zakupiony na dany dzień uprawnia do wejścia na oba koncerty. Więcej na temat biletów znajdziemy na stronie bilety.bck.bielsko.pl. Istnieje także możliwość zakupienia festiwalowego karnetu. Cena takiej kompleksowej wejściówki to 320 złotych (karnet nie obejmuje koncertu jazzu tradycyjnego; bilety na ten występ kosztują odpowiednio 40 złotych -normalny i 20 złotych – ulgowy). (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.