Relacja: XX Zaduszki Dżemowe Wojtka Klicha (31.10.2013 r., Tarnów)

Zaduszki Dżemowe Wojtka Klicha w tym roku odbyły się już po raz dwudziesty. Kolejny raz w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury zabrzmiały utwory znane z repertuaru muzycznych gwiazd, których nie ma już wśród nas.

Wszystko zaczęło się po śmierci Ryszarda Riedla, która była swego rodzaju bodźcem do zorganizowania jednego koncertu. Sukces tamtej imprezy z 1994 roku pomógł pomysłodawcy, Wojtkowi Klichowi, przekonać Tarnowskie Centrum Kultury w podjęciu decyzji, aby imprezę uczynić cykliczną. I tak, rok w rok, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, w popularnych Piwnicach odbywa się koncertowe spotkanie, podczas którego wspominani są nieżyjący już muzycy.

Zaduszki Dżemowe to zdecydowanie najpopularniejszy koncert w Tarnowie. Zdobycie biletów wiąże się z dużym poświęceniem i wczesnym ustawieniem się w kolejce, co i tak nie gwarantuje końcowego sukcesu. Zazwyczaj po kilkunastu minutach miła pani pracująca w TCK-u wypowiada zdanie, którego nie chce usłyszeć nikt: „Przepraszam, biletów brak”. I chociaż na ten rok Wojtek Klich planował przenieść koncert do jednej z tarnowskich hal widowiskowo-sportowych, w ostateczności zdecydowano się na tradycyjne miejsce i stałą formę imprezy: klimatyczne Piwnice i mała, bo około stuosobowa publika. Niektórzy na Zaduszki przyszli dwudziesty raz, inni dziesiąty, jeszcze inni pierwszy. Wszyscy, bez względu na dżemowy staż, przeżyli jeden z najlepszych muzycznych momentów ostatnich miesięcy.

Podczas tegorocznego koncertu, oprócz Wojciecha Klicha, na scenie pojawili się także: Arkadiusz Boryczka (gitara), Bartosz Rojek (perkusja) i Jerzy “Kobra” Drobot (gitara basowa), którzy stanowili podstawowy skład Zaduszkowego zespołu oraz meldujący się na scenie wymiennie: Magdalena Stalmach (wokal), Marta Gleisner (wokal), Sławek Ramian (wokal), Mariusz Tracz (harmonijka), Joanna Sas (wokal), Adam Pytel (wokal), Paweł Mazur (gitara, wokal) oraz gość specjalny „z zagranicy województwa” – Kajetan Drozd, wokalista, gitarzysta i lider formacji Kajetan Drozd Acoustic Trio. Wymienieni artyści w różnych konfiguracjach i składach wykonali podczas około trzygodzinnego koncertu utwory takich wykonawców, jak m.in.: Bogdan Łyszkiewicz (“Kiedy już będę dobrym człowiekiem”), Ryszard Riedel i zespół Dżem (“Wokół mnie sami lunatycy”, „Wehikuł czasu”, „Czerwony jak cegła”), Michael Jackson („Man In The Mirror”), Czesław Niemen („Wspomnienie”), Édith Piaf („Milord”), John Lennon (nieśmiertelne „Imagine”), Roger Miller („Me and Bobby McGee”) czy Jimi Hendrix („The Wind Cries Mary”). Los tak rządzi światem, że co roku repertuar Zaduszkowego koncertu powiększa się o nowe piosenki. Dwudziesta edycja upamiętniła również postać zmarłego niedawno Marka Jackowskiego, którego utwór „W życiu trzeba zawsze wolnym być” w wykonaniu Sławka Ramiana był zdecydowanie najmocniejszym elementem całego wieczoru.

Dużo filmów z koncertu dostępnych jest tutaj. Poniżej, na zachętę, prezentuję wykonanie „Wehikułu czasu”. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.