Gold Song #178: If We’re in Love

Końcem czerwca br. do sklepów trafiła reedycja debiutanckiej płyty Róisín Murphy – „Ruby Blue”. Materiał zawiera dwanaście utworów, z których jeden przypominam dzisiaj w ramach cyklu Gold Song.

Po zakończeniu przygody z Moloko, w 2005 roku Róisín Murphy oddała w ręce fanów swój pierwszy studyjny album. Zanim jednak materiał „Ruby Blue” trafił w całości na płytę, artystka zdecydowała się wypuścić go w formie trzech winylowych epek okraszonych tytułem „Sequins”. Całość materiału nagrana została w ścisłej współpracy z producentem Matthew Herbertem, którego wokalistka poznała jeszcze w okresie grania z Moloko.

Pomimo wysokiego poziomu utworów, jakie znalazły się na krążku oraz ciekawej mieszanki muzyki elektronicznej i jazzu (płyta swoją zawartością broni się do dzisiaj, pozostawiając w tle sporo nowszych wydawnictw), „Ruby Blue” okazała się komercyjną klapą. W Anglii, a więc w kraju, w którym Murphy liczyła na największą przychylność ze strony słuchaczy, album dotarł jedynie na 88. miejsce tamtejszego zestawienia najchętniej kupowanych płyt. Podobny los „Ruby Blue” spotkał w innych europejskich krajach – Niemczech (43. pozycja), Austrii (50.) i Danii (49.). Wielkim rozczarowaniem dla wytwórni Echo i samej artystki okazała się także próba zawojowania Ameryki w kwietniu 2006 roku. Tamtejsza publika zupełnie nie była zainteresowana muzyką Murphy, a wyniki sprzedaży jej debiutanckiego krążka nie wystarczyły nawet do „zaczepienia” się o dolne rejony zestawienia Billboard 200. Dużym zainteresowanie ze strony słuchaczy płyta cieszyła się w zasadzie tylko w Belgii. Fakt ten jednak nie był wielkim zaskoczeniem – ostatni studyjny materiał grupy Moloko dotarł tam na sam szczyt listy bestsellerów.

Co było odpowiedzialne za tak słaby odbiór płyty? Promocja? Rozpad Moloko? Pierwszy singiel „If We’re in Love”?

Być może reedycja pierwszej solowej płyty Murphy, jaka trafiła niedawno do polskich sklepów, to sygnał mówiący, że wokalistka chce o sobie przypomnieć i niedługo uraczy nas nowym projektem. Co prawda już w 2011 roku Irlandka w wywiadzie udzielonym magazynowi „XOXO” mówiła, że pracuje nad trzecią solową płytą, później w sieci ukazał się nawet premierowy utwór „Simulation”, jednak plany fonograficzne zmieniła ciąża i narodziny drugiego dziecka artystki. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.