Krótka piłka #194: „Horyzont zdarzeń”, „My Six is Your Nine”, „Like a Drug”

W 194. odsłonie cyklu Krótka piłka sięgam po trzy tegoroczne płyty przedstawicieli szeroko pojmowanej krajowej sceny rockowej: Vallium „Horyzont zdarzeń”, Korbowód „My Six is Your Nine” i Archangelica „Like a Drug”.

Vallium „Horyzont zdarzeń”
(2013; Grandpa Groove)
Dowiedziałem się, że grupa Vallium gościła niedawno w moim rodzinnym mieście. Oczywiście informacja ta dotarła do mnie po fakcie (po trosze to moja wina, po trosze skrzynki mailowej, która zweryfikowała wiadomość o występie jako spam). Żałuję tym bardziej, ponieważ najnowszy album zespołu, zatytułowany „Horyzont zdarzeń”, zawiera kilka ciekawych numerów, które z pewnością dobrze brzmią na żywo. Trudno, być może w przyszłości będzie jeszcze okazja… Tymczasem w odtwarzaczu kręci się tegoroczny krążek krakowian i przyznać muszę, iż jest to jedno z lepszych rockowych wydawnictw, jakie pojawiły się w 2013 roku na rodzimym rynku. Odkrywania muzycznej Ameryki nie ma, jednak kolejne tracki wciągają na tyle, aby zostać z tym materiałem na dłużej. Już w pełni instrumentalna „Mantra”, pełniąca funkcję intra, zapowiada niespełna czterdziestominutowy album jako porcję żywiołowego i gitarowego grania. Grania, które momentami zwalnia (np. „Anatomia snu”, „Skowyt neonowych miast”), aby za chwilę ponownie nabrać szybkości. Tekstowo być może momentami zbyt wyniośle, ale w granicach nieprzekraczających grafomanii.

Korbowód „My Six is Your Nine”
(2013; dystrybucja internetowa)
Ile lat Korbowód obecny jest na scenie? Dużo. Zdecydowanie za dużo, żeby nie móc pozwolić sobie na komfortową pracę w studiu, ze świadomością posiadania kontraktu na wydanie płyty. Jednak świat idzie do przodu, technika również. Dzisiaj większość piosenek nabyć możemy w formie elektronicznej. Tę drogę dystrybucji (z braku innych możliwości) wybrała także mysłowicka formacja. „My Six is Your Nine”, który swoją premierę miał końcem kwietnia tego roku, to album dość monotonny w ciężarze brzmienia. Psychodelia i trans są wszechobecne, mogą odstraszać od ponownego wciśnięcia na odtwarzaczu przycisku play („Fame” czy „Eve” dobitnym przykładem na te słowa). Fani tego typu klimatów nie będą jednak zawiedzeni. Reszta słuchaczy – o ile nie przekona się za drugim/trzecim razem – powinna odpuścić i nie zmuszać się do polubienia czegoś, co nie jest w ich guście.

Archangelica „Like a Drug”
(2013; Lynx Music)
Anglojęzyczne teksty pozwalają na prostszy kontakt z zagraniczną publicznością, ale czy poziom muzyczny jest tutaj na tyle wysoki, aby myśleć o rynkach na zachód od Odry? To podstawowe pytanie, które pojawia się zawsze przy okazji płyt rodzimych wykonawców, którzy sięgają po język Shakespeare’a (oczywiście o to samo mógłbym zapytać przy okazji płyty Korbowodu, ale w składzie tamtego zespołu funkcję wokalisty pełni Irlandczyk, David O’Sullivan). Do tego wszystkiego dochodzi fakt, iż na światowym rynku istnieje sporo zespołów poruszających się w klimacie progresywnego rocka. Aby przebić się do świadomości słuchaczy trzeba „trafić w punkt”. Archangelica, pomimo niekwestionowanego talentu każdego z muzyków, nie przekonuje mnie swoją płytą. Progresywny rock z domieszką art rocka, i tyle. Wszystko znane już z innych wydawnictw, bez pomysłu i polotu. Za argument przemawiający za krążkiem wyróżnić należy część melodii – jak na tego typu brzmienia, łatwe do zapamiętania i wpadające w ucho. Sam złapałem się na tym, że po przesłuchaniu płyty nuciłem pod nosem utwór „Confession”. To jednak zdecydowanie za mało, aby wracać do debiutanckiego albumu warszawiaków. Like a drug? Ani lekarstwem, ani narkotykiem bym tego nie nazwał. „Suplement diety stosowany doraźnie” brzmi zdecydowanie lepiej. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.