Aleksandra Nowak – Zostałam zarażona muzyką kubańską (wywiad)

Aleksandra Nowak – wokalistka zespołu Dziewczyny, wykładowczyni śpiew na uniwersytecie w Lublinie, osoba, która już w lipcu poprowadzi I Warsztaty Muzyki Kubańskiej. Zapraszam do lektury krótkiego wywiadu.

Aleksandra Nowak (foto: materiały prasowe)

Spotykamy się niejako przy okazji warsztatów muzyki kubańskiej, jakie będziesz prowadziła już w lipcu tego roku. Nie sposób zapytać skąd zainteresowanie właśnie takimi klimatami?
Miałam przyjemność dołączyć do pierwszej orkiestry salsowej w Polsce pod kierownictwem Josego Torresa i zostałam „zarażona” z premedytacją muzyką kubańską.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z orkiestrą Jose Torres & Salsa Tropical?
Do zespołu dołączyłam w 2000 roku. Zostałam przyjęta na zastępstwo, na jakiś czas, a zostałam przez następne dziewięć lat.

Nie oszukujmy się, latynoski klimat i rytm to zupełnie inna bajka w porównaniu do „polskiego czucia” muzyki. Przestawienie się, czy też lepiej będzie to nazwać – nauczenie się tego wszystkiego od początku, było zapewne niełatwym zadaniem.
Młodość ma to do siebie, że przyjmuje się pewne zobowiązania bez świadomości. Nie ma się poczucia strachu, więc przyjęłam grzecznie to, co mi „zadano” i starałam się zrobić to jak najlepiej. Początki były bardzo trudne, ale z czasem wszystkie elementy ułożyły się w całość.

Warsztaty są kontynuacją wcześniejszych tego typu imprez, czy też będzie to ich pierwsza edycja?5) Czego właściwie mogą spodziewać się osoby chcące wziąć udział w warsztatach? Do kogo są one kierowane?
Warsztaty kubańskie to pierwsza edycja zajęć grupowych skierowanych zarówno do wokalistów, jak i instrumentalistów. Zazwyczaj warsztaty o takim profilu były przeprowadzane głównie dla instrumentalistów (perkusjonistów). Tutaj chciałabym skorzystać ze swojego doświadczenia i dołączyć niezbędny element jakim jest praca z wokalistą, jego rola i umiejętności, które musi opanować, żeby móc cieszyć się tą muzyką.

Lipcowe spotkanie z muzyką kubańską to jednodniowy projekt, czy też możemy spodziewać się kontynuacji?
Mamy w planach kontynuację tego projektu. W okresie zimowym planujemy kilkudniowe warsztaty, zapewne w pięknych okolicznościach przyrody.

Warsztaty warsztatami, zajęcia na uniwersytecie w Lublinie, gdzie wykładasz, zajęciami na uniwersytecie, ale pozostaje jeszcze scena. Co z zespołem Dziewczyny?
Zespół Dziewczyny ma się bardzo dobrze. Wydajemy naszą drugą płytę już na jesieni. Będzie się ona zdecydowanie różniła stylistycznie od poprzedniego krążka.

Poza wspomnianymi już rzeczami, czy coś związanego ze sceną zaprząta jeszcze Twoją głowę? Przypominam sobie, że współtworzyłaś kiedyś grupę Groove Machine. Ona wciąż istnieje?
Groove Machine ma się równie dobrze. W czerwcu będzie można zakupić płytę, która została zarejestrowana podczas koncertu w radiowej Trójce. Współpracuje również z Olo Walickim w jego projekcie Kaszebe2.

Kilka lat temu – jeśli dobrze pamiętam, było to końcem 2009 roku – przy okazji wywiadu z Arturem Lipińskim, od którego dowiedziałem się zresztą o zespole Dziewczyny, pół żartem-pół serio padła deklaracja zagrania w Tarnowie koncertu promującego jeszcze niewydaną wówczas płytę „Dziewczyny z sąsiedztwa”. Fani z małopolskiego miasta mają wciąż na co czekać?
Nawet nie będą musieli długo czekać. Trasa koncertowa związana z promocją drugiej płyty planowana jest na jesień, więc nie przegapcie okazji i odwiedzajcie naszego fun page (Zespół Dziewczyny).

* * * * *

Wspomniane w rozmowie warsztaty muzyki kubańskiej odbędą się 13 lipca br. w warszawskim klubie COCOdeORO. Zapisy już trwają. Więcej szczegółów na temat zajęć tutaj. AxunArts objęło warsztaty patronatem medialny. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.